Prečo je jeseň nádherným obdobím

Životný štýl
Rozličné farby, čaje, polievky, oheň a chlpaté vankúše. Jeseň – čas pohody, radosti a šikovných rúk. Alebo nie? Veľa ľudí sa tohto ročného obdobia obáva, pretože si ho spája s krátkymi dňami a klesajúcou teplotou. No jeseň nie je iba „pani bohatá, ktorá farbí stromy do zlata“ z básničky Márie Rázusovej-Martákovej, ale výnimočná časť roka, ktorá môže potešiť skutočne každého.

Nespočet chutí a vôní 

Tekvicová polievka alebo škoricová káva? Jednou z mnohých výhod jesene je jej rozmanitosť a nepreberné množstvo sezónnych vôní, ktorými si môžete spríjemniť pobyt doma i vonku. Škorica, klinčeky, jablká či orechy – ingrediencie, ktoré vypĺňajú jesenné dni. Zababušte sa do vašej obľúbenej deky, pustite si film a popíjajte horúce kakao. Potom sa môžete vrhnúť na výrobu jesenných dekorácií, prečítať si knihu, na ktorú ste zatiaľ nemali čas, alebo upiecť jablkovú štrúdľu pre celú rodinu.

A to sme ešte nespomenuli pečené gaštany! Už ste ich vyskúšali? Stačí narezať šupku gaštanov do tvaru kríža a upiecť v rúre. Ich špecifická vôňa a chuť nielenže navodia pravú jesennú atmosféru, ale pomôžu aj v boji s únavou a stresom. Pečené gaštany majú priaznivé účinky na vlasy, pokožku a pôsobia ako prevencia proti respiračným či kardiovaskulárnym ochoreniam.

Červená, žltá, hnedá 

Aj v období, keď sa všetko pomaly pripravuje na zimný spánok, sa môžete vyblázniť so svojimi deťmi. Čerstvo napadané farebné lístie láka do prírody, či už sa vyberiete do mestského parku, do hôr na skupinovú túru, prechádzku s drahou polovičkou alebo len tak sami užiť si pokoj a pokochať sa rozmanitými farbami.

Ďalšou typickou aktivitou jesene je púšťanie šarkana. V období smartfónov to už síce neznie tak cool, ale radosť z vášho výtvoru, ktorý sa ladne vznáša na nebi, je na nezaplatenie. S deťmi môžete usporiadať súťaž o najkrajšieho a najrýchlejšieho draka. Z vetvičiek, gaštanov, žaluďov a ďalších plodov môžete vyčarovať vence, zvieratká či postavičky. A nemusia to byť len Gaštanko a Gaštaník, kreativite sa medze nekladú.

Fanúšikovia seriálov, spojte sa 

Zarytí fanúšikovia seriálov vedia, že na jeseň vychádzajú nové diely a série. Ak ste stále filmoví a seriáloví začiatočníci a neviete, aký je rozdiel medzi Hviezdnou bránou a Hviezdnymi vojnami, kedy sa vám naskytne lepšia príležitosť uvariť si dobrý čaj a objavovať svet Netflixu? A navyše bez výčitiek, že celý deň trčíte doma.

Jeseň je časom pokoja a celkovej regenerácie. Príroda sa pomaly pripravuje na zimu a ľudia majú priestor na chvíľu sa zastaviť a odpočinúť si. V lete sme sa natrmácali až-až. Októbrové a novembrové víkendy sú preto ako stvorené na upratovanie, zveľaďovanie či zútulňovanie obydlí. Nemusíte samozrejme hneď búrať polovicu kuchyne, stačí, keď zapálite sviečky, naaranžujete vankúšiky, vytiahnete mäkučké deky.

Jesenná rovnováha 

Jeseň nie je len o daždivom a pochmúrnom počasí. Denného svetla je síce o niečo menej, zato máme viac času na rodinu a nás samotných. Prichádza čas upokojenia a uvoľnenia. Nehľadiac na to, že aj taká návšteva saunového ceremoniálu získava úplne iný rozmer.