Ak ste rodič a vaše ratolesti čakajú v nasledujúcich týždňoch jarné prázdniny, iste sa už veľmi tešíte na poriadnu lyžovačku v Tatrách, Alpách či inej obľúbenej lokalite. Pomaly pripravujete lyže, snowboardy, bežky a balíte opaľovacie krémy. Bude to krásna dovolenka a na športový odpočinok sa teší celá rodina. Lenže horskú idylku môže pokaziť nevedomosť a nepozornosť. Viete, na čo by ste si mali dať pozor, ak cestujete do zahraničia autom?
Ponáhľate sa? Zaplatíte
Ponáhľať sa nevypláca. A na ceste dupľom. Všeobecne platí, že v európskych krajinách, a hlavne u našich susedov, majú podobné pravidlá cestnej premávky ako my. Napriek tomu si dávajte pozor a nezabudnite na známe „iný kraj, iný mrav“.
Rakúsko
Na rakúskych cestách je to podobné ako na slovenských. Rýchlostný limit na diaľniciach je 130 km/h, v obci 50 km/h. Sledujte však informačné tabule, ktorých je v Rakúsku neúrekom. Mohlo by sa vám totiž stať, že pri nepozornosti prídete o pár desiatok až stoviek eur. Na frekventovanejších úsekoch rakúskych diaľnic je dlhodobo znížená rýchlosť na 110 km/h. Za porušenie rýchlostného limitu si môžete vykoledovať pokutu vo výške až 70 eur, aj to iba v prípade, že ju zaplatíte na mieste. V správnom konaní by ste prišli o viac ako dvetisíc eur.
V rámci znižovania emisií maximálnu povolenú rýchlosť regulujú aj väčšie rakúske mestá ako Innsbruck alebo Salzburg. Za prekročenie limitu v týchto mestách vám hrozí dokonca dvojitá sankcia – za prekročenie rýchlostného limitu a za znečisťovanie ovzdušia.
Taliansko
Čo sa týka sankcií za rýchlu jazdu, Taliani sú ešte prísnejší. Naozaj sa vám neoplatí ponáhľať. Pri prekročení rýchlostného limitu už o 10 km/h budete nútení zaplatiť vyše 40 eur.
Česko
Oproti iným krajinám sú v Česku pokuty za porušenie rýchlostného limitu pomerne mierne. Ak rýchlosť prekročíte o 20 km/h, hrozí vám až 2500 korún (100 eur). Pri prekročení rýchlosti o viac než 40 km/h vám hrozí pokuta až 10-tisíc korún a zákaz riadenia na 6 – 12 mesiacov, takže si v Česku istý čas nezašoférujete.
Nemecko
Nemci pokutujú rýchlostné priestupky veľmi mierne. Za prekročenie rýchlosti o 20 km/h vám hrozí „iba“ 30 eur.
Povinná výbava u susedov
V Rakúsku je povinný výstražný trojuholník aj lekárnička. Reflexnú vestu si musíte obliecť vždy, keď vystupujete z auta mimo obec. V Nemecku je povinná iba lekárnička, výstražný trojuholník musia mať vozidlá, ktoré sú na území Nemecka zaregistrované. Naopak v Taliansku lekárnička nie je povinnou výbavou vozidla.
V Česku rovnako ako na Slovensku sa nevypláca vyraziť na cestu bez výstražného trojuholníka, lekárničky ani reflexnej vesty. Ak teda túto výbavu v aute máte, rozhodne sa vám zíde aj v zahraničí. Nezabudnite ani na denné svietenie, ktoré je na území Nemecka povinné iba v tuneloch, v Taliansku však okrem tunelov aj na diaľnici.
Ak sa v zimnom období chystáte do Nemecka, pribaľte si zimné reťaze, pretože vo vyznačených úsekoch a v horských oblastiach sú nutnosťou. Tento predpis platí aj pre vytunené autá s pohonom všetkých kolies.
Kamery, vyššie pokuty v noci alebo fajčenie v aute?
Povinná výbava aj pokuty za porušenie rýchlostného limitu sú pomerne jasná záležitosť, lenže niektoré krajiny pokutujú aj za činnosti, pri ktorých na Slovensku nehrozí žiadna pokuta.
Napríklad v Rakúsku sú zakázané takzvané on-board kamery, ktoré dokumentujú jazdu vozidla. Za porušenie tohto pravidla hrozia vysoké pokuty a pravdepodobne vám digitálnu hračku ešte zabavia. Dajte si pozor aj na školské autobusy, počas vystupovania a nastupovania študentov majú všetky autá stojace za autobusom zákaz predbiehania.
Ak idete na dovolenku do Talianska s rodinou a ste fajčiar, s cigaretou radšej počkajte na odpočívadlo. Za fajčenie v aute, v ktorom cestujú deti alebo tehotné ženy, hrozia vysoké pokuty. Extrémny pozor si dajte na priestupky spáchané v nočných hodinách. Ak sa totiž priestupku dopustíte medzi 22. a 7. hodinou, dostanete až o 30 % vyššiu pokutu.
Všeobecne si dávajte pozor na telefonovanie za volantom, ktoré sa pokutuje vo všetkých spomínaných krajinách. A aj napriek tomu, že krajiny ako Taliansko či Nemecko tolerujú 0,5 promile alkoholu, pivko alebo pohárik si dajte až v cieli.
Pripraviť, pozor a hurá na cesty!
Nezabudnite na diaľničnú známku! Tú budete potrebovať v Rakúsku aj v Česku. Česko zatiaľ nezaviedlo systém elektronických známok, preto bude najlepšie, keď si známku kúpite na benzínovej pumpe hneď za hranicami.
V Taliansku sa stretnete s mýtnym systémom, poplatky môžete platiť aj za prejazd niektorými tunelmi. V Nemecku sú diaľnice pre osobné automobily zadarmo, od októbra tohto roka však Nemecko plánuje zaviesť diaľničné poplatky aj pre osobné vozidlá. Ak ste si naše rady zobrali k srdcu, môžete bezstarostne vyraziť a užívať si zimné radovánky! Prajeme príjemnú a hlavne bezpečnú cestu bez pokút.