Pozor na pokuty v zahraničí!

Auto a mobilita
Prichádzajú jarné prázdniny. Najčastejšie skloňované slovné spojenie posledných dní. Nočná mora vodičov cestujúcich do zahraničia, splnený sen obyvateľov miest. Na jednej strane nekončiace kolóny, na druhej mestá „duchov“.

Ak ste rodič a vaše ratolesti čakajú v nasledujúcich týždňoch jarné prázdniny, iste sa už veľmi tešíte na poriadnu lyžovačku v Tatrách, Alpách či inej obľúbenej lokalite. Pomaly pripravujete lyže, snowboardy, bežky a balíte opaľovacie krémy. Bude to krásna dovolenka a na športový odpočinok sa teší celá rodina. Lenže horskú idylku môže pokaziť nevedomosť a nepozornosť. Viete, na čo by ste si mali dať pozor, ak cestujete do zahraničia autom? 

Ponáhľate sa? Zaplatíte 

Ponáhľať sa nevypláca. A na ceste dupľom. Všeobecne platí, že v európskych krajinách, a hlavne u našich susedov, majú podobné pravidlá cestnej premávky ako my. Napriek tomu si dávajte pozor a nezabudnite na známe „iný kraj, iný mrav“. 

Rakúsko 

Na rakúskych cestách je to podobné ako na slovenských. Rýchlostný limit na diaľniciach je 130 km/h, v obci 50 km/h. Sledujte však informačné tabule, ktorých je v Rakúsku neúrekom. Mohlo by sa vám totiž stať, že pri nepozornosti prídete o pár desiatok až stoviek eur. Na frekventovanejších úsekoch rakúskych diaľnic je dlhodobo znížená rýchlosť na 110 km/h. Za porušenie rýchlostného limitu si môžete vykoledovať pokutu vo výške až 70 eur, aj to iba v prípade, že ju zaplatíte na mieste. V správnom konaní by ste prišli o viac ako dvetisíc eur. 

V rámci znižovania emisií maximálnu povolenú rýchlosť regulujú aj väčšie rakúske mestá ako Innsbruck alebo Salzburg. Za prekročenie limitu v týchto mestách vám hrozí dokonca dvojitá sankcia – za prekročenie rýchlostného limitu a za znečisťovanie ovzdušia. 

Taliansko 

Čo sa týka sankcií za rýchlu jazdu, Taliani sú ešte prísnejší. Naozaj sa vám neoplatí ponáhľať. Pri prekročení rýchlostného limitu už o 10 km/h budete nútení zaplatiť vyše 40 eur. 

Česko 

Oproti iným krajinám sú v Česku pokuty za porušenie rýchlostného limitu pomerne mierne. Ak rýchlosť prekročíte o 20 km/h, hrozí vám až 2500 korún (100 eur). Pri prekročení rýchlosti o viac než 40 km/h vám hrozí pokuta až 10-tisíc korún a zákaz riadenia na 6 – 12 mesiacov, takže si v Česku istý čas nezašoférujete. 

Nemecko 

Nemci pokutujú rýchlostné priestupky veľmi mierne. Za prekročenie rýchlosti o 20 km/h vám hrozí „iba“ 30 eur. 

Povinná výbava u susedov 

V Rakúsku je povinný výstražný trojuholník aj lekárnička. Reflexnú vestu si musíte obliecť vždy, keď vystupujete z auta mimo obec. V Nemecku je povinná iba lekárnička, výstražný trojuholník musia mať vozidlá, ktoré sú na území Nemecka zaregistrované. Naopak v Taliansku lekárnička nie je povinnou výbavou vozidla. 

V Česku rovnako ako na Slovensku sa nevypláca vyraziť na cestu bez výstražného trojuholníka, lekárničky ani reflexnej vesty. Ak teda túto výbavu v aute máte, rozhodne sa vám zíde aj v zahraničí. Nezabudnite ani na denné svietenie, ktoré je na území Nemecka povinné iba v tuneloch, v Taliansku však okrem tunelov aj na diaľnici. 

Ak sa v zimnom období chystáte do Nemecka, pribaľte si zimné reťaze, pretože vo vyznačených úsekoch a v horských oblastiach sú nutnosťou. Tento predpis platí aj pre vytunené autá s pohonom všetkých kolies. 

Kamery, vyššie pokuty v noci alebo fajčenie v aute? 

Povinná výbava aj pokuty za porušenie rýchlostného limitu sú pomerne jasná záležitosť, lenže niektoré krajiny pokutujú aj za činnosti, pri ktorých na Slovensku nehrozí žiadna pokuta. 

Napríklad v Rakúsku sú zakázané takzvané on-board kamery, ktoré dokumentujú jazdu vozidla. Za porušenie tohto pravidla hrozia vysoké pokuty a pravdepodobne vám digitálnu hračku ešte zabavia. Dajte si pozor aj na školské autobusy, počas vystupovania a nastupovania študentov majú všetky autá stojace za autobusom zákaz predbiehania. 

Ak idete na dovolenku do Talianska s rodinou a ste fajčiar, s cigaretou radšej počkajte na odpočívadlo. Za fajčenie v aute, v ktorom cestujú deti alebo tehotné ženy, hrozia vysoké pokuty. Extrémny pozor si dajte na priestupky spáchané v nočných hodinách. Ak sa totiž priestupku dopustíte medzi 22. a 7. hodinou, dostanete až o 30 % vyššiu pokutu. 

Všeobecne si dávajte pozor na telefonovanie za volantom, ktoré sa pokutuje vo všetkých spomínaných krajinách. A aj napriek tomu, že krajiny ako Taliansko či Nemecko tolerujú 0,5 promile alkoholu, pivko alebo pohárik si dajte až v cieli. 

Pripraviť, pozor a hurá na cesty! 

Nezabudnite na diaľničnú známku! Tú budete potrebovať v Rakúsku aj v Česku. Česko zatiaľ nezaviedlo systém elektronických známok, preto bude najlepšie, keď si známku kúpite na benzínovej pumpe hneď za hranicami. 

V Taliansku sa stretnete s mýtnym systémom, poplatky môžete platiť aj za prejazd niektorými tunelmi. V Nemecku sú diaľnice pre osobné automobily zadarmo, od októbra tohto roka však Nemecko plánuje zaviesť diaľničné poplatky aj pre osobné vozidlá. Ak ste si naše rady zobrali k srdcu, môžete bezstarostne vyraziť a užívať si zimné radovánky! Prajeme príjemnú a hlavne bezpečnú cestu bez pokút.