Niektoré témy v spoločnosti sú stále dávané do pozadia, aj keď sa týkajú každej ľudskej bytosti. Medzi ne patrí aj hlboký vzťah medzi rodičom a dieťaťom, ktorý formuje tým najzásadnejším spôsobom rysy osobnosti jedinca. Hoci nemožno generalizovať, matka vždy zaujíma prvé miesto. Nie nevyhnutne v citovom pute, ale vo vplyve na psychiku potomka v dospelosti určite. Preto popôrodná depresia dokáže narobiť paseku, s ktorej následkami sa možno bude stretávať celý život.
Depresia tak trochu inak
Popôrodnou depresiou trpí v celosvetovom meradle až jedna z desiatich žien. Oproti “bežnej” depresii nemusí mať žena žiadne predpoklady na to, aby sa u nej porucha prejavila. Čo to vôbec znamená, trpieť popôrodnou depresiou? Nejde o žiadny krátkodobý splín. Za hlavné poznávacie znamenie sa dá považovať pocit odcudzenia. Aj vtedy, keď sa v jej náručí nachádza kus jej vlastného ja, chýba cit. Teda nie úplne. V mnohých prípadoch sa vyskytnú pocity, ktoré by sa dali opísať ako nechuť, zhnusenie, nenávisť a predovšetkým strach. Nič pozitívne. Ďalším príznakom môže byť, i keď nie vždy, nemožnosť dojčenia. Telo sa uzavrie a nie je schopné produkovať dostatok materského mlieka, ktoré je svojim spôsobom synonymom puta. Medzi najbežnejšie symptómy patria náhle a nevysvetliteľné úzkostné stavy, rozkolísanosť spánkového režimu, fyzická nevoľnosť a chcenie sa nejakým spôsobom dištancovať od potomka.
Niektoré ženy opisujú, že nutkanie odlúčiť sa má veľmi blízko k myšlienkam ublíženia. Sebe či dieťaťu.
Prečítajte si tiež: Prečo knihy o materstve spôsobujú mamičkám depky?
Začarovaný generačný kruh
Najdôležitejšiu úlohu v tom, či depresia prepukne, hrá partner. Ak sa žene dostáva dostatočného množstva nehy, lásky a pochopenia, pravdepodobnosť výskytu sa zmenšuje. Ale ani to nemusí stačiť. Presné príčiny, prečo postnatálna depresia matky napáda, nie sú známe. Existuje však hneď niekoľko teórií. Po prvé, psychológovia hovoria o tzv. reťazovej reakcii. Ak žena nie je dostatočne prepojená so svojou vlastnou matkou, vzniká náchylnosť k tomu, aby sa žezlo nedokonalosti odovzdalo do ďalšej ruky, obzvlášť pokiaľ ide o dcéru. V prípade syna sa neskôr môže vyvinúť v Oidipov komplex, teda narušený vzťah medzi matkou a synom, ktorý sa úplne odráža do jeho súkromného života. Po druhé ide o jav, ktorý napáda ženy, ktoré už pred samotným tehotenstvom boli náchylné k rozbehnutiu depresie ako takej. V takom prípade sa úzkostné stavy dokážu objaviť už v deväťmesačnom vývojovom cykle, keď v tele matky vzniká niečo, čo si žije vlastným životom.
Takýto problematický stav sa stal témou veľkého množstva štúdií aj fikcie. Jednou z nich je legendárny thriller a horor Rosemary má dieťatko.
Mužská varianta depresie
Do tretej skupiny vysvetlení vzniku popôrodnej depresie patria predovšetkým teórie biológov, ktorí hovoria o tom, že všetko ovplyvňuje náhla zmena hladiny hormónov v krvi. Kľúčom k náchylnosti by mohlo byť množstvo testosterónu. U žien nie je celkom isté, či depresiu spustí skôr vysoký, či nízky výskyt. U mužov však áno. Popôrodná depresia vie zasiahnuť aj otca. Obzvlášť, ak sa hladina testosterónu drží pod priemerom. „V našej štúdii sme zistili, že oteckovia, u ktorých sme namerali nižšie hodnoty, sa zverovali, že zažívajú depresívne stavy. Nezvládnu nadviazať s dieťaťom úplný kontakt,“ komentuje svoj výskum doktorka Darby Saxbyová z University of Southern California. Zároveň sa opiera o zásadné štúdie antropológa Leeho Gettlera, ktorý na základe niekoľkých stoviek respondentov dokázal, že sa mužom v priebehu silného partnerského puta testosterón z krvi vytráca. A ešte viac, ak sa stanú otcami. Jedinci, ktorí nedosahovali normálnych hodnôt pred tehotenstvom partnerky, môžu ľahko upadnúť do letargie aj oveľa závažnejších stavov. Doktorka Saxbyová však ukázala, že ženský organizmus záhadným spôsobom reaguje na taký druh partnera oveľa lepšie ako v opačnom prípade. To inými slovami znamená, že v opísanej situácii u matky prepukne postnatálna depresia len zriedkakedy.
V akom ročnom období rodiť
Iná štúdia zase len nepridáva k rozlúšteniu tejto záhady. Doktor Jie Zhou so svojim tímom z Brighamskej nemocnice v Bostone tento rok priniesol do diskusie zaujímavý poznatok. U žien, ktoré porodili v zimných a jarných mesiacoch, sa psychická porucha vyskytla o niekoľko percentuálnych bodov menej ako u ostatných. “Chceli sme zistiť, či existujú niektoré faktory, ktoré zvyšujú výskyt postnatálnej depresie, aby sa im mohli rodičky vyhnúť,” opisuje doktor Zhou výskum, ktorého sa zúčastnilo 20 169 žien.
Nikomu sa však zatiaľ nepodarilo odkryť konkrétnu súvislosť, ktorá by reálne pomohla od ťaživých stavov.
Vražedné materstvo
Nie vždy ide o extrémne prípady. Veľakrát matky depresívne rozpoloženie prejdú bez toho, aby ho spájali s materstvom. Ale existujú aj tie najťažšie formy popôrodnej poruchy. Každý rok sa odhalia prípady niekoľkých osôb, ktoré svoju ratolesť kvôli nej zabili. V roku 2015 pohol spoločnosťou prípad obyvateľky USA pôvodom z Barmy Shwe Htoo, ktorá zavraždila svoje päťtýždňové dieťa. Do fľaše na kŕmenie naliala smrtonosnú tekutinu: mix práškov na spanie, pesticídov a cukru mal synčeka v priebehu niekoľkých hodín zabiť. Zvyšok, ktoré dieťa nevypilo, si vzala sama, aby ukončila zároveň aj svoj život. Ani v jednom prípade sa to našťastie nepodarilo. Svojho syna aj tak udusila vlastnými rukami. Potom s ním nasadla do auta a snažila sa zabiť. Plán zlyhal aj tentoraz. Začiatkom roku 2016 bola odsúdená na pätnásť rokov väzenia. Na základe takýchto prípadov sa ešte len začalo hovoriť o spojení popôrodnej depresie a veľkého nebezpečenstva. Dnes už možno vyhľadať rad špecializovaných psychológov, ktorí zvládnu odvrátiť sebe menšie riziko. Najdôležitejšie je totiž hovoriť. Ak zistíte – či už ste muž, alebo žena – že u vás v hlave pravdepodobne tento druh depresie sídli, obráťte sa na špecialistu. Brať podozrenie na ľahkú váhu môže zásadne ovplyvniť život aj vášho dieťaťa!
Ľudská psychika je komplikovaná a bohatá na najrôznejšie zákutia, o ktorých existencii často nemáme ani tušenia. My sme sa do nich podrobne ponorili a vytvorili pre vás špeciálnu microsite vrátane simulátorov niekoľkých psychických porúch. Vyskúšajte si, ako duševne chorí vidia svet, a možno že si potom budete vedieť lepšie predstaviť, čím prechádzajú…