Hoci už viac ako storočie žijeme vďaka Sigmundovi Freudovi a jeho nástupcom v dobe psychoanalýzy, je lekárska pomoc v oblasti psychického zdravia stále tak trochu tabu. V dobe najväčšieho poodhalenia fungovania mysle bolo v podstate trendom nechať si urobiť rozbor svojej osobnosti. Každý to chcel. Lenže postupom času, potom, čo sa začalo zisťovať, čo všetko sa v nás skrýva, sa terapia presunula do pozadia. Na pozíciu, kde sa nachádza dodnes. A to sa do vienka súčasnej spoločnosti zdeptanej stratou duchovnej istoty vôbec nehodí. Lenže s príchodom moderných technológií sa všetky zložky života posúvajú dopredu. A to platí najmä pre medziľudskú komunikáciu. Online prostredie sa stalo novou realitou. Pomaly si to začínajú všímať aj psychológovia po celom svete. Terapeutické sedenia pri obrazovkách počítačov sú tu. Môžu pomôcť, alebo ide iba o nekvalitnú náhradu?
Nová konkurencia
Mladý muž trpiaci úzkosťami kvôli pracovným neúspechom dokázal nájsť silu a prekonať sám seba. Dievča sa vďaka pomoci terapeuta vysporiadalo s pocitom viny, keď dohnala na súd muža, ktorý ju v detstve pravidelne sexuálne obťažoval. Ďalšia prekonala ťažký rozchod a zmierila sa sama so sebou. To sú niektoré z príbehov, ktoré nájdete na stránkach projektu PlusGuidance. Takzvaná e-poradenská firma združuje terapeutov z celého sveta a ponúka služby online – terapiu v anglickom jazyku. „Lekári pôsobiaci na našich stránkach sú nezávislí a sami určujú svoju cenu“, hovorí zakladateľ Nathaniel Smithies. Podľa neho vzniká vďaka spoločnostiam, ako je táto jeho, nové konkurenčné prostredie, ktoré spôsobí zníženie cien sedení aj u „offline“ psychológov.
Školenie v písaní smajlíkov
Ale ako môže klient vedieť, že dostane služby od profesionála, a nie od človeka bez vysokej školy a praxe? Na webových stránkach nájde uistenie, že výber lekárov je veľmi prísny. U každého prebieha previerka všetkých lekárskych skúsenosti, predložených certifikátov a vzdelania. Zároveň musí každý napísať písomnú prácu na jeden z modelových prípadov, s ktorými sa pravdepodobne v priebehu výkonu stretne.
Potom nasleduje niekoľko školení, ktoré učia, ako zaobchádzať s klientmi online. K takým výukovým programom patrí napríklad aj práca s emotikonmi, ktoré zaberajú dôležité miesto v dnešnom spôsobe komunikácie.
Tie isté nároky má aj ďalšia veľká internetová poradenská služba BetterHelp. Spoločnosť združuje skoro 1600 terapeutov od Sydney až po New York. Ako si z takého množstva vôbec vybrať tak, aby sme našli tu najlepšiu možnosť? Nuž, treba vyplniť veľmi podrobný dotazník a algoritmus vám pridelí najlepšiu voľbu, ktorá vám pomôže s ťažkosťami. Napriek všetkym uisteniam však stále visí nad internetovým poradenstvom otáznik, či klienti nebudú nejakým spôsobom oklamaní. Odpoveď sa dá zistiť jedine vyskúšaním, a nezávislé recenzie aspoň trochu strážia dôveryhodnosť.
Pre Slovákov? Zatiaľ nie
Ako už bolo povedané, objavuje sa nové konkurenčné prostredie v oblasti psychického zdravia. Sú pre Slovákov, ktorí ovládajú anglický jazyk, terapie výhodné? Zatiaľ veľmi nie. Naše zdravotníctvo nie je až také zlé, ako sa na prvý pohľad zdá. Ak dostanete odporúčanie navštíviť psychológa (ktoré nie je až tak ťažké získať) stačí nájsť lekára, ktorý má zmluvu s vašou zdravotnou poisťovňou, a liečbu máte úplne zdarma. V prípade zahraničných online psychoterapií niečo také momentálne neprichádza do úvahy. Na Slovensku zatiaľ nefungujú žiadne podobné služby ako PlusGuidance či BetterHelp, pri ktorých by preplatenie bolo nejakým spôsobom možné. Môžete sa stretnúť jedine s individuálnym prístupom niektorých psychológov, ktorí ponúkajú možnosť terapií v pohodlí domova.
Zadné vrátka pre mileniálov
V zahraničí sa ale online terapia stretáva s veľkým úspechom. Zvlášť v Amerike, kde preplatenie hodín strávených liečbou duše nie je také ľahké. Tam skutočne prichádza slovo výhodné vhod. Štandardných 50 minút online terapie v Spojených štátoch stojí v prepočte priemerne 30 eur, pričom inak sa stretnete s priemerom 75 eur za jednu klasickú schôdzku s psychológom. Nielen preto využíva tieto služby predovšetkým generácia mileniálov.
Mladí vždy hľadajú tú najvýhodnejšiu cestu, ako získať to, čo potrebujú. Tvoria majoritu klientely, skoro 70 %.
A navyše sa práve generácia Y najlepšie prispôsobuje inováciám vo všetkých sférach. A tým skôr online psychoterapii, ktorá vo svojej klasickej podobe budí v hlavách staršej generácie predsudky, ktoré udržiavajú pri živote predstavu, že psychicky chorý človek patrí do blázinca. Online terapie sú skvelými zadnými vrátkami, ako sa vyhnúť akejkoľvek zbytočnej pozornosti nevraživého okolia.
Lepšie než „offline“?
Hlavnou otázkou však ostáva, či terapia za pomoci Skype, prípadne inej komunikačnej platformy, dokáže nahradiť tú tvárou v tvár. „Som veľký prívrženec nových technológií vo všetkých oblastiach svojho života. Mám aplikácie úplne na všetko, ale keď prišlo na psychické zdravie, bol som veľmi ostražitý. Po online terapii som si uvedomil, akú veľkú úlohu hrá interpersonálny kontakt,“ opisuje svoje skúsenosti Joe Rackham, ktorý sa rozhodol pre online variantu terapie kvôli silnej úzkostnej poruche. Nakoniec sa obrátil na psychológa vo svojom okolí a začal ho navštevovať. Takýto spôsob liečby teda nie je úplne pre každého. Avšak niektorým sa hodí. Napríklad ľuďom trpiacim agorafóbiou alebo obsedantno-kompulzívnou poruchou. Vždy ale platí pravidlo veľkej obozretnosti. Prestíž spomínaných poradenských spoločnosti (a veľa ďalších nespomenutých) narušujú tie, ktoré sa snažia klienta vodiť za nos. V oblasti zdravotníckych služieb sa musí klásť dôraz na pozornosť dvojnásobne. Všade číha veľa šarlatánov, ktorým ide len o peniaze.
Ľudská psychika je komplikovaná a bohatá na najrôznejšie zákutia, o ktorých existencii často nemáme ani tušenia. My sme sa do nich podrobne ponorili a vytvorili pre vás špeciálnu microsite vrátane simulátorov niekoľkých psychických porúch. Vyskúšajte si, ako duševne chorí vidia svet, a možno že si potom budete vedieť lepšie predstaviť, čím prechádzajú…
Prečítajte si tiež: Diagnóza pomocou internetu: koľko rakovín už ste prekonali?