Odvtedy už ubehlo pomerne dosť času, ale Ondřej je stále v top forme a na pražskej Dukle sa pripravuje na letnú olympiádu v japonskom Tokiu, ktorá sa uskutoční na budúci rok v lete.
Jeho kariéra je naozaj výnimočná – prvé majstrovstvá absolvoval v roku 2001 (vtedy sa v dvojskife umiestnil na 11. mieste) a naposledy zažiaril na Svetových majstrovstvách v roku 2017, odkiaľ si priviezol ďalšie zlato. Ako sa udržiava vo forme športovec jeho formátu? A čo si z jeho olympijskej rutiny môžeme vziať my?
Ako vyzerá bežný deň vrcholového športovca v prípravke na olympiádu? A ako vyzerá čas mimo tréningu?
Teraz mám obdobie, keď mi končí päťtýždňové tréningové voľno. To bývam úplne bez tréningu. Je to čas, keď sa snažím robiť všetko, čo som počas roka nestihol – napríklad odchádzam na dovolenku. V lete by týždenný výpadok v tréningu znamenal ďalšie 3 – 4 týždne na to, aby som to dohnal.
Ja o svojej tréningovej rutine hovorím ako o práci – chodím sem (rozhovor robíme v tréningovej telocvični areálu Dukly Praha) ako do roboty (usmieva sa). Trénovať začínam ráno o ôsmej a je to na dve tri hodiny čistého času. Potom si dám pauzu na obed a ak sa dá, na chvíľu sa niekde natiahnem alebo si len sadnem a odpočívam. Popoludní mám potom ďalšiu fázu tréningu na hodinu alebo hodinu a pol. Potom mám voľno, domov sa dostanem okolo tretej alebo štvrtej. Vidíte, je to skoro ako bežný pracovný čas!
Čo je to skif?
Veslovanie je športová disciplína, ku ktorej patrí špeciálna pretekárska loď. Volá sa skif a je špeciálne skonštruovaná pre rýchlostné preteky. Klasický skif má dve veslá, ktoré ovláda veslár, dvojskif je určený pre dvoch pretekárov, má dva páry vesiel, ktoré sa volajú párová štvorka.
Takže je to rutina na päť dní v týždni?
Skoro šesť! V sobotu dopoludnia ešte trénujem a potom máme popoludní a v nedeľu voľno. Je to síce rutina, ale bez nej to nejde. Tá začína práve teraz, v polovici októbra.
Býva to najťažšie obdobie. Cez zimu sa robí veľa fyzickej prípravy, posilňovanie, behanie, samozrejme veľa trénujeme na veslárskom trenažéri. Na vode trénujeme, keď je pekné počasie.
Takto to ide do marca, potom sa už začína na vode veslovať viac. Je to stále náročný režim, ale len čo začne leto a pretekárska sezóna, trénuje sa o niečo menej. Tá príprava je potom trošku iná.
To, čo si opísal, je teda tréningová rutina pred väčšími pretekmi. Ako sa udržuješ v kondícii, keď máš voľno
Keď mám úplné voľno, tak nerobím nič (smeje sa)! Za celý rok mám toho plné zuby, tak len tak leňoším. Idem na dovolenku a tam sa iba povaľujem. Je dobré dať si po jedenástich mesiacoch sústavného trénovania na mesiac úplné voľno a dobiť baterky.
Aj v mojom prípade je to ako v každom inom vrcholovom športe – musíte veľmi dlho a sústavne trénovať na to, aby ste v konkrétnom momente mohli podať čo najlepší výkon.
A čo ješ, keď si v tréningovom „móde“?
Veslovanie je v tomto dobrý šport (smiech), človek vydáva veľa energie, takže môže zjesť takmer čokoľvek a všetko spáli. Počas mesačného voľna priberiem oproti normálu pokojne aj desať kíl…
… za mesiac?
No, skôr za dva týždne (smeje sa)! Potom mi to chvíľu drží, pretože som z tréningového nastavenia zvyknutý veľa jesť, čo robím aj v tom voľne, lenže netrénujem…
… takže telo zvyknuté na sústavné tréningové nasadenie reaguje rýchlejšie?
Presne tak! Ale hneď ako začnem s tréningom, tak v priebehu 2–3 týždňov je tých desať kíl zase dole! Inak môžem jesť naozaj hocičo, ako som hovoril, veslovanie je energeticky náročné.
Nemusím sa nijako obmedzovať napríklad na rozdiel od futbalistov, ktorí si nemôžu len tak dať špekáčik (smiech).
Majú veslári nejakú odporučenú diétu?
Mali by sme mať čo najväčší energetický príjem. Viem, že napríklad britskí veslári jedli až 7000 kcal denne, čo je naozaj veľa, keď si to predstavíte ako reálne jedlo.
Sám neviem, koľko presne zjem, ale bude to určite okolo 5–6 tisíc kalórií.
Samozrejme sa snažím jesť zdravo, veľa ovocia a zeleniny. A vyberám si kvalitné potraviny, najlacnejšie cestoviny u mňa nenájdete. Dobrá kvalita je veľmi dôležitá aj pri mäse, je to základ. Do dobrých potravín sa určite oplatí zainvestovať, rozhodne oveľa viac než do potravinových doplnkov, ktoré majú nahrádzať stravu. Ja doplnky nepoužívam, žiadne proteínové koktaily a podobne. Považujem za múdrejšie investovať do dobrého ovocia a zeleniny a celkovo kvalitných potravín.
DENNÝ kalorický príjem 1 500–2 000 KCAL
Ako vyzerajú kalórie?
Priemerný odporúčaný denný kalorický príjem je medzi 1 500–2 000 kcal. Priemerný pomer je rozložený do 300–400 kcal na raňajky, 500–700 kcal na obed a na večeru. Desiaty by sa mali pohybovať v rozsahu 200 kcal. Existujú tabuľky s kalorickým prepočtom konkrétnych potravín.
Opísaný kalorický pomer sú napríklad dva plátky chleba z naklíčeného obilia s polovicou avokáda alebo necelý téglik gréckeho jogurtu s hrsťou čučoriedok a dve vajíčka natvrdo na raňajky. Na obed napríklad šalát s kuracími prsiami s olivovým olejom alebo Mexikom inšpirovaný šalátový „bowl“ s fazuľou, salsou, kukuricou a avokádom, alebo sendvič s morčacími prsičkami a horčicovým dresingom. Na večeru to môže byť napríklad losos s hrsťou celozrnnej ryže a dusenými špenátovými listami alebo šalát z čiernej fazule so syrom a zeleninou.
Máš nejaké neresti, spojené s jedálnym lístkom? Niečo, pri čom by zástancovia zdravej výživy povážlivo zdvihli obočie? Aký máš napríklad vzťah k vyprážanému syru?
(Smeje sa) No ja si vyprážaný syr pokojne dám! Dokonca s chuťou! Naopak si myslím, že keď to človeku chutí, raz za čas je fajn si dopriať aj vyprážané jedlo. Celkovú kondíciu ovplyvňujú nielen samotné potraviny, ale aj psychika a keď má človek na niečo chuť a vie, že raz za čas mu to neuškodí, tak je naopak dobré si to dať, než si to odopierať. A moje najobľúbenejšie jedlo sú knedle s vajíčkom!
A s kečupom alebo bez?
Bez! (Smiech)
Ako by si motivoval niekoho, kto nie je športovec a o šport sa veľmi nezaujíma, aby sa začal hýbať a zapojil šport do svojho života?
Šport a celkový pohyb je dobrý nielen preto, že človek pekne vyzerá. Prispieva k dobrej nálade a zlepšeniu zdravotného stavu a psychiky, pretože dochádza k vyplavovaniu tých škaredých vecí, ktoré sa nám v tele hromadia.
Vo svojej diplomovej práci som porovnával bežných seniorov a seniorov športovcov a tie čísla hovoria jednoznačne v prospech športu. Seniori, ktorí športujú, majú lepšiu psychickú kondíciu, berú menej liekov, majú menšie problémy s pohybovým aparátom. Išlo o bývalých aktívnych športovcov, napríklad veslárov, ale aj o seniorov, ktorí začali s pohybom až v dôchodkovom veku a pohyb sa na ich zdravotnom stave a kondícii výrazne odrazil.
Sú nejaké mýty spojené s tvojou disciplínou?
Čo sa týka trénovania, tak som často narazil na to, že teoretická stránka veci sa nezlučuje s praktickou. Niečo nájdete v knižke a keď začnete ten šport reálne robiť, tak zistíte, že to môže byť aj inak a to funguje pravdepodobne pri všetkých športoch nielen pri veslovaní.
Konkrétne s jedlom je to tak, že keď si niekto dá vedro zmrzliny, ak to nerobí každý deň na raňajky aj večeru (smeje sa), neznamená to, že žije nezdravo. V tréningovom mode to nemôže nijako uškodiť, keď sa to doplní pohybom.
Čo by mohol z veslárskeho sveta využiť aj ten, kto sedí osem hodín denne v kancelárii?
Veslársky trenažér je v poslednom čase pomerne obľúbený. Nájdete ho skoro v každom fitku. Veslovanie je dobrý pohyb. Dochádza pri ňom k zapojeniu všetkých svalov. Keď beháte, pracujú hlavne nohy, bicykel je tiež hlavne o nohách.
Pri veslovaní sa posilňujú nohy, ruky, chrbát, brucho. Stačí každý deň dvadsať minút až hodina. Tá intenzita nie je taká veľká, ale každý nie je vrcholový športovec, hlavný je pohyb a pravidelnosť, to sa pozitívne prejaví.
Máš obľúbený motivačný citát?
„Kto sa nepýta, nič nemá,“ to nie je asi úplne zo športu, je to však všeobecne platné. Vo vrcholovom športe sa pohybujem devätnásť rokov a často je to o tom, že kto si po radu nepríde, ten sa nikam neposunie.
Máš nejakú appku, ktorú pri trénovaní rád používaš?
Spotify! To je skvelé hlavne počas zimnej prípravy, v lete to nejde.
Takže pri indoorovom tréningu môžeš počúvať hudbu?
No jasné, vo fitku, v posilňovni, na trenažéri. Ale na lodi už nie. Musím vnímať okolie, zvuky lode, sluch súvisí aj s rovnováhou. Keď si zapcháte uši, tak telo reaguje inak. Loď je veľmi vratká, takže to nejde. Okrem toho za nami ide tréner na motorovom člne a kričí (smeje sa).