Povedzme si to pekne na rovinu, digitálne technológie razantne vstúpili do našich životov a vyzerá to, že už s nami zostanú. Život bez laptopu, mobilného telefónu alebo inteligentných hodiniek, teda vymožeností, ktoré do našich životov vniesli nebývalý komfort, si už ani nevieme predstaviť. Vieme ho však dostatočne oceniť? Veď cesty na nákup, k doktorovi, do banky alebo napríklad do poisťovne boli ešte donedávna akciou na celé popoludnie! A nie vždy príjemnou…
Pošta, obchod a úrad v telefóne
Asi všetci mávame dni, keď sa nám naozaj nehodí bežať cez celé mesto na poštu s balíkom alebo ísť do vedľajšej dediny na nákup. Vďaka novým technológiám už môžeme tieto veci s pokojným srdcom vynechať a vybaviť ich z domu – stačí telefón alebo počítač a internet.
Potrebujete nakúpiť? Existuje hneď niekoľko služieb, ktoré vám nákup privezú až k dverám. Chcete poslať balík? Stačí vyplniť formulár na webe pošty a ráno u vás zazvoní poštár. Zabudli ste na darček pre mamu? Kúpte jej voucher do internetového obchodu. Objednať si na internete obed až na pracovný stôl, zaplatiť ho skôr, než vám ho donesú, a dokonca dať takto aj prepitné kuriérovi predtým nebolo možné.
Vedeli ste, že…
…v Česku je najviac e-shopov na obyvateľa v Európe? Funguje ich tam už vyše 40 tisíc! Na Slovensku môžu zákazníci vyberať zo zhruba 15 tisíc internetových obchodov, ich počet však stále rastie.
Nové technológie dokážu takmer všetko
Dnes už nie je problém podať ani daňové priznanie, keď nemôžete ísť na daňový úrad osobne. Stačí si niekoľkými kliknutiami založiť elektronickú schránku a odoslať ho cez ňu.
Elektronická schránka je stredobodom celej online komunikácie s verejnou správou. Vedeli ste, že keď si ju založíte, tak má úrad povinnosť komunikovať s vami digitálne? Založenie schránky je jednoduchý spôsob, ako si ušetriť cesty na úrady s jediným vyplneným papierom.
Je náročné založiť si elektronickú schránku? Ale kdeže! Budete potrebovať iba občiansky preukaz s elektronickým čipom. Podrobný návod hľadajte na Ústrednom portáli verejnej správy.
Založenie živnosti online
Už dávno neplatí, že na založenie živnostenského listu potrebujete niekoľko dní a bez osobných návštev úradov sa to nezaobíde. Ohlásiť živnosť elektronicky na okresnom úrade môžete aj s vaším občianskym preukazom s elektronickým čipom (tzv. eID), a to prostredníctvom elektronickej služby dostupnej na portáli Slovensko.sk v sekcii Nájsť službu. Výhodou je aj to, že keď formulár vyplníte elektronicky, v prípade voľnej živnosti neplatíte správny poplatok. Pri remeselnej živnosti je poplatok znížený na polovicu, teda na 7,5 eur.
Poistenie je tiež online
Aj prevenciu problémov už dnes možno ošetriť z pohodlia domova. Napríklad poisťovňa UNIQA ponúka okrem tradičného cestovného poistenia alebo poistenia domácnosti aj vybavenie povinného ručenia alebo havarijného poistenia na pár klikov. Na webe je možné väčšinu služieb dohodnúť bez toho, aby ste museli vstať od stola. Časy, keď pre týždňovú dovolenku v zahraničí bolo nutné niekoľko hodín sedieť v poisťovni, sú dávno za nami. Teraz stačí zvoliť kam idete, na ako dlho a môžete vyraziť. Poistiť sa je jednoduchšie ako kedykoľvek predtým a možno sa chrániť v podstate proti čomukoľvek, stačí si vybrať zo širokej ponuky produktov.
Viete,…
…ako nahlásiť poistnú udalosť online? Či už máte problém s autom, majetkom alebo máte problémy na cestách, portál poisťovne UNIQA vás prevedie celým procesom riešenia škôd krok za krokom.
Čo bude ďalej? Voľby?
Aj keď na tom Česi a Slováci nie sú vôbec zle, v digitalizácii majú stále čo doháňať. Napríklad v Estónsku je možné takmer každú činnosť vyriešiť online. Táto krajina bývalého Sovietskeho zväzu je dnes v Európe mekkou digitalizácie a ostatné národy si k nej chodia po radu.
V súčasnosti je na svete osem štátov, ktoré umožňujú do určitej miery dokonca aj elektronicky voliť. Jedinou krajinou, v ktorej však môže voliť online naozaj každý občan, je… áno, takisto Estónsko. Je naozaj neuveriteľné, ako sa táto malá krajina v priebehu niekoľkých rokov zmenila. A ako všetkým dokazuje, že aj zdanlivo nemožné sa môže stať skutočnosťou.
Krajiny ako Francúzsko, Pakistan alebo hoci Austrália ponúkajú elektronickú voľbu svojim občanom, ktorí žijú v zahraničí. U nás je táto otázka zatiaľ stále predmetom politických sporov a ako sa zdá, k zmene sa zatiaľ neschyľuje.