Spánok je pilierom života – ako sa vyspíme, tak potom počas dňa fungujeme. Je úplne normálne, že sa 3–4krát za noc zobudíme. Ak potom hneď opäť zaspíme, netreba sa ďalej budením zaoberať. Avšak, keď sú problémy so spánkom závažnejšie, treba spozornieť a problémy riešiť. To všetko vám vysvetlí MUDr. Martin Trefný, ktorého špecializáciou je pneumológia, teraz sa však v spánkovom laboratóriu venuje hlavne poruchám spánku.
V dnešnej dobe je u veľkej časti ľudí dĺžka spánku nedostatočná a premieta sa to do ich celkovej pohody aj zdravia. „Spánok sa skracuje a nie je to dobre. Napr. v roku 1959 ešte ľudia bežne spali 8,5 hodiny. Nebola televízia, počítače, chytré telefóny…“ komentuje Martin Trefný premenu našich spánkových návykov a dodáva: „Ideálne by bolo 8 a viac hodín spánku.“
Sovy a ranné vtáčatá
Byť ranným vtáčaťom je pre zdraviu prospešnejšie. Taký človek chodí skôr spať, a teda skôr vstáva. Sovy majú častejšie metabolické ochorenia, napr. obezitu alebo cukrovku. Pre ich aktivity neskoro do noci býva často charakteristické sedením a celkovo je ich pohybová aktivita nižšia.
Mohlo by sa zdať, že keď človek spí, nevydáva žiadnu energiu. Oproti bdelosti je však v spánku spotreba energie len o 15 % nižšia ako pri bdelom stave. V spánku totiž dochádza k regenerácii organizmu, a aj k tej je potrebná energia.
Najčastejšie spánkové problémy
Chrápanie trápi nejeden partnerský vzťah, chrápajúceho človeka však nijako neohrozuje. Oproti tomu spánková apnoe je podstatne závažnejšia, pretože pri nej dochádza k prerušenému dýchaniu. Pokiaľ sa aspoň 10krát za hodinu na 10 sekúnd zastaví dych, potom sa jedná práve o apnoe.
O nespavosti hovoríme vtedy, ak sa vám nedarí asi tak 3krát týždenne ani po 30 minútach zaspať a celé to trvá dlhšie ako mesiac. „Záleží tiež, či sa nespavosť objavuje v relatívne pokojnom období, alebo ak nespavosť prichádza napríklad počas stresovej situácie. Nie je na mieste riešiť ju hneď práškami na spanie. Pomáha zaradenie dostatku pohybu na čerstvom vzduchu, odstránenie rušivých vplyvov v spálni a vyhýbanie sa obrazovkám pred spaním,“ vysvetľuje doktor Trefný. Za zmienku tiež stojí hypersomnia, kedy človek zaspáva na dobu dlhšiu ako 11 hodín a prespí veľkú časť dňa.
Vypočujte si aj ďalšie odporúčania pre zdravý spánok, čo všetko sa môžete dozvedieť v spánkovom laboratóriu a aký význam majú naše sny v podcaste Lepší život vo všetkých podcastových aplikáciách.