Pod heslom Chcem inšpirovať ľudí okolo seba, aby sa nebáli plniť si svoje sny vymýšľa už osem rokov štýlové interiéry nielen pre svojich klientov, ale aj v televíznom programe Ako sa stavia sen.
Ako ste sa dostali k interiérovému dizajnu?
Ja som sa k interiérom dostala tak trocha náhodou. Vždy som túžila podnikať, ale dlho som nevedela v čom. Nakoniec mi zrejme osud prihral do cesty interiérový dizajn, keď som si zaobstarala svoje prvé bývanie, nevedela som, ako si ho mám pekne zariadiť. Náhodou som natrafila na víkendový kurz interiérového dizajnu pre začiatočníkov. Bola som z toho naozaj nadšená, hneď ma to chytilo a o týždeň neskôr som už začala s diaľkovým štúdiom v dlhodobom kurze na DesignŠkola Praha.
Aké boli vaše začiatky?
Začínala som na menších projektoch a v podstate od nuly. Na svojom interiéri, na interiéroch kamarátov a postupne som si obstarávala menšie zákazky, získavala kontakty a nové skúsenosti.
Povedali ste, že sa dizajnu venujete osem rokov. Ktoré z vašich projektov považujete za najdôležitejšie?
Zameriavam sa najmä na rezidenčné projekty, rekonštrukcie bytov, zariaďovanie novostavieb, ale aj celých rodinných domov. Z nerezidenčných projektov bola teraz zaujímavá nedávna realizácie lekárne v pražskom Palladiu, kedy zadanie bolo také, aby na prvý pohľad nevyzerala ako klasická lekáreň.
Špecifickým a zaujímavým projektom je aj práca na programe Ako sa stavia sen, na ktorom už pracujem šiesty rok. Táto práca je trocha iná ako moje bežné projekty, ale rozhodne je veľmi zaujímavým doplnením mojej každodennej činnosti.
V čom je práca na programe náročná? Musíte sa zmestiť do rozpočtu alebo počítať aj s inými faktormi?
Takmer vždy musíte počítať s nejakým rozpočtom. Pri každom projekte. V tomto ohľade to tak náročne nie je. Náročnejší je pre nás časový limit, ktorý je veľa obmedzujúci pri výbere vybavenia. Musíme ísť po skladových veciach a kombinovať ich tak, aby výsledok mal nejakú myšlienku. Vyžaduje to veľkú flexibilitu a schopnosť riešiť veci za pochodu. Určite je to veľmi zaujímavá škola, v ktorej každý z nás dostane možnosť otestovať si svoje limity. Stále sa presviedčame, že ak naozaj veľmi chceme a máme na to vytvorené podmienky, veľa vecí sa dá vyriešiť rýchlo.
Aký postup by sa mal dodržať pri navrhovaní domácnosti? Navrhnete najprv usporiadanie nábytku a dekorácií a potom sa zameriavate na farebnosť stien, alebo naopak?
V prvom rade si s klientom ujasníme, prečo ma oslovil. Niektorí zákazníci mi nechávajú voľnú ruku v priebehu celého projektu. Viac je však tých, ktorí majú určitú predstavu o konečnom výsledku a potrebujú niekoho, kto by jej dal ucelený koncept a konkrétnu podobu. Začíname celkovou dispozíciou interiéru, pokračujeme štýlovými návrhy a v ďalších fázach sa už pracuje na detailoch všetkého vybavenia, vrátane toho vyrábaného na mieru.
Je všeobecne známe, že svetlé farby prispievajú k optickému zväčšeniu interiéru a pôsobia optimistickejšie. Myslíte si, že farby ovplyvňujú našu psychickú pohodu?
Úplne neverím na poučky. Vyšlo pomerne veľa štúdií o pôsobení farieb na ľudský organizmus, kde nájdete všeobecné odporúčania typu „žltá farba podnecuje chuť k jedlu, ale pôsobí tiež veľa kontrastne, na niekoho až agresívne“. Pre mňa je alfou a omegou klient, každému vyhovujú iné farby. Väčšina ľudí chce spálni v teplých svetlejších tónoch, ale mám aj klientov, ktorí sú nadšení zo spálne, ktorá je celá šedočierna. Ani jednému nehovorím, že je to zle. Snažím sa skôr o to, aby výsledok pôsobil kompaktne a harmonicky. Okrem farieb svoju úlohu zohrávajú aj tvary, povrchy materiálov, osvetlenie alebo napríklad použité textúry.
Ak má zákazník predstavu o farbách či dekoráciách, ktoré sa nehodia do projektu, snažíte sa ho presvedčiť, že to nie je vhodné riešenie?
V tomto nie som diktátor. Keď ale cítim, že ideme zlým smerom, hovorím to nahlas. Dôležité je pritom vysvetľovať, argumentovať. Občas ma aj klient dovedie inšpirovať k zaujímavému riešeniu, a to je potom samozrejme skvelá spolupráca. Ak je klient neoblomný a trvá na svojom, nezostáva než ho rešpektovať a zmieriť sa s tým, že pôvodný koncept do interiéru nevnesieme. Rešpektujem úlohu investora a hlavného používateľa priestoru.
Aké sú farebné trendy súčasnosti?
V Česku je najpopulárnejšia kombinácia dreva a biele farby. Všeobecne sa u nás siaha viac po svetlejších farebných vyhotoveniach. Vo svete sa čoraz prikláňajú skôr k sofistikovanejším kombináciám neutrálnych tónov, často skôr zemitých a tmavších.
Po akých farbách podľa vás ľudia najčastejšie siahajú?
To je veľmi individuálne a líši sa to aj podľa veku a životné situácie. Myslím, že mladší ľudia, ktorí sa ešte hľadajú, bývajú napríklad v podnájme a nechcú sa ešte úplne usadiť, si neraz vyberajú z výraznej a divokej škály farieb. Nebojí sa kontrastov. Potom sa začnú pomaly usadzovať a zakladať rodiny. Ak sa dovtedy stihli „farebne vybúriť“, volia viac neutrálnejšie a prírodné farby. Najčastejšie sa stretávam práve s voľbou prírodných a svetlých materiálov. A tiež sa viac sústredí na kvalitu.
Niektorým ľuďom však vyhovujú biele steny. Akým spôsobom sa dá takýto interiér skrášliť, zútulniť?
Rôzne. Nemusíte hneď kupovať vedro žltej farby, aby ste si vymaľovali dve steny v obývačke a interiér oživili. Môžete ho ozvláštniť aj pomocou výrazných solitérov – žltou sedačkou alebo veľkým obrazom, ktorý umiestnite tak, aby vynikol. Stačí trocha kreativity, čarovať sa dá s hocičím.
Andrea Hylmarová
Interiérová dizajnérka Andrea Hylmarová pôvodne vyštudovala Medzinárodný obchod na VŠE v Prahe a niekoľko rokov pracovala vo veľkých korporáciách. K dizajnu sa dostala pri zariaďovaní vlastného bytu a tak ju zaujal, že ho diaľkovo vyštudovala na pražskej DesignŠkole. Od roku 2012 sa mu venuje naplno vo svojom vlastnom štúdiu [AH] INTERIORS. Jej prácu môžete poznať z reality show TV Prima Ako sa stavia sen a môžete ju sledovať aj na jej Instagramovom profile alebo internetových stránkach AndreaHylmarova.com.