Rozmýšľate nad tým, aké bundy vytiahnuť zo skrine alebo čo nové zaobstarať sebe a svojim najbližším pod stromček? Vyspovedali sme technologického experta adidasu Jána Döménya, ktorý nám poradil, akú bundu či kabát si v zimných mesiacoch vybrať.
„Kým si telo na zmenu teploty zvykne a prispôsobí sa mu, prvé minúty vonku sú pre človeka z teplotného hľadiska najrizikovejšie. Ľudia robia najviac chýb pri spôsobe obliekania – naobliekajú sa ako matriošky a po chvíli vonku sa začnú potiť a vyzliekať,“ hovorí Ján.
Pri obliekaní v zime dodržiava Ján pravidlo troch vrstiev – vhodné tričko, hrejivá vrstva v podobe svetra a potom ochranná, najlepšie nepremokavá vrstva, ako je kabát či bunda. „Bez správne navrstveného oblečenia môžeme mať tú najlepšiu bundu z nepremokavého materiálu, ktorá aj napriek tomu nedokáže držať teplo, pretože bez správnej kombinácie vrstvenia to skrátka nefunguje,“ vysvetľuje Ján.
Výber materiálu
Rovnako dôležitý ako primerané vrstvenie oblečenia je aj typ materiálu. Dnes sa už nevyrábajú „nafúknuté“ bundy ako kedysi, kvôli ktorým občas nástup do autobusu vyzeral ako tlačenie sardiniek do konzervy.
„Kvalitná páperová bunda sa vyrába z husieho alebo kačacieho peria, ktoré má dobré izolačné vlastnosti, a výborne tak drží teplo aj pri veľmi nízkych teplotách,“ myslí si Ján. Dnes sa páperové bundy vyrábajú aj s povrchovými úpravami, ako je ochranná membrána, či tenká nepremokavá vrstva, aby ste si pobyt vonku mohli užiť čo najdlhšie. Stále však nie sú ideálnym oblečením, keď vonku prší alebo padá mokrý sneh, po čase navlhnú.
Merino, Gore-Tex i bavlna
Na šport či ako podkladovú vrstvu pod bundu pri bežnom nosení Ján neodporúča bavlnu. Tá neodvádza pot, okamžite zvlhne a nebráni vzniku zápachu. Najznámejší a najvšestrannejší materiál je podľa neho Gore-Tex, ktorý je vysoko nepremokavý, priedušný a navyše sa z neho okrem oblečenia vyrábajú aj topánky a tenisky.
Ďalšou veľmi známou a obľúbenou textíliou spojenou so zimou je tkanina merino. „Merino má veľmi dobré termoregulačné vlastnosti. Môžeme ho vnímať ako takú antibakteriálnu spodnú vrstvu oblečenia. Je to ideálny materiál na zimné obdobie, vďaka nemu sa nemusíme naobliekať ako snehuliaci,“ dopĺňa Ján.
Nepremokavosť za rozumnú cenu
Pri výbere vhodného jesenného a zimného oblečenia sa stretávame aj s výrazom „vodný stĺpec“. Ten označuje čas, počas ktorého oblečenie odoláva vode a vlhkosti, čím predlžuje náš komfort pri pobyte vonku. Bunda s vodným stĺpcom 10 000 mm dokáže v slabšom daždi či mokrom snehu odolať približne dve hodiny, než začne vlhnúť.
Oproti tomu oblečenie s vodným stĺpcom 70 000 až 90 000 mm je vhodné do extrémnejších podmienok, ktoré sa často menia – napríklad do poriadnej búrky, pri ktorej by sme boli za pár minút úplne premočení. Najčastejšie si také oblečenie kupujú ľudia, ktorí sa venujú outdoorovým športom a potrebujú, aby ich čo najviac ochránilo pred vplyvmi počasia.
Ak začínate o bunde tohto typu uvažovať, pripravte sa, že vaša peňaženka bude ľahšia zhruba o 500 eur. „Cena bežných, kvalitných voľnočasových búnd s vodným stĺpcom 10 000 mm sa pohybuje okolo 140 eur,“ spresňuje Ján.
Preto by ste sa mali pri výbere vonkajšieho oblečenia zamyslieť, koľko času v ňom budete tráviť a do akého počasia a prostredia si ho budete chcieť brať. Štýlová bunda na prebiehanie z auta domov či do práce vám nemusí až tak dobre poslúžiť pri dlhších prechádzkach prírodou.
Kabáty a plyš
A na čo by sme sa podľa Jána mali pri výbere vhodnej bundy ďalej zamerať? Je to vhodná kapucňa a dostatočne dlhý golier či nákrčník. Šija je totiž miesto, ktoré je dôležité pre správnu termoreguláciu a udržanie telesnej teploty – ak nám na ňu fúka, je nám skoro zima a stratené teplo späť len ťažko dostaneme. Kým jedni preferujú starú dobrú kombináciu čiapky a šálu, v súčasnosti nájdeme s nákrčníkom či kapucňou aj mnoho kabátov.
Čoraz väčšej popularite sa tešia predĺžené kabáty, ktoré určite oceníte, keď zafúka poriadny severák. Kabáty sa väčšinou vyrábajú z nylonu, elastanu, bavlny, vlny alebo plyšu. Z hľadiska materiálu vrchnej vrstvy platí pravidlo, že čím je mäkšia, tým viac vlhkosti nasiakne. „Na kabáty môžeme samozrejme použiť impregnačné spreje, aby sme zvýšili ich vodoodolnosť. Tým však môžeme ‚zabiť‘ priedušnosť materiálu a budeme sa v nich aj viac potiť,“ dopĺňa Ján.
Šport a rada na záver
Pri športovom oblečení odporúča zvoliť tenšie materiály a čo najviac zefektívniť podkladové vrstvy. Bežným príkladom je kombinácia – termotričko, na ktoré si oblečiete hrejivú a zároveň priedušnú vrstvu a na ňu potom nepremokavú bundu.
Ako sa hovorí, aj majster tesár sa niekedy utne. Ján vraj predtým robil rovnakú chybu ako väčšina Čechov a Slovákov. „Keď som začínal s atletikou, veci som veľmi neriešil a nosieval som bavlnené tričko. Stačí však urobiť pár prudkých pohybov, už sa začínate potiť a tričko je okamžite mokré. A s mokrým tričkom v zime váš chrbát ani tá najteplejšia bunda nezachráni. Keby som mal ľuďom poradiť jednu vec, bude to určite toto. Bavlnené tričká sú fajn na domáce nosenie, ale na šport a nosenie vonku v zime už menej,“ uzatvára Ján.
Ján Dömény, celým menom Janči Dömény, technologický špecialista firmy adidas, viacnásobný majster Slovenska v behu na tratiach od 3 km do 10 km a bývalý reprezentant SR v behu na 3 km cez prekážky. Behu sa stále aktívne venuje a odovzdáva svoje skúsenosti ako tréner atletiky deťom i dospelým. Technológii výroby a štúdiu materiálov sa venuje už takmer sedem rokov. Bundy a kabáty pravidelne skúša, a to často v extrémnych podmienkach. Najlepšie sa mu totiž hovorí o veciach, v ktorých si niečo prežil.