Ako NASA spôsobila paniku s trinástym znamením zverokruhu

Život, Životný štýl
Za posledný polrok sa priaznivci astrológie mohli stretnúť so znepokojivou správou z NASA o tom, že na nebeskej klenbe to s tými dvanástimi znameniami nie je tak nad Slnko jasné, ako sa po tisícročia učíme. Podľa NASA totiž súhvezdí ekliptiky, ku ktorému prináležia znamenia zvieratníku, nie je dvanásť, ako sme zvyknutí, ale trinásť…

A naozaj, súhvezdí ekliptiky (osi pretínajúcej dráhu Zeme okolo Slnka ) je trinásť. Tieto súhvezdia sú viditeľné vo svojom čase v priebehu roka kdekoľvek zo Zeme. Avšak, keď sa v starej Babylónii pred dva a pol tisícmi rokov objavil prvý zachovaný horoskop, Hadonos – trináste súhvezdie – sa medzi znameniami zvieratníku neobjavil. Bolo to tak pravdepodobne z dôvodu rozdelenia ročného cyklu a kvôli tomu, že sa Ophiuchus, teda Hadonos, v pôsobisku Zeme nachádza zo všetkých ekliptických súhvezdí najkratšiu dobu a babylónski astrológovia ho do zvieratníku nezaviedli.

NASA prišla v septembri minulého roka s návrhom, ako by mal vyzerať taký horoskop s Hadonosom, ktorého pole pôsobnosti je vyhradené medzi 29. novembrom a 17. decembrom. Mnohých priaznivcov astrológie, ktorí svoje znamenia už pevne zabudovali do neochvejného sebapoňatia, preto NASA veľmi znepokojila, pretože podľa nej by sa Hadonosovým príchodom všetky znamenia posunuli o krok dopredu. Barani by tým pádom boli Býci, Býci Blíženci, Blížencom by narástli račie klepetá a tak ďalej. Významná skupina Strelcov by potom na prsiach niesla onoho chaos prinášajúceho hada.

Návrh tohto systému rozpútal poriadny rozruch. NASA preto musela vydať dodatok, že šlo len o demonštratívnu ukážku toho, že astronómia nie je astrológia.

Aj tak sa internetom ďalej šírili zvesti o tom, že všetko je inak. Tak, ako sa mnoho ľudí obávalo zmeny vlastnej identitypokusným posunom zvieratníka, bolo tu i mnoho takých, ktorí zmenu uvítali, pretože neboli tak lakomí, ako sa o Býkoch hovorí, otravne nerozhodní ako tie Váhy alebo sa nikdy nezmierili s tým, že Škorpióni sú skrátka tak nejak iní…

Tradičný systém astrológie prešiel vývojom cez niekoľko kultúr, až dospel do podoby, ako ho poznáme dnes. Avšak vesmír sa neustále vyvíja a jeho vplyv a ľudské poznatky o ňom tiež. Napríklad keď sa v osemnástom storočí náš planetárny systém rozšíril o Urán, ktorý bol do tej doby známy len ako hviezda, prišlo v tom istom roku k mnohým vynálezom a objavom. Okrem parného stroja a teplovzdušného lietajúceho balóna tak uzrel svetlo sveta napríklad tolerančný patent, ktorý zaviedol Jozef II. Urán je preto chápaný ako planéta, ktorá borí archetypy a nastoľuje nové. Je planétou revolúcie, rovnako ako boh, podľa ktorého je pomenovaná. Avšak či jeho objavenie ako planéty bolo výsledkom konfigurácie jeho revolucionárskeho vplyvu či to bolo len súčasťou mnohých objavov onoho osvieteneckého obdobia a jedná sa tak o ďalšiu horoskopčinu, to sa musí rozhodnúť každý sám. Isté však je, že Babylónčania Hadonosa poznali a nepovažovali za nutné ho stanoviť jedným zo znamení.

Charakteristické vlastnosti zodpovedajúce určitým obdobiam narodenia navyše sprevádza množstvo detailnejších súvislostí, s ktorými astrológovia počítajú a výsledný popis upresňujú. Keby sa počítalo s posunom, ktorý NASA navrhovala, prinieslo by to zrejme spomínanú uránovskú revolúciu, po ktorej by boli zrazu Ryby vetroplachovia ako Vodnári, Býci by od Baranov prevzali titul dobrodruha a Rak by sa zrazu stal levom salónov. Podobnosť symbolov s ich charaktermi totiž nebola určená čisto náhodne.

Tá malá skupina Strelcov, ktorej prináleží Hadonos, sa však svojím popisom od bežného Strelca logicky toľko nelíši.

Tí, čo by si napriek tomu priali byť radšej skôr naháčom maznajúcim sa s veľkým hadom než divokým kentaurom s lukom a šípom, sa môžu zamyslieť nad touto symbolikou: Hadonos by mal byť obetavým filozofom držiacim sa stranou, pokiaľ ide o vlastné záujmy, ale pokiaľ ide o vyšší záujem, dokáže lámať skaly. Je spájaný s liečením a je obrazom mnohých zdravotníckych ikon, ako bol boh lekárstva Asklépios, ktorého užovku má medicína v znaku dodnes. Spätý s ním je tiež egyptský vševed a predovšetkým liečiteľ Imhotep alebo sumerský boh Enki. Avšak ani v tomto sa tradičný polkôň a polčlovek Strelec s Hadonosom nestretne, pretože jeden z najslávnejších z týchto ľudozvierat bol práve liečiteľ Chiron, ktorý mimochodom vychoval Asklépia.

#Jacob Tetzeli

Prečítajte si tiež: Čarovné farby: Ktorá je pre vás ta najlepšia?