Najnovšie trendy v dekorácii stien alebo krása lieči

Bývanie, Príspevky
Práve ste zrekonštruovali byt a kocháte sa dobre vykonanou prácou. Rozostavíte nábytok, zapojíte spotrebiče a pristihnete sa, ako zízate na prázdnu bielu stenu. Tabula rasa. Pokiaľ nepatríte medzi vyznávačov funkčného minimalizmu, začnete premýšľať, ako svoj domov skrášliť. Nemusíte sa však obmedzovať len na vešanie obrazov.

Stena je moja skriňa 

Začnime tými najjednoduchšími nápadmi. Prečo si neurobiť zo steny módnu výstavku? Milovníci klobúkov si tak môžu v obývačke vystaviť svoju zbierku a ušetriť miesto v skrini. Alebo si vystavte unikátny kúsok z vašej garderóby, ktorý už síce z nejakého dôvodu nenosíte, ale stále sa vám páči a nechcete sa s ním rozlúčiť. Tí praktickejší z vás môžu v kuchyni zaplniť stenu panvicami a hrncami. Čím viac farieb a tvarov, tým lepšie!

Svieť svetielko, svieť 

Svetelná dekorácia patrí medzi dekoračné evergreeny. Priznajme si úprimne, že rady žiaroviek s polaroidovými fotkami vašich BFF považuje za dobrý nápad iba ten, kto ešte nedorástol na občiansky. Vianočný stromček sa zdobí raz ročne z dobrého dôvodu. Fanúšikov slávneho seriálu Stranger Things rešpektujeme, ale žiť v miestnosti s hororovou dekoráciou naozaj nechceme. 

Pozrime sa radšej na trojuholníkové LED panely Nanoleaf. Tie si môžete ľubovoľne pospájať a vytvoriť tak dlhého farebného hada alebo malú pyramídu. Farbu môže mať každý panel inú a kedykoľvek ju prostredníctvom aplikácie môžete meniť. Alebo si ich synchronizujte s vaším obľúbeným playlistom a kochajte sa, ako sa farby roztancujú v rytme prehrávanej hudby. 

Kreatívna knižnica 

Kniha je posilňovňou pre mozog. A keď už chcete skrášľovať stenu, čo môže byť krajším artefaktom ako kniha? Malé, veľké, modré, zelené, brožované aj v pevnej väzbe. Knihy nemusia stáť na poličkách, kde ich bude odtláčať vesmírnou silou majster Yoda. Zrecyklujte drevené debničky, ktoré poskladáte ako Tetris. Využite staré kovové plechy, premaľujte staré schodíky z poschodovej postele a pretvorte nepoužívanú vinotéku – fantázii sa medze nekladú.

Voskovky level over 9000 

Mnohí z nás si spomenú, ako v ranom detstve s voskovkami v ruke dávali priechod svojmu umeleckému talentu na najbližšej bielej stene. Niektorí si možno spomenú aj na reakciu rodičov. Vtedy to asi neocenili, ale dnes sú nástenné maľby čím ďalej obľúbenejšie. Prečo by človek kupoval obraz, keď si môže umelca pozvať domov a nechať ho akvarelovými farbami premeniť stenu na umelecké dielo? Okrem toho z toho bude cool fotka na Instagram. 

Geometria a kvetináče 

Na záver pridávame ešte pár nápadov pre minimalistov. Jednoduchá geometrická konštrukcia vytvárajúca optickú ilúziu dokáže zabaviť oko aj myseľ a presne dokazuje, že menej je naozaj viac. Pár pripnutých papierových motýlikov zložených z farebného papiera dokáže pohladiť aj dušu. Či už vyznávate feng-shui alebo nie, pár zelených kvetín zavesených či stojacich na poličke vnáša do domova pokoj a harmóniu.

Ako už veľa výskumov ukázalo, krása objektívne zlepšuje kvalitu života. Keď sa nám páči naše okolie, sme šťastnejší, cítime sa lepšie a dokonca sa aj rýchlejšie uzdravujeme. Preto je dôležité si obydlie skrášliť tak, aby sme sa v ňom cítili čo najlepšie. Potom už zostáva iba uvelebiť sa do kresielka, započúvať sa do ostrých gitarových riffov a podmanivého chrapláka Mötley Crüe a ticho opakovať refrén Home Sweet Home.