Skúsenejší rodičia už dokážu skočiť rybičku cez celú obývačku a v poslednej chvíli zabrániť potomkovi špendlík do zásuvky, ale tých novopečených či nastávajúcich môžu podobné predstavy mátať aj vo sne. Ako sa teda na toto obdobie pripraviť, aby ste nemali viac šedivých vlasov, než je nutné? Poďme si prebehnúť pár príkladov, ako na to.
Cielená ochrana
Dieťa spoznáva nový svet očami, hmatom, chuťou a niekedy aj celým telom. Odtiaľ pramení rozmanitosť nehôd, ktoré sa mu môžu prihodiť aj doma. Na väčšinu sa dá pripraviť, v ostatných prípadoch musí zafungovať okamžitá ostražitosť, tesná blízkosť rodiča aj dobrý postreh. Napríklad keď sa dieťa rozhodne náhle postaviť na stoličku či gauč a skúsiť, či už dokáže urobiť salto okolo hrany stola.
Keď už hovoríme o hranách, môžeme si ich zapísať na zoznam opatrení. Tie najostrejšie zakryte špeciálnymi krytmi, vďaka ktorým na mieste potenciálnej tržnej rany zostane iba hrča. To isté platí pre elektrické zásuvky. Kolegovi z redakcie sa v raných detských rokoch podarilo strčiť klinec do zásuvky hneď dvakrát po sebe aj napriek tomu, že ho prvýkrát zásuvka poriadne kopla. K úžasu a hrôze všetkých zúčastnených totiž po prvom pokuse, reve a upokojovaní vzal klinec opäť do ruky a bežal ho promptne napchať do tej čudnej elektrickej dierky ešte raz. Niektoré deti sa poučiť môžu, ale ako rodičia by ste sa na to spoliehať nemali.
Podozrievavosť a disciplína
Ďalšou dobrou pomôckou je zoznam dôležitých čísiel. Nepatrí síce k preventívnym opatreniam, ale kontakt na toxikologický ústav sa v strese hľadá pomerne ťažko. Keď už je zle, býva dobré vedieť, ako čo robiť počas kľúčovej štvrťhodinky do príchodu sanitky. A veríme, že nemusíme pripomínať, aby ste skontrolovali všetky potenciálne nebezpečné látky, ktoré možno ešte stále skladujete niekde nízko pri odpadkovom koši. Majú bezpečnostný uzáver? Naozaj ich vaše dieťa neotvorí? Ste si istí? Dajte mu to len tak cvične vyskúšať.
S hmatom súvisí ďalšia podmnožina úrazov. Deti sú zvedavé a všetko rady obchytávajú. Najviac ich lákajú lesklé plôšky, ako je spodná strana žehličky alebo krásne sa blyštiaca horúca kulma na vlasy. Nepohrdnú ani platničkou sporáka alebo rovno kachľami či kozubom. Vopred sa obrňte veľkou disciplínou a podozrievavosťou a nepodceňte žiadne miesto, kam sa dieťa dokáže vydriapať na svojich potulkách za dobrodružstvom. Platí pravidlo „ak to nie je možné odstrániť, treba to ohradiť“.
Nevhodné do lietadla, nevhodné pre deti?
Riziková môže byť aj samotná rýchlosť a zotrvačnosť dieťaťa. Na naháňačku sa hrajte len výnimočne, napríklad za odmenu, keď sa dieťa dve noci po sebe neprebudí, ani nepociká. Aj mimo hry preferujte prezuvky s kvalitným protišmykovým dezénom. Ak máte ustrážiť kŕdeľ detí napríklad na detskej oslave, zakážte behanie úplne a nenapraviteľným recidivistom prichystajte ragbyové helmičky.
Niektorí psychológovia odporúčajú dieťaťu zaistiť bezpečný priestor, v rámci ktorého si môže robiť v podstate, čo chce. Môžeme o tom samozrejme polemizovať, ale musíte uznať, že zoznam nevhodných predmetov nápadne pripomína zoznam vecí, ktoré si so sebou nemáte brať do lietadla. A ešte dôležitá vec: kontrola okien, dverí a vstupu na balkón by sa mala stať v rodinách s malými deťmi rutinou.
Ste akční hrdinovia
Ak varíte alebo žehlíte, musíte byť v strehu ako Kevin Costner, keď hral bodyguarda a chránil Whitney Houston vlastným telom. K tomu patrí ešte v podstate neustály prehľad o tom, s čím sa dieťa hrá v období, keď sa snaží zjesť všetko, čo mu môže zabehnúť, prípadne čo sa mu môže zaseknúť v nose, uchu a bohvie kde ešte. Zoznam je takmer nekonečný. Ale vy ste sa stali rodičmi. To znamená, že si rýchlo vypestujete röntgenové videnie, rýchlosť tryskáča a pohotovosť Chucka Norissa. Tak nech sa vám v novej úlohe akčných hrdinov vašich detí darí!