Muž na záclone. Japonci prichádzajú s tieňovým opatrením proti zlodejom

Bývanie
Malý Kevin vo filme Sám doma využije tiene figurín, aby presvedčil párik nešikovných zlodejov, že dospeláci sú doma. Domovník z Tokia sa filmom nechal inšpirovať. Ako vyzerá najnovší trend v japonskej ochrane pred lupičmi - a pomohol by aj nám na Slovensku?

Každý rok sa na Slovensku udeje okolo šesťtisíc vlámaní. Asi v štvrtine případov ide o vlámačky do bytov, chát či chalúp.

Možno by zlodejov odradila novinka, ktorá práve vzniká v Japonsku – tzv. Muž na záclone. Stačí, keď v opustenom byte necháte maličký projektor, ktorý bude na zatiahnuté záclony premietať siluetu muža pri mnohých rôznych činnostiach.

A je navyše (či našťastie?) o niečo presvedčivejší ako plastové figuríny a audiorekordéry Kevina McCallistera.

Nikdy nie som doma sám!
Systém pripomína blikajúce krabice, ktoré simulujú svietiaci televízor či zariadenia, ktoré náhodne vypínajú a zapínajú svetlá a vytvárajú tak ilúziu, že obyvatelia bytu sú doma. Muž na záclone má ale trochu iný zmysel: má zlodeja presvedčiť, že človek vnútri nežije sám, aby nevyzeral ako ľahký terč pre potenciálnych votrelcov.

Zabralo by to aj u nás? Ťažko povedať, naša situácia je výrazne iná než v Japonsku, kde ekonomická aj spoločenská situácia došla už tak ďaleko, že v roku 2015 žil v tretine domácností iba jeden človek. Druhým dôvodom, prečo riešenie nemusí fungovať, je, že zatiaľ existuje iba 12 rôznych siluet. Pre zlodejov by nebolo ťažké si ich všetky naštudovať. Podľa kritikov by podobný systém počet krádeží naopak zvýšil. Firma preto s oficiálnym vypustením systému váha.

Ako premýšľa zlodej?
Ak rozmýšľate nad tým, ako si zabezpečiť svoj byt, mali by ste vziať do úvahy, ako premýšľajú zlodeji. Technologická firma Jablotron urobila v roku 2012 prieskum medzi českými lupiči za mrežami. Toto jej prezradili:

80 % zlodejov do domu vtrhne za bieleho dňa.

Pokiaľ ide o rodinný dom, štyria z piatich využijú balkónové dvere alebo okná. Pri prízemnom byte si 60 % zlodejov vyberie dvere, zvyšok okná, pri bytoch na vyšších poschodiach to sú v 9 prípadoch z 10 dvere. Slabinou bytov sú tiež garáže alebo pivnice.

Pes vadí, susedia nie
Tri štvrtiny zlodejov považujú dvere za ľahkú prekážku. Klasické dvere. Bezpečnostné dvere prekoná 80 % z nich len s ťažkosťami. Nepríjemné sú aj alarmy a bezpečnostné sklá. Polovica páchateľov by si rozmyslela vlámanie, ak by bol na mieste strážny pes. Čo naopak väčšinu zlodejov neodradí, je prítomnosť susedov. A až 40 % odsúdených by bolo schopných vniknúť do domu v čase, keď vo vnútri spia ľudia.

Slovenskí policajti vypátrajú približne pätinu páchateľov. Škoda priemerne vyjde na asi dvetisícdvesto eur. Môže byť nižšia, ale aj oveľa vyššia, obzvlášť vo väčších mestách.

#Vojtech Žák 

Prečítajte si tiež: Zlodeji dovolenku nemajú