Migréna: Biologická liečba je malý zázrak, hovorí neurologička

Psychická pohoda, Životný štýl
Hovorí sa, že kto ju nezažil, nepoznal neznesiteľnú bolesť. A pritom až milión ľudí v Česku má s migrénou osobnú skúsenosť, a to spravidla opakovanú. Dlhé roky v minulosti sa nedarilo migrénu „skrotiť“. Dobrou správou ale je, že posledné desaťročie prinieslo obrovský pokrok v možnostiach jej liečby. V novom diele podcastu Lepší život sa dozviete od neurologičky Markéty Grünermelovej, ktorá sa špecializuje na liečbu bolestí hlavy, čo dnes medicína dokáže a ako vie ľuďom zmietaným záchvatmi naozaj účinne pomôcť.
Vypočuť:
Spotify Apple

Migréna nie je len bežná bolesť hlavy, ktorá občas stretne každého z nás. Jedná sa o neurologické ochorenie sprevádzané záchvatmi bolesti hlavy, ktorá máva pulzujúci charakter. Býva sprevádzaná zvýšenou citlivosťou na svetlo, zvuk či pach, nevoľnosťou či pocitom na zvracanie. Pokiaľ pre bolesť hlavy nebola nájdená žiadna iná zrejmá príčina a pravidelne sa vracia, jedná sa o migrénu. Spúšťače záchvatu migrény sú u ľudí rôzne. Asi 20 % pacientov zažíva pred záchvatom tzv. auru. Táto fáza trvá asi do jednej hodiny a môže spôsobiť poruchy videnia, vnímania alebo reči. Jedna epizóda migrény trvá väčšinou od štyroch hodín do troch dní.

Migrénu radíme k civilizačným ochoreniam a patrí medzi tie najviac hendikepujúce. Je príčinou toho, že pacienti nemôžu dochádzať do zamestnania, sú obmedzovaní v osobnom živote aj svojich záľubách. Často sa dedí v rodinách. Na Slovensku s migrénou žijú stovky tisíc ľudí, v Česku je to okolo milióna, pričom tretina z nich má až štyri záchvaty do mesiaca.

Migrénu vieme liečiť, ale nie vyliečiť

Podľa MUDr. Markéty Grünermelovej najväčší pokrok v liečbe migrény priniesol vývoj biologickej liečby: „Jedná sa o jedinú liečbu špecifickú pre migrénu. Všetky ostatné spôsoby liečby sú pôvodne určené na iné ochorenia, ale ukázalo sa, že ich vedľajším efektom môže byť aj liečba migrény. Často však majú množstvo vedľajších účinkov. Zato biologická liečba ich má minimum – väčšinou sa jedná napr. o začervenanie v mieste vpichu. Pacienti si ju sami aplikujú injekčne, často stačí jedna dávka mesačne.“

Najmodernejšia biologická liečba migrény je v Čechách dostupná v špecializovaných centrách. Podľa odhadov je vhodná celkom pre 23 tisíc pacientov. V súčasnej dobe ju ale využíva len menšia časť z nich. Jednou z podmienok, ktorú pacienti musia splniť pred začatím biologickej liečby je, že si aspoň 3 mesiace predtým musia viesť denník podľa pokynov lekára. Nesplnenie tejto podmienky býva častým dôvodom, prečo pacienti na liečbu nedosiahnu. Obdobná situácia je aj na Slovensku.

Pani doktorka Grünermelová všetkým s migrénou radí: „Nebojte sa o svojom probléme hovoriť a vyhľadajte lekára. Pokiaľ budete ako pacient na biologickú liečbu indikovaný a budete spolupracovať, tak ju dostanete.“ Pre pacientov, ktorí liečbu dostanú, sa jedná o malý zázrak v boji s týmto chronickým ochorením. Kvalita ich života sa razom naozaj zvýši.

Podcast Lepší život môžete počúvať v podcastových aplikáciách.