1. Rozhľadňa Bognár
Prvým „utajeným“ miestom, ktoré vám dnes predstavíme, je rozhľadňa Bognár, ktorá sa nachádza v Gelnici. Prvá písomná zmienka o meste je z roku 1246. V okolí Gelnice sa ťažilo striebro, meď, železná ruda a olovo. V súčasnosti patrí okres Gelnica k najlesnatejším okresom.
Nad mestom sa nachádza malá drevená rozhľadňa, ktorá návštevníkom poskytne výhľad nielen na Gelnicu, ale aj na široké okolie. K rozhľadni sa dá prísť autom, ale aj pešo po ceste č. 546 a potom po poľnej ceste až rovno k nej. Na spiatočnej ceste sa môžete pristaviť aj pri zvyškoch gotického hradu z 13. storočia alebo pri Kostole Nanebovzatia Panny Márie z polovice 14. storočia.
2. Jazero Turzov
Neďaleko Gelnice sa nachádza jazero obklopené budovami bývalých kúpeľov. Najväčší rozmach toto miesto zažívalo po roku 1889, keď okolité pozemky odkúpila akciová spoločnosť gelnických mešťanov, ktorí tu vybudovali preslávené kúpele, do ktorých chodili odpočívať hostia až z Budapešti.
Aj na túto oblasť výrazne zapôsobil zub času, ktorý na mieste prosperujúcich kúpeľov zanechal už len polorozpadnuté a prázdne budovy. Toto miesto má však aj dnes svoje čaro. Okrem bývalých kúpeľov a jazera, v ktorom sa dá kúpať, môžete navštíviť Kaplnku povýšenia Svätého Kríža z roku 1830.
Turzovské jazero sa nachádza na konci menšej, v podstate už lesnej cesty, ktorá sa aj oficiálne volá Turzovská a vedie až do Gelnice.
3. Gudrónové jamy pri Predajnej
Gudrónové jamy na Horehroní sa nachádzajú medzi obcami Lopej a Predajná a vznikli ako úložisko toxických látok z ťažby ropy v Petrocheme Dubová. V jamách je od roku 1964 uložený nebezpečný toxický odpad – gudrón, ktorý vzniká pri čistení a odstraňovaní nežiaducich prímesí z ropy.
Hoci „jazierka“ lemované brezami vyzerajú romanticky a človeka z diaľky zvádzajú, aby sa v nich po dlhej túre po Nízkych Tatrách osviežil, rozhodne to neodporúčame. Namiesto priezračnej vody je v nich chemický koktail s olejovitými škvrnami na povrchu a pred kúpaním okrem výstražných tabúľ varuje aj ropný zápach.
Práve na takýchto miestach človeku naskočí husia koža a uvedomí si, čoho všetkého sme ako ľudia schopní.
4. Pútnické miesto na Makovej hore
Prvé české miesto, na ktoré vás zavedieme, je pútnické miesto Maková hora, ktoré sa nachádza neďaleko Příbrami. Je to vrchol Benešovskej pahorkatiny s nadmorskou výškou 544 m. Na kopci stojí pútnický Kostol sv. Jána Krstiteľa a Panny Márie Karmelskej.
Tešiť sa môžete na príjemný výstup, na konci ktorého vás čaká odmena v podobe úchvatného výhľadu na okolitú krajinu. Náučný chodník začína uprostred dedinky Smolotely. Sedem informačných tabúľ, ktoré vám priblížia históriu krajiny a samotného kostola nájdete na 6,5 kilometra dlhej trase vedúcej okolo obce Smolotely až na vrchol Makovej hory.
5. Hrachovské menhiry
Menhiry sú zaujímavým úkazom, ktorý nenechá jedinú ľudskú myseľ ľahostajnou. Je to hračka prírody alebo na kamene pôsobila ľudská sila? Pri tých hrachovských sa to asi nedozvieme. Už len samotná cesta k týmto kameňom je však poriadnym dobrodružstvom – nenájdete totiž žiadnu značku, ktorá by vás k nim doviedla.
Hrachovské menhiry sa nachádzajú na Sedlčansku medzi obcami Hojšín, Drážkov a Hrachov. Kamene stoja uprostred rozľahlej lúky a sú obklopené priľahlými lesmi. K menhirom sa najlepšie dostanete po poľnej ceste smerujúcej z Hrachova na Drážkov. Ak sa sem vydáte koncom leta, nezabudnite si zobrať košík na huby.
6. Krížový vrch pri Rynarticiach
Krížový vrch sa týči nad dedinou Rynartice v Českom Švajčiarsku. Má výšku 408 m n. m., je nezalesnený a na jeho vrchole nájdete kríž – pravdepodobne preto sa v češtine volá Křížový vrch. Hoci nie je nadmorská výška Křížového vrchu nijako výnimočná a môže sa zdať, že z neho uvidíme maximálne neďalekú dedinu, opak je pravdou. Vrch ponúka pekný výhľad na všetky svetové strany, vďaka čomu sa stal ideálnym miestom na fotografovanie.
Ak sa na Křížový vrch vydáte, nezabudnite navštíviť aj Trpasličiu skalu, ktorá za názov vďačí ručne vytesaným trpaslíkom. Trpaslíci spolu so Snehulienkou bdejú nad priľahlým okolím už od roku 1832.
Rozhliadnite sa okolo seba. Všade je krásne.
Či už sa rozhodnete pre výlety po Slovensku alebo zavítate do susedného Česka, nezabudnite sa pozerať okolo seba a pripravte sa aj na prípadnú cestovnú nevoľnosť vašich ratolestí! Naša príroda ponúka množstvo zaujímavých zákutí, ktoré zatiaľ odolávajú masovému záujmu. Ak chcete naše končiny pobehať na bicykli, máme pre vás tipy na rodinné cyklovýlety.