Mesiac duševného zdravia je príležitosťou prekonať strach a pocit hanby

Psychická pohoda
Všetci vieme, že duševné zdravie je rovnako dôležité ako fyzické. Napriek tomu sa k duševnému zdraviu staviame odlišne. O fyzických problémoch, či už ide o bolesti alebo choroby, hovoríme celkom bežne. Psychické problémy však zostávajú tabuizované a málokto sa odváži otvorene o nich hovoriť.

Ľudia, ktorí majú psychické problémy alebo psychické choroby, majú často pocit, že sa nemajú komu zdôveriť. Počúvajú dobre mienené rady, že si nemajú veci brať až tak k srdcu, že sú len unavení alebo že sa príliš sústreďujú na seba. Je to začarovaný kruh, ktorý situáciu ešte zhoršuje. V spoločnosti stále prežíva aj názor, že za psychické problémy si človek môže sám, že si ich len vymýšľa a nahovára, alebo že je to vec jeho povahy.

Október je mesiacom duševného zdravia a dáva nám príležitosť hovoriť verejne a otvorene o tom, aké je duševné zdravie dôležité, o tom, že s nejakým druhom psychických problémov sa v živote stretne takmer každý a že vyhľadať pomoc odborníka je rovnako prirodzené, ako pri fyzických problémoch.

Ak máme pocit, že by sme potrebovali pomoc odborníka, niekedy je ťažké urobiť prvý krok, prekonať strach a pocit hanby. Vtedy nám môže pomôcť:

  • Zdôveriť sa osobe, ktorá bude naše problémy brať vážne 
  • Zdôveriť sa svojmu ošetrujúcemu lekárovi 
  • Vyhľadať pomoc psychológa, psychiatra alebo psychoterapeuta, ideálne podľa odporučenia lekára 
  • Obrátiť sa na niektorú z anonymných liniek dôvery, kde nás odborníci vypočujú, pomôžu nám zhodnotiť situáciu a prípadne nás nasmerujú na ďalšieho odborníka, ktorý sa nám môže venovať dlhodobejšie.

Zora Inka Grohoľová je koučka s medzinárodnou certifikáciou. S desiatkami individuálnych aj firemných klientov sa dohovorí po slovensky, nemecky aj anglicky. Venuje sa metóde Brain Based Coaching a spolupracuje s TV Markíza, RTVS, magazínom Evita a inými médiami. Je registrovanou mediátorkou pri Ministerstve spravodlivosti a zriaďovateľkou Bratislavského mediačného centra, kde sa zaoberá riešením konfliktov v rodine, vo výchove alebo v pracovných či iných vzťahoch.