Máte vážnu chorobu? Dajte si pozor na chytráckych šarlatánov!

Život, Životný štýl
Stále sa medzi nami objavujú spasitelia ponúkajúci zázračné všelieky. V dobách Rudolfa II. sa dala prítomnosť klamárskych podivínov pochopiť. Veda bola v rozpuku, ale zároveň pretrvávala stredoveká viera v mágiu a mystiku. Lenže dnes? Dobu temna máme dávno za sebou, no i napriek tomu nešvár menom šarlatánstvo pretrval. Ako rozoznať podvod a nenechať sa oklamať ilúziami?

Na falošnej nádeji sa v priebehu vývoja ľudstva priživovali milióny podvodníkov. Už v praveku sa stretneme s prefíkanosťou niektorých jedincov. Šamani, druidi, kúzelníci. Všetci svojim spôsobom plnili úlohu dnešných podvodníkov. Predovšetkým vtedy, keď si plne uvedomili svoju moc nad zvyškom okolia. Hneď dokázali budovať také statky, ktoré nemal ani sám vodca klanu. Keďže sa dávno nachádzame v dobe internetu, s veľkou dostupnosťou informácií nemôžeme už tak ľahko podľahnúť klamstvám o liečbe problematických chorôb a infekcií. Alebo nie? Vďaka sieti nerastie len vzdelanosť, ale tiež vychytralosť praktík šarlatánov. A tým snáď ešte väčšie nebezpečenstvo pre zdravie človeka než kedykoľvek predtým.

Reklamní škodcovia
Za všetkým stojí predovšetkým sofistikovanosť tvorcov reklám. Čím viac sa naša spoločnosť stáva konzumnou, tým častejšie sa objavujú produkty s klamlivými parametrami. Taká ponuka sa ale objaví na trhu len krátkodobo: ľudia jej zámer včas prekuknú a príde k zákazu predaja. To však nie je všetko. Pridajte ku lži dokonale zvládnutú marketingovú stratégiu a z preludu sa stane ozajský zázrak. Proti takému potom zdravotnícke organizácie a štáty bojujú len ťažko. Na strane výrobcov aj horlivých konzumentov vždy existuje odpoveď na spochybňujúce otázky. Pretože sa už dávno s takou otázkou počíta dopredu. Vyvrátiť potom mýtus medzi stúpencami sa stáva nemožným.

Geniálnym príkladom zamaskovaného zla je prípravok, ktorý bol objavený nebojácnym dobrodruhom!

Božská medicína MMS
Jim Humble je meno, z ktorého šedivejú vlasy zdravotníckym organizáciám po celom svete. Génius doby, nedocenený boh, záchranca. S takýmito prezývkami sa stretneme na internetových serveroch, ktoré ospevujú Humblov prínos svetu. Pred viac než desiatimi rokmi objavil veľkou náhodou zázračné účinky chemickej zlúčeniny menom oxid chloričitý. Spolupracovník v hlbokej džungli v Juhoafrickej republike ochorel ťažkou formou malárie. Naordinoval mu dezinfečný prostriedok a vodu, nič iného po ruke nebolo. Nemožné! Uzdravil sa. Toto skoro-zjavenie nazval MMS, teda Miracle Mineral Solution. Samozrejme si ihneď zaregistroval značku, aby ju nemohol zneužiť nikto iný. Napísal knihu. Založil webové stránky a začal šíriť fenomén, ktorý dokáže vyliečiť HIV, rakovinu, maláriu, Alzheimera a dokonca autizmus. Netrvalo to dlho a v niektorých krajinách sa objavil plošný zákaz predaja prostriedkov k výrobe látky.

Liečili by ste sa týmto?

Bielidlo bieliace bacily
Samotnú látku totiž nie je možné zakúpiť. Je nutné ju vyrobiť. Prečo? No pretože predsa Jim Humble nie je podvodník. Nepredáva nič z toho, čo objavil. Nechce zarábať, chce pomáhať. Každý si môže u predajcov chemikálie nakúpiť a v minilaboratóriu vyrobiť svoj vlastný liek. Hotovú zlúčeninu si bežný konzument bez oprávnenia k podnikaniu nezoženie. Prečo? No pretože je nebezpečnáLátky v uvedených prípravkoch sa používajú napríklad k dezinfekcii v bazénoch alebo k bieleniu textilu,varovala v roku 2010 Štátna poľnohospodárska a potravinárska inšpekcia. Ale to konzumentov nezastavilo.

Humble so svojim marketingovým tímom pripravil jednoduchú odpoveď na námietky zdravotníckych organizácií: Zakazujú nás, pretože ničíme obrovský farmaceutický biznis.

Dokonalo vytvorený mýtus už dokázal poškodiť zdravie mnohým ľuďom, ktorí zúfalo hľadali záchranu pred vážnou a ťažko liečiteľnou chorobou. I tento rok sa vyskytlo niekoľko prípadov poleptania hrtanu. Nič ako všeliek neexistuje a existovať nebude. Toto je potrebné mať na pamäti, aj vtedy, keď to so zdravím ide do tuhého. A čo z toho všetkého dobrodruh Jim Humble má? Rozhodne nie iba dobrý pocit.  Vďaka predaju kníh a potrieb na výrobu lieku sa z neho stal multimilionár.

Homeopatické placebo
Ďalším nešvárom, ktorý dokáže v istých prípadoch poškodiť, je homeopatia. Od MMS sa líši, ale zároveň nesie rovnaké znaky. Homeopatia sa v roku 1993 stala zákonom uznávanou alternatívnou medicínou. Oproti MMS nedokážu lieky – homeopatiká – poškodiť zdravie. Naopak. Sú neškodné, pretože neobsahujú skoro žiadne liečivé látky, častokrát vôbec žiadne. V tom spočíva problém homeopatie. Aj keď sa za praktikou skrýva hlboká filozofia na úrovni prány a čchi, v praxi možno homeopatiká označiť len za sprostredkovateľa placebo efektu. A tu sa dostávame k problému. Metódu placeba efektu je možné ordinovať len v prípadoch, kedy sa neliečením nemôže zhoršovať stav. Problém nastane, keď sa tak deje pri chorobách, ktoré sa zhoršujú.

Napríklad v roku 2011 zomrela v Českej republike pacientka, ktorej doktorka počas šiestich rokov nepredpisovala vhodné lieky na reguláciu funkcie štítnej žľazy.

Druhým problémom sú samozrejme peniaze. Homepatiká stoja často niekoľko desiatok eur, pritom reálne ani neliečia. S MMS ich spája predovšetkým to, že v propagačných materiáloch nenájdete slovo lieči. To by totiž bolo porušenie zákona. Preto sa podobné prostriedky častokrát vyskytujú pod hlavičkou doplnkov stravy. Čo môže byť veľmi často ďalším znakom nepravosti zázračných liekov.
          

Kritika – jediná možnosť obrany
Všetky ďalšie, menšie odnože spomínaných príkladov, fungujú na podobnom princípe. Odmietajú modernú liečbu farmaceutickými prostriedkami. Využívajú zúfalstvo, ktoré plynie z neliečiteľnosti vážnych chorôb. Stoja veľa peňazí. Odporúčajú ich najmä liečitelia. Ku každému liekunájdete množstvo webových propagačných stránok, kníh a videí. A spolu s tým i stovky platených falošných recenzií. Keď sa stretnete s formou textu, ktorá pripomína úryvok z reklamačného letáku, ruky preč. Najdôležitejšou obranou je neustála kritika. Akonáhle sa dozviete o zaujímavej možnosti liečby, urobte si svoj malý prieskum. Vždy si informácie overujte u niekoľkých nezávislých zdrojov. Najlepšie na stránkach Štátnej poľnohospodárskej a potravinárskej inšpekcie. Čo však robiť, keď podľahne ilúzii váš blízky? Neostava vám nič iné, než predkladať racionálne argumenty. Ale ani to nemusí pomôcť. Vyslobodiť sa z pazúrov klamstiev totiž človek musí celkom sám.

#Jan Uhlík

Prečítajte si tiež: I lekár sa niekedy pomýli. Po druhý názor môžete ku konkurencii aj na internet.