V dnešnej dobe rastie počet ľudí, ktorí sú ochotní si zaplatiť masáže. Prečo si myslíte, že sa tento trend rozmáha?
Do všeobecného povedomia sa dostáva, že masáž vám pomôže so všetkým. Ľudia prídu na danú procedúru a behom chvíle sa im uľaví. Cítia sa po masáži dobre a myslia si, že tým je ich problém vyriešený. Bohužiaľ to tak nie je. Mali by si uvedomiť, že nad rámec masážnych procedúr je dôležité starať sa o svoje telo a celkovo zlepšiť svoju životosprávu. Tým je myslené cvičiť, chodiť sa často prechádzať na čerstvý vzduch, nepoddávať sa veľkému stresu a zdravo jesť.
Nemyslíte si tiež, že jeden z dôvodov, prečo ľudia chodia na masáže, je rastúca nedôvera v naše zdravotníctvo?
To máte pravdu. Menšia dôvera v zdravotníctvo v tom hrá tiež svoju rolu. Tým ale netvrdím, že je naše lekárstvo zlé. Háčik spočíva v tom, že existujú veci, s ktorými vám lekár nepomôže. Ľudia napríklad navštevujú doktorov kvôli častým bolestiam hlavy a oni neriešia príčinu problému, ale rovno im predpíšu lieky. V dnešnej dobe je pacientov mnoho a času na nich málo. Pritom by jednoducho stačilo odblokovať tretie rebro, ktoré sa následne spája s trapézou a šijou. Kvôli tomuto bloku vystreľuje bolesť hlavne do čela a spôsobuje tak veľké bolesti hlavy.
Lekári svojich pacientov často posielajú na rehabilitácie. Majú pre nich priaznivý účinok?Rehabilitácie pri niektorých prípadoch priaznivý účinok majú, ale len pokiaľ pacient s fyzioterapeutom spolupracuje.
Niektorí ľudia pravidelne dochádzajú na rehabilitácie niekoľko týždňov, ale necvičia. A to i napriek tomu, že im fyzioterapeuti ukázali cviky, ktoré sú potrebné pre regeneráciu postihnutej časti tela.
Môže sa stať, že kvalifikovaný masér svojmu klientovi nejakým spôsobom ublíži?
Áno, môže sa to stať každému masérovi, i tomu skúsenému. Ten to ale spozná a dokáže svojho pacienta hneď odblokovať. Klient by sa vôbec nemal dozvedieť, že sa niečo také stalo.
Čo sa deje po tom, čo sa masérovi nepodarí blok na svojom pacientovi napraviť?
To klient určite spozná. Mal by to konzultovať s masérom, ktorý mu ujmu spôsobil. Ľudia by sa rozhodne nemali báť sa spýtať, čo sa s ich telom pri masáži stalo. Masér by mal svojmu klientovi poskytnúť rady, ako sa bolesti z blokády čo najskôr zbaviť.
Čo je omnoho lepšie riešenie než len písať hanlivé komentáre o danom masérovi na internet.
Bolesť niekoľko dní po masáži je normálna?
V podstate áno. Nie je veľmi neobvyklé, že klienta deň po masáži dané miesto bolí. Bolesť k masáži patrí, ale rozhodne by nemala byť pravidlom. Pokiaľ je klient citlivejší, mal by sa masér vedieť tomu človeku prispôsobiť. Nie je možné, aby odborník svojich pacientov drtil sériovo jedného po druhom a tvrdil, že veľká bolesť je pri masáži normálna. Sila tlaku by sa rozhodne mala prispôsobiť klientovi.
Podľa čoho človek spozná, že akurát jeho masér nie je veľmi dobrý?
Väčšinou to spozná na konci prvej masáže, a to podľa neprimeranej bolesti. Nevhodného maséra môžete tiež odhadnúť podľa toho, ako vyzerá jeho pracovisko. Pokiaľ je miestnosť udržovaná a čistá, masér sa o ňu zodpovedne stará. Rovnaký prístup má väčšinou aj ku svojim klientom. Keď priestor ale nie je príjemný a uprataný, radšej za sebou zabuchnite dvere a utekajte. Nerád by som hádzal všetkých takýchto masérov do jedného vreca, určite existujú i svetlé výnimky, ktoré potvrdzujú toto pravidlo.
Zvládnu lepšie masírovať skôr muži než ženy?
To sa nedá rozlíšiť, je to individuálne. Veľa záleží na praxi. Pokiaľ si žena urobí kurz a bude desať rokov masírovať, môže byť rovnako dobrá ako muž s desaťročnou praxou. Muži k tomu majú trochu lepšiu dispozíciu, sú silnejší, statnejší a viac toho vydržia, čo ale nie je vždy pravidlom. Poznám jednu ženu, ktorá je omnoho chudšia ako ja, ale má obrovskú paru. Vie sa do tela druhého človeka naozaj tak oprieť, že má jedinec strach, že ho zlomí. Od nej by som rozhodne päsťou dostať nechcel.
Dokážu masáže človeku uľaviť od stresu? Mohli by pomôcť aj jedincom, ktorí trpia psychickými problémami?
Áno. Masáže dokážu ľuďom odblokovať bolestivé miesta, ktoré boli spôsobené stresom. Existuje jedna indická masáž, ktorá sa zameriava špeciálne na odbúravanie migrény. Ľudia, ktorí túto procedúru podstupujú, vždy odchádzajú spokojní a radi sa tam vracajú.
Migréna ale nie je psychická choroba…
V podstate je. Predstavte si, že vám dvadsaťštyri hodín hučí v hlave a píska v ušiach. Rozladí vám to psychiku natoľko, že nemôžete v normálnom živote fungovať.
Čím bolestivejšie sú migrény, tým horšia je psychika človeka. Presne tento stav môže u človeka vzniknúť, pokiaľ pracuje pod tlakom napríklad v kancelárii.
Hrbí sa pri počítači a šéf na neho začne kričať. Ľudské telo na túto situáciu reaguje tak, že stiahne lopatky k sebe nadvihne ramená. V tejto chvíli sa u neposilneného chrbta zablokujú rebrá. Pokiaľ by sa človek cítil skvelo a nevadilo by mu, že na neho šéf kričí, nezablokoval by sa.
Máte kvalifikáciu na Dornovu metódu. Povedzte mi, k čomu je táto manuálna terapia dobrá?
Dornova metóda sa sústreďuje na stred tela a zrovnávanie bedier. Obe končatiny dosiahnu rovnakú dĺžku a spevnia sa. Týmto úkonom sa narovná dysbalancia bedier, ktorá vytvára skoliózu. Dornova metóda na rozdiel od klasických masáží vracia stavce do správnej polohy. Robíme s ľuďmi rôzne pohybové cviky, ktoré nenásilne dokážu stavce vrátiť späť na správne miesto. Veľa lekárov súhlasí s tým, že sa jedná o neinvazívnu metódu, ktorá dokáže zrovnať celé telo.
Počas zaoberania sa Dornovou metódou som si začal uvedomovať, že telo funguje ako jeden obrí celok. Stisnete nejaký bod na ramene, a za chvíľu ho pocítite v bruchu.
Niektorým lekárom a fyzioterapeutom to nedochádza alebo ich to skôr nezaujíma. Zaoberajú sa vždy len tým bolestivým miestom, a nie celým telom.
Môžete mi dať nejaký príklad, ako konkrétne u nejakého človeka riešite problém?
Začala ku mne dochádzať jedna pani, ktorá mala problémy s bedrami a chrbtom. Bedrá sa mi podarilo narovnať, ale len na nejaký čas. Po pomerne krátkej dobe sa problém neustále vracal. Najskôr som nechápal, prečo sa to deje. Neskôr som si všimol, že pani má vybočený palec. Kĺb jej vyliezal von a palec smeroval pod prsty. Zistil som, že medzi ukazováčikom a palcom sa vytvoril bod, ktorý jej ten palec vytláčal. Začali sme ho teda nahrievať a rovnať. Pomaly sa vracal do normálnej pozície. Potom sa pani konečne narovnali bedrá a uvoľnil chrbát.
FOTO: Vbočený palec môže mať vplyv na bedrá.
Podľa toho, čo hovoríte, to vyzerá, že robíte detektívnu prácu na ľudskom tele…
Nazvať to tak môžete. O to viac ma ale potom sklame, keď klient odmieta svoje telo udržovať v dobrej kondícii pomocou cvičenia. A to i potom, čo mu názorne ukážem cviky na jeho daný problém. Dornova metóda človeku dokáže poskytnúť úľavu, ale pokiaľ s masérom odmieta spolupracovať, nemá príliš veľký zmysel ju aplikovať.
Na vás je vidieť, že vás masírovanie baví. Máte radosť i z toho, ako ľudskému telu dávate zabrať?
Nie. Keby som sa v tom vyžíval, tak vám budem tvrdiť, že bolesť je skvelá. Problém spočíva v tom, že bez bolesti sa telo neuvoľní.
Pokiaľ ku mne príde človek s problémami a očakáva, že ja ho bez bolesti napravím, má bohužiaľ smolu.
Len hladením sa problematické miesta na tele nedajú uvoľniť. Masér musí tlak prispôsobiť každému človeku. Sadistická bolesť pri masáži je k ničomu.
S Dornovou metódou sa spája i Breussova masáž. K čomu sa používa?
Uvoľňuje medzistavcové priestory. Oproti Dornovej metóde je pre človeka skôr pohladením. Používa sa pri nej ľubovník. Ľudia ju chvália, pretože je pre nich celkom príjemná. Zvlášť keď pocítite tú bylinku. Sama však dlhodobejší efekt nemá. Spoločne s Dornovou metódou človeka uvoľní. Trvá zhruba desať až pätnásť minút.
Ako dlho k vám zhruba musí človek chodiť, aby sa vyriešili jeho problémy?
To je u každého klienta individuálne. Niektorému pacientovi stačia dve návštevy a je zase fit. Niekto iný ale musí dochádzať na Dornovu metódu niekoľko týždňov. Optimálne dochádzanie je jedenkrát za štrnásť dní. Mám tu klienta, ktorý ku mne chodí už rok, ale ten odmieta cvičiť. Pani s tými bedrami ma navštevuje zhruba štyri mesiace a dokonca veľmi intenzívne, každý týždeň. U nej to bol veľký problém. Medzitým si ale musela dať od Dornovej metódy zhruba tri týždne oddych.
Stretol ste sa počas svojej praxe s niečím veľmi neobvyklým?
Áno. S hyperskoliózou. Chrbtica mojej klientky bola celkom vybočená na jednu stranu, čo bolo až k neuvereniu. Pre mňa bol neobvyklý prípad hlavne jeden človek, ktorý mi sem prišiel a bol absolútne zdravý. Bol to mladý športovec, mal dobre pretiahnuté svaly a všetko bolo na svojom mieste. Nenašiel som snáď jediný problém. Veľmi som ani nepochopil, prečo za mnou prišiel. O pätnásť minút mal rozmasírovaný chrbát a ja som nemal čo robiť. Také telá sa dnes už veľmi nevidia.
Čím sú spôsobené hyperskoliózy?
Hyperskolióza sa môže vyvíjať už od narodenia. Ja si ale myslím, že za tým vo väčšine prípadov stoja iné dôvody. Predtým sa veľmi nedbalo na krivý chrbát. Deti nosievali ťažké aktovky s veľkým množstvom učebníc a to im postupne deformovalo chrbát.
Niektorí jedinci majú zlé držanie tela pri sedení. Veľký vplyv na to má tiež také to dávanie si nohy cez nohu a k tomu zlé cvičenie.
Vy sám chodíte niekam na masáž?
Nechodím. Ja masérom neverím.
Prečo? Myslíte si, že sú to podvodníci?
To si rozhodne nemyslím. Mám ale veľa negatívnych zážitkov. Niektorí maséri ma zablokovali a ja som sa musel doma sám napravovať cez tenisovú loptičku. Z tohto dôvodu ma prestalo baviť chodiť k niekomu inému. Možno som ale nenatrafil na toho správneho maséra.
Dokážete s pomocou dornovky napraviť i staršieho človeka, ktorý už má nad 60 rokov?
Nejde ho celkom napraviť, ale oddialiť jeho problém. Najhoršie je, keď na masáž príde človek s trojkou artrózou a naviac o nej ani nevie. Pokiaľ má ale zatiaľ len jednotku alebo dvojku, ide ho ešte na nejakú dobu napraviť. Pri týchto stupňoch je možné vytvoriť priestor k zatlačeniu kĺbovej jamky. Svaly sa uvoľnia a prestane v nich byť napätie, ktoré drtí kĺb. Pri masáži sa musí brať na vedomie pokročilejší vek klienta a byť opatrnejší. Vo väčšine prípadov ich namiesto nahadzovania stavcov učíme ako si spevniť telo a tiež ako si uľaviť od bolesti. Dbáme tiež na to, aby vedeli, ako si správne namasírovať kolená.
Pokiaľ sa nepletiem, priemerná cena dornovky sa pohybuje okolo dvadsať – tridsať eur za hodinu. Poviete mi dôvod prečo je cena tak vysoká?
Dnešné ceny masáží sú postavené na náročnosti práce maséra. Berie sa do úvahy, čo všetko musí za tú hodinu vykonať a tiež to, ako dobre ju odvádza. Pri Dornovej metóde často stačí len pár návštev a človek sa dokáže uzdraviť, pokiaľ s masérom spolupracuje. Tá cena za túto manuálnu techniku je teda prijateľná.
Pavel Horvát:
- vyštudoval Strednú zdravotnícku školu v Prahe
- prvú pracovnú prax absolvoval vo Vojenskom rehabilitačnom ústave
- po ukončení školy si urobil masérsky kurz na Dornovu metódu a Breussovu masáž
- masérsku prax robí šiestym rokom
- momentálne pracuje v salóne VIP masáže, kde sa zaoberá Dornovou metódou, Breussovou, hĺbkovou, relaxačnou a športovou masážou
Prečítajte si tiež: Ex-šéfredaktor českého TopGearu vás naučí jazdiť ako pretekár.