Video: 5 miest – keď ich uvoľníte, pocítite obrovskú úľavu

Pohyb, Psychická pohoda
Uvoľnenie. Už to slovo prináša úľavu. Fyzioterapeutické techniky, ktorými si sami dokážeme uvoľniť namáhané a stuhnuté miesta, sú však úplným zázrakom. Len sa priznajte, po ďalšom náročnom roku kvária bolesti určite aj vás.

Sme tu, aby sme vám pomohli – teda presnejšie, aby sme vám poradili, akosi môžete pomôcť sami. Tu je päť návodov, ako efektívne a bez väčšieho úsilia uvoľniť problematické a napäté miesta na tele.

1 – Čeľusť

Zubami-nechtami sa snažíte vyriešiť nejakú úlohu. Možno ste mali skvelý nápad ísť trhať šípky vo svetri a teraz trčíte uväznení v tŕní. Alebo vás niečo už dlho trápi. Tak či onak, väčšinou pri tom nevedomky tlačíme zuby k sebe a zatíname čeľusť.

Časté podvedomé zovretie potom môže vyústiť do bolestí hlavy a krčných svalov. Prvým krokom, ako sa týmto neduhom brániť, je spomenúť si na čeľusť párkrát za deň a povoliť ju. Druhým krokom je precvičiť a premasírovať si svaly:

  • Párkrát otvorte a zatvorte ústa, rôzne hýbte perami, tlačte ich navzájom k sebe, našpúľte ich. 
  • Uvoľnite pery a ak je vám to príjemné, mierne pootvorte ústa. 
  • Priložte ukazovák a prostredník k ušiam a krúživými pohybmi masírujte svaly okolo čeľuste.
  • Masírujte obe strany hlavy zároveň.
  • Na mieste, kde cítite napätie, môžete prsty na chvíľu podržať a zatlačiť.

2 – Oči

Rovnako ako svaly inde na tele, aj tie očné sa odporúča precvičovať. Veď len bežný pohyb oka zabezpečuje až šesť svalov a ďalšie svaly majú na starosti napríklad zaostrovanie. Takéto precvičenie svalov uľaví očiam unaveným zo zízania do obrazovky a dokonca podľa niektorých očných lekárov môže zlepšiť zrak či oddialiť nosenie okuliarov. Za pokus to rozhodne stojí!

Očné svaly precvičíme pomalými pohybmi očí do všetkých strán. Teraz hodíme očko na to, ako to prebieha:

  • 5-krát sa pozrite hore a dole. 
  • 5-krát sa pozrite zľava doprava. 
  • 5-krát presúvajte pohľad uhlopriečne sprava zhora doľava nadol, potom 5-krát zľava zhora doprava nadol. 
  • 5-krát zakrúžte očami na jednu stranu a 5-krát na druhú. 
  • Zaostrite na predmet pár centimetrov od vás, potom preostrite na predmet, ktorý je vo vzdialenosti približne 20 metrov.

3 – Ruky 

Trávite čas pri počítači, mobile alebo jednostranne zaťažujete ruky pri práci? Potom je pre vás vhodná pravidelná automasáž – premasírujte si ruky sami. Nečakajte však žiadne natieranie voňavými olejčekmi. Na čo sa práve chystáme, by sme s trochou preháňania opísali ako „odlepovanie vlastného mäsa od kosti“.

Nemusíte sa však báť, nebude to žiadna mäsiarčina, ale iba hĺbková a intenzívna masážna technika. Postup opíše špecialistka na fasciálnu jogu Nikol Maio:

„Zdanlivé odlepovanie alebo odťahovanie kože a svalov od kostí sa robí preto, aby sa zmäkčili fascie, teda spojivové tkanivá, ktorými sú pretkané naše svaly a šľachy. Svalová hmota sa totiž úplne uvoľní až vtedy, keď uvoľníme aj fascie. Pri masáži by ste mali doslova cítiť, ako sa celé svaly posúvajú po kosti, vtedy je masáž naozaj účinná,“ radí Nikol a odporúča automasáž vykonávať nasledujúcim spôsobom:

  • Ruky si najprv uvoľnite tak, že ich vyklepete. 
  • Položte dlaň na pažu nad zápästím a trite kožu smerom od seba a na druhú stranu späť k sebe. 
  • Párkrát zopakujte, až kým pocítite teplo. 
  • Potom chyťte ruku ešte pevnejšie a točivým pohybom od seba posúvajte celý sval po kosti od seba. Rovnaký pohyb robte aj k sebe. 
  • Postupujte ďalej až k plecu. 

„Niektoré miesta vášho tela vám môžu pripadať ako zlepené. Stačí im venovať pár minút hocikedy počas dňa a postupom času sa uvoľnia. Spojivové tkanivá budú elastickejšie, pružnejšie a lepšie zvládnu záťaž,“ hovorí Nikol Maio.

4 – Hrudník

Pozíciu Paschim Namaskarasana by ste si nemali nechať ujsť. Otvára hrudník, plecia vysunuté dopredu a pomáha nám úplne sa nadýchnuť a načerpať viac energie. Ako už tušíte, pozícia vychádza z jogy. A podľa toho, čo vieme o joge, bude náročnejšia, než na prvý pohľad vyzerá.

Pre ubolenejších ľudí má však našťastie aj jednoduchšie pozície a variácie. Celá cvičebná zostava vyzerá takto:

  • V sede alebo postojačky dajte paže za chrbát a pomaly spojte dlane k sebe medzi lopatky. Malíček smeruje k chrbtici. 
  • Pri takomto intenzívnom otvorení hrudníka možno budú mať vaše bedrá tendenciu prehnúť sa, skúste ich narovnať a vytiahnuť sa za temenom nahor. 
  • Ak sa do pozície nedostanete, posuňte paže o niečo nižšie alebo si miesto dlaní spojte päste. 

5 – Zadok

Patríte medzi aktívnych ľudí, ktorým z nedostatku času chýba pohyb? Ak sa cítite „presedení“, skúste masáž zadku. Nehovoríme, že masáž nahradí výlet na bicykli alebo lekciu HIIT, ale úporný pocit fyzického či psychického nepohodlia vás pomerne rýchlo prejde.

Účinne kompenzuje permanentný kontakt so sedadlom, ktoré má za následok nedostatočné prekrvenie svalov, a zbaví vás napätia, ktoré sa inak presúva aj do chrbta a nôh. Aby váš zadok nezostal stuhnutý ako geologický útvar treťohôr, skúste jednoduchú masáž tenisovou loptičkou. Nielenže prináša úľavu aj bedrám, ale čo je zaujímavé, príjemne uvoľňuje psychické napätie.

Užite si túto päťminútovú masáž s lektorkou masážnej jogy Ivu Shi.

Prémiový článok

Čítajte viac ZADARMO!

Stačí jednoduchá bezplatná registrácia vašej
e-mailovej adresy a získate prístup ku kompletnému obsahu stránky. Po prihlásení budete získavať body a ďalšie výhody – zľavy na poistenie UNIQA a služby a tovar našich partnerov.
Zaregistrujte sa bezplatne