Marie Danči a jej pohľad na krásu a strasti modelingu

Rozhovory
Marie Danči má iba 27 rokov, napriek tomu má za sebou pestrý život a zážitky, ktoré sa nebojí zdieľať. Vo veľmi otvorenom rozhovore opisuje svoje detstvo, basketbalovú kariéru, kľukatú cestu k modelingu, aj jeho nástrahy. Vďaka svojej povahe nakoniec uspela a stala sa českou reprezentantkou pre súťaž Miss Global 2023. Osobné skúsenosti ako napríklad nekončiaci boj s bulímiou, opisuje veľmi úprimne. Vypočujte si originálnu spoveď mladej dámy, pred ktorou klobúk dole.

Marie pochádza zo športovo založenej rodiny, a tak pre ňu bolo od malička prirodzené venovať sa rôznym pohybovým aktivitám. Najďalej to dotiahla v basketbale, kde hrala českú najvyššiu ženskú basketbalovú ligu. Pôsobila v tíme SBŠ Ostrava a jednu dobu aj v pražskej Sparte. Jej profi športovú kariéru však ukončilo zranenie.

K modelingu sa dostala celkom náhodou pri štúdiu vysokej školy v Brne, keď ju ktosi označil za fotogenickú. Jej zatiaľ najväčším úspechom je umiestnenie v superfinále Českej Miss Essens 2022, z ktorého postúpila ďalej a stala sa českou reprezentantkou na Miss Global 2023. Táto medzinárodná súťaž sa konala v januári 2024 vo Vietname a v Kambodži. Aj tam sa podarilo Marii zanechať pozitívnu stopu, keď sa v českom národnom kostýme „Svätý Václav – nositeľ mieru“ cez všetky kolá nakoniec umiestnila vo finálovej TOP dvadsiatke. Autorom kostýmu je skúsený dizajnér David Hanykýř. Súťaž skončila tesne pred zverejnením tohto podcastu. Ak máte záujem o túto udalosť, svoje poznatky z nej zdieľala na svojom Instagrame Karolína Kokešová, česká zástupkyňa v porote.

Rozhovor s Mariou sme natáčali, kým do Vietnamu odletela.

Čím štíhlejší, tým lepší

Marie sa netají tým, že jej šport občas chýba. Modeling je síce tiež fyzicky náročný, ale nemá pre ňu takú pridanú hodnotu ako šport. Chýba jej ten dobrý pocit, ktorý fyzická aktivita prináša, a tiež telo v dobrej kondícii. V modelingu musí byť štíhla a tvarovaná, ale nie veľmi svalnatá. Rýchlo tiež zistila, že v modelingu stále platí: čím štíhlejšia, tým lepšia. Začala kvôli tomu pred časom až fanaticky riešiť svoje stravovanie, čo postupne prešlo do bulímie. Prekvapilo ju, že medzi modelkami, ktoré pozná, má takmer každá skúsenosť s poruchami príjmu potravy. Najhoršie na tom pre ňu bolo zistenie, že to berú ako celkom bežnú súčasť tejto práce a majú súčasne pocit, že po kariére sa bez problémov vrátia k zdravej životospráve.

Bulímia ako riešenie pre nestrávené emócie

Marie miluje jedlo. V určitom období si ale začala uvedomovať, že pokiaľ sa naje a potom vyzvracia, prinesie jej to pocit úľavy. A na tejto úľave sa postupne stala závislou. Vedela, že je to nebezpečné, ale mala pocit, že sa s ňou inak nič nedeje, tak to pokúšala ďalej. Postupne ale bola stále viac unavená, ochabovali jej svaly a bolel ju chrbát. Pomohol jej až úprimný rozhovor s partnerom, ktorý ju jemne, ale dôrazne postrčil k tomu začať problém riešiť. Sama hovorí, že teraz sa cíti silná, ale dobre vie, že boj s poruchou príjmu potravy je beh na dlhú trať rovnako ako boj s akoukoľvek inou závislosťou. A že se s tím bude potýkat celý život.

Autenticita na fotkách

Marie je vyznávačkou ozajstnosti: nepoužíva filtre ani retuše. Svoje fotky zdieľa tak, ako sú nasnímané. Len tak vynikne originalita a skutočná iskra každého z nás, hovorí. V tomto ohľade chce byť spojencom mladých, ktorí sa často ocitajú pod tlakom rôznych očakávaní a vzorov a strácajú potom svoje pravé „ja“. Sama si pamätá na svoje neistoty a zmätky a chce byť nápomocná každému, kto sa hľadá, aby odhodil ostych, bol sám sebou a mal sa rád, aký je.

Podcast Lepší život môžete počúvať v podcastových aplikáciách.