Marek Novotný: Nielen obyčajné škrabance

Život, Životný štýl
Keď Marek cítil pred rokmi potrebu zmeny, rozhodol sa presťahovať na 3 mesiace na Manhattan. „Zistil som, že v tom meste nie je možné byť len tak, musíš sa podieľať na energii toho miesta, inak na teba začne pôsobiť odstredivá sila.” Fascinovalo ho newyorské metro. “V 80 tych rokoch ľudia sprejovali vagóny a úrady riešili, […]

20050524-IMG_1421

Keď Marek cítil pred rokmi potrebu zmeny, rozhodol sa presťahovať na 3 mesiace na Manhattan. „Zistil som, že v tom meste nie je možné byť len tak, musíš sa podieľať na energii toho miesta, inak na teba začne pôsobiť odstredivá sila.” Fascinovalo ho newyorské metro.

V 80 tych rokoch ľudia sprejovali vagóny a úrady riešili, ako tomu zabrániť. Chytať ich? Zatvárať? Strážiť všetky depá? Viete ako to urobili? Keď niekto vyzdobil vagón, tak ho hneď stiahli, aby nejazdil. A tým pádom to pre sprejerov prestalo mať zmysel. Keď nebolo vidieť, čo urobili, akoby to ani neexistovalo.

A ako si tak Marek jazdil metrom, všimol si, že na oknách sú čmáranice vyškrabané diamantom. A že niektoré sú naozaj pekné. Narazil i na obrázky maľované kyselinou, ktorá sklo trochu naleptá a lepšie sa maľuje.

20050524-IMG_1473

Fotky škrabancov nakoniec vystavoval v LA.

 

20060924-DSC05393

Požičal som si malý digitál od kamarátky Švédky Charloty, mojej spolužiačky z FAMU, ktorá tam bývala už 2 roky. A začal som si to fotiť. Len tak pre radosť. Išlo o ľudské výtvory. Kto ich asi robil? A prečo? Teenageri? Keď som sa potom pozeral na fotky s odstupom, začal som ich a tie maľovky vnímať trochu inak. Začal som vnímať ďalšie aspekty, ako napríklad rozmazaná postava v pozadí, dážď na ulici, farebnosť svetla z metra….A keď som začal chodiť s Američankou Lisou, rozhodla sa mi urobiť výstavu práve týchto maľoviek v Los Angeles. V New Yorku to volajú scratche – škrabance. Ja som to nazval Subreflection.

20070604-J2272x1704-03735

Zaujímavá vec je, že tam sa mi to páčilo a u nás v Prahe ma to v metre rozčuľuje,” zamýšľa sa na záver.

7 Avenue
Siedma Avenue
86 St
86. ulica
Astoria Blv
Astoria Boulevard
Grand Av
Grand Avenue
Atlantic Av
Atlantic Avenue

Marek Novotný
Vyštudoval fotografiu na FAMU. A pokračoval ešte v Londýne a v Budapešti. V roku 2004 ho celosvetovo známy reklamný časopis Lurzers archive zaradil medzi 200 najlepších fotografov sveta www.luzersarchive.com Svoje fotografie prezentoval na reklamnom veľtrhu v New Yorku. Fotil pre globálny časopis  Colors vydávaný firmou Benetton. Jeho práca sa objavila i na titulnej strane anglického časopisu o dizajne ICONE magazine. Okrem toho vystavoval v Los Angeles, Berlíne. Je jedným zo zakladateľov časopisu Blok (http://www.itf.cz/dokumenty/blok-hotovo.pdf ) a občas sa posadí do poroty v najväčšej českej súťaži reklamy Louskáček.

#Natálie Veselá

 

Image
Prémiová zóna
Exkluzívne články, kvízy a odmeny. To všetko zdarma. Nahliadnite do novej Prémiovej zóny Patalie.sk. Objaviť viac
Zavrieť