Medzi ľuďmi na celom svete je približne desať až dvanásť percent tých, ktorí vo svojom bežnom živote uprednostňujú ľavú ruku. A nie je to nejaký výdobytok modernej spoločnosti. Ľaváci boli v takomto pomere v ľudskej populácii zastúpení vždy. Lenže dnes sa celkom výrazne zmenil pohľad, akým sa na nich pozerá okolie. Kedysi bývali považovaní za ľudí druhej kategórie, boli im prisudzované čarodejnícke schopnosti alebo dokonca až spriaznenosť s diablom.
Náprava alebo nič!
V mnohých svetových jazykoch je tiež slovo “ľavý” spájané s niečím nedobrým, zlým či negatívnym. A výnimkou nie je ani slovenčina: aj u nás sa predsa dodnes používajú výrazy ako “máš obé ruky ľavé” či “si ľavý” vo výrazne zápornom význame. Byť ľavákom preto nikdy nebol žiaden med lízať a pravoruká väčšina sa veľmi často snažila o potlačenie tejto anomálie. Robila všetko pre to, aby sa tí, ktorí sa takto “nepodarili”, vrátili späť medzi tých “pravých”, alebo ich donútili žiť na samom okraji spoločnosti v biede a opovrhnutí.
Snahy napraviť ľavákov majú preto veľmi dlhú históriu.
Prečítajte si tiež: Leňosi alebo chudáci? Patrí dyslexia medzi vyprázdnené pojmy?
Už v starovekom Ríme sa budúcim legionárom, ktorí prejavili túto “nedokonalosť”, priväzovala ľavá ruka k telu, aby začali používať tú správnu. Často bolestivé alebo nepríjemné pokusy napraviť ľavorukých prebiehali aj v stredoveku. A ešte v 19. a na začiatku 20. storočia boli títo ľudia stále diskriminovaní a ostrakizovaní. Nešetrne preučovaným ľavákom bol údajne tiež otec súčasnej britskej kráľovnej Alžbety, Juraj VI., ktorý pravdepodobne následkom toho trpel ťažkou zajakavosťou.
Nešikovníci v kráľovstve pravákov
Žiť vo svete, ktorý je dizajnovaný výhradne na mieru pravákom, je však pre ľavorukú desatinu ľudstva pomerne náročné aj v dnešnej, tolerantnej dobe. Kto z týchto ľudí niekedy skúsil niečo odstrihnúť, vyfotografovať, ohobľovať alebo napríklad ukrojiť, ten dobre vie, že zďaleka nie všetky nástroje a prístroje mu padnú do ľavej ruky ako uliate. A to nehovoríme o tom, že automobily či iné dopravné prostriedky a ich ovládacie prvky sú tu tiež prakticky len pre pravákov, že vás nikto nenaučí pliesť alebo háčkovať obrátene, než je zvykom, alebo že sa pohodlne nenajete pri stole vedľa praváka, pretože do seba budete narážať lakťami – teda minimálne pri polievke.
Áno, v špecializovaných obchodoch sú síce dnes dostupné špeciálne nástroje pre ľavorukých a v prvej triede už ľaváci dávno nemusia písať atramentovým perom, takže sa vyhnú modrým šmuhám na prstoch, tvári, v zošite aj na oblečení, no napriek tomu je ľavák stále ešte väčšinovo vnímaný ako nemotorný. „Prosím ťa, daj to sem, veď si ešte ublížiš,“ berie vám okolie nôž z ruky, pretože neznesie pohľad na to, ako krájate chlieb obrátene, než je zvykom. Pravoruký svet jednoducho ľavákov stále podceňuje. A to úplne neprávom.
Stačí si len spomenúť, kto zo slávnych vedcov, umelcov alebo športovcov písal, kreslil alebo napríklad držal tenisovú raketu ľavou rukou.
Napríklad Leonardo da Vinci, Pablo Picasso, Wolfgang Amadeus Mozart, Mark Twain, Franz Kafka, Marie Curie-Sklodowska, Isaac Newton, Bill Gates, Woody Allen, Valentino Rossi, Rafael Nadal a mnoho ďalších. Boli – či sú – títo ľudia snáď nemotorní a menejcenní?
Kreativita, empatia aj talent na šach
O tom, že medzi ľavákmi je vyšší podiel úspešných ľudí ako v celej populácii, sa vo svojej knihe Pravá ruka, ľavá ruka zmieňuje aj profesor Chris McMagnus z University College London. Prisudzuje to tomu, že mozog ľavákov je od prírody štruktúrovaný inak ako mozog pravákov, čo môže tých prvých v niektorých situáciách výrazne zvýhodniť.
Okrem toho, že ľaváci, na rozdiel od pravákov, využívajú pri všetkých bežných činnostiach viac pravú mozgovú hemisféru, majú niektorí z nich tiež väčšiu schopnosť obe polovice svojho mozgu prepájať. A to je výhodné napríklad pre rýchle rozhodovanie a riešenie komplikovaných problémov. Prečo sa tak deje, síce nie je ešte tak celkom známe, niektoré teórie však vychádzajú z toho, že keďže sú ľaváci nútení žiť v podstate v “pravorukom” svete, musia viac používať obe hemisféry, a preto dochádza k ich lepšiemu prepojeniu. Čo však zároveň znamená, že podobne výnimočné predpoklady k úspechu by mohli získať aj praváci, a to tak, že budú svoj mozog správne trénovať a stimulovať.
Vráťme sa ale k pravej mozgovej hemisfére, ktorú ľaváci využívajú viac ako praváci. Je to tá polovica mozgu, kde sídli napríklad naša fantázia a predstavivosť rovnako ako schopnosť vnímať priestor a perspektívu či komplexne myslieť. S pravou hemisférou však tiež spájame emócie a schopnosť empatie. A – čo je tiež zaujímavé – pamäť na melódie a zručnosť rýchlo určité tóny, ktoré začujeme, priradiť k určitej skladbe.
Ľaváci vraj majú tiež lepší zmysel pre rytmus a bývajú skvelí tanečníci. Aj preto je veľa ľavákov napríklad medzi muzikantmi, kreatívnymi umelcami, architektmi alebo napríklad medzi šachovými majstrami.
Zaujímavo sa ľavorukosť odráža v športe. Isté štúdie preukázali, že ľaváci majú výrazne lepšie výsledky najmä v loptových športoch, ako je tenis alebo baseball. A to nielen preto, že majú vďaka lepšiemu prepojeniu hemisfér rýchlejšie reakcie a precíznejšie riešia vzniknuté situácie, ale aj z toho dôvodu, že môžu svojho pravorukého protihráča zaskočiť tým, že útočia z inej strany, než je zvyknutý. Čo platí aj pri kontaktných športoch, ako je napríklad box.
V pracovnom procese sú zase ľaváci dôležitou posilou každého tímu, a to pre svoje kreatívne schopnosti a umenie empatie, ale aj preto, že sú brilantní v riešení viacerých úloh naraz – čiže, moderne povedané – v multitaskingu. Možno aj preto patria ľavorukí k tým, ktorí v súčasnej dobe aj viac zarábajú (týka sa to však, bohužiaľ, iba mužov). Podľa štúdie vedcov z americkej Lafayette College a John Hopkins University napríklad v USA zarábajú stredoškolsky vzdelaní ľaváci o 15 % viac než praváci. A medzi vysokoškolákmi tento rozdiel činí viac než štvrtinu!
Patríte medzi ľavákov a dočítali ste až sem? Tak hlavu hore. Možno vás nečaká sľubná kariéra práve v športe, vede alebo umení, ale môžete byť výnimoční v čomkoľvek, čo vám robí radosť a čo vás napĺňa. Vy totiž nie ste nešikovný/nešikovná ani outsider/-ka. Ste veľmi pravdepodobne výnimočná osobnosť, ktorá si zaslúži uznanie okolia a celkom možno aj vyšší plat.
Ľudská psychika je komplikovaná a bohatá na najrôznejšie zákutia, o ktorých existencii často nemáme ani tušenia. My sme sa do nich podrobne ponorili a vytvorili pre vás špeciálnu microsite vrátane simulátorov niekoľkých psychických porúch. Vyskúšajte si, ako duševne chorí vidia svet, a možno že si potom budete vedieť lepšie predstaviť, čím prechádzajú…
Prečítajte si tiež: Ženy prežijú hladomor, epidémie aj iné katastrofy skôr než muži, zistila štúdia