kombucha čaj

Kombucha a jej účinky: Revolučný nápoj alebo len marketingový ťah?

Všetko o jedle, Životný štýl
O kombuche, fermentovanom čajovom nápoji, ste už asi počuli. V poslednom čase sa v rámci laickej aj odbornej verejnosti opäť rozprúdila debata o jej potenciálnych zdravotných prínosoch. K akým záverom sa jedna aj druhá strana prikláňa? Ako sa kombucha vyrába? A je bezpečné pripraviť si ju aj doma?

Nápoj dlhovekosti – kombucha. Jej pozitívne účinky na zdravie sú známe už odpradávna a v historických prameňoch je veľa zmienok o osobných skúsenostiach s jej užívaním. Pozrime sa na tento unikátny nápoj podrobnejšie.

Čo je kombucha

Kombucha je nápoj pripravený z čaju. Vzniká fermentáciou cukru pridaného do čaju, a to za pôsobenia symbiotických baktérií a kvasiniek. Tieto mikroorganizmy sa niekedy nazývajú aj SCOBY alebo „čajová huba“, a to vďaka celulózovej vrstve, ktorá sa počas fermentácie vytvára na povrchu nápoja a pripomína klobúk huby.

Čo obsahuje kombucha

Vo výslednom nápoji nájdeme množstvo zdraviu prospešných látok:
– kyseliny – mliečnu, octovú alebo glukurónovú
– vitamíny skupiny B
– vitamín C
– niektoré minerálne látky a stopové prvky – zinok, draslík, fluór
– enzýmy

Ďalej potom kombucha obsahuje:
– curky
– alkohol


História kombuchy

História kombuchy siaha až niekoľko tisícročí do minulosti. Prvé zmienky o nej sú už z roku 220 pred naším letopočtom a pochádzajú z Číny. V historických prameňoch sa našli aj záznamy kórejského lekára z roku 414 n. l o využití kombuchy pri liečbe tráviacich ťažkostí japonského kráľa Inkyo. V Európe sa popíjanie kombuchy rozšírilo v 20. rokoch 20. storočia a v posledných desaťročiach jej popularita stále stúpa aj vďaka záverom serióznych vedeckých štúdií, ktoré potvrdzujú jej prínosy pre naše zdravie.


scoby

Rýchly postup prípravy domácej kombuchy

Budete potrebovať:
– 1 liter vody
– 10–15 g čierneho alebo zeleného čaju
– 50 g cukru
– SCOBY
– 100 ml hotového kombuchového nápoja

Tip: Čajovú hubu SCOBY – násadu na výrobu kombuchy – kúpite v obchodoch so zdravou výživou, v lekárňach alebo v e-shopoch.

Postup prípravy:

– Čaj zalejte horúcou vodou a nechajte lúhovať 10–15 minút
– Zlejte vylúhovaný čaj
– Oslaďte cukrom
– Nechajte vychladnúť pod 30 °C
– Nalejte do sklenenej nádoby, pridajte 100 ml kombuchového nápoja a navrch položte SCOBY (kombuchovú hubu) hladkou stranou hore
– Nádobu prekryte čistou látkovou alebo papierovou utierkou a zagumičkujte
– Nádobu umiestnite na teplé miesto – nie je nutné svetlo, ale čerstvý vzduch a teplo
– Nechajte 8–15 dní inkubovať pri teplote 22–30 °C
– Po tejto dobe vyberte hubu z nápoja, opláchnite ju a nechajte odkvapkať na čistom tanieri
– Hotový nápoj sceďte cez sitko, nalejte do fliaš a uchovajte v chladničke


Užitočné rady na prípravu kombuchy:
– Nádobu, v ktorej sa pripravuje, sa odporúča prikryť napr. papierovou utierkou, ktorá zamedzí kontaminácii hmyzom a mikroorganizmami a zároveň umožní nevyhnutné prepúšťanie oxidu uhličitého produkovaného počas fermentácie.

– Na prípravu kombuchy je najvhodnejšia sklenená nádoba, pretože je odolná voči pôsobeniu vznikajúcich kyselín. Pri príprave kombuchy by sa nemali používať kovové predmety.


Pri fermentácii vytvoria kvasinky z cukru etanol – alkohol. Ten je z veľkej časti ďalej využívaný baktériami, ktoré ho pretvárajú na kyseliny. Oba tieto produkty slúžia ako prevencia rastu nežiaducich mikroorganizmov.

Akú má kombucha chuť?

Výsledný čajový nápoj je jemne perlivý a sladkastý, prípadne kyslejší, chuť môže pripomínať jablkový cider. Chuť závisí od typu a množstva použitého čaju, prostredia, dĺžky a teploty fermentácie a tiež od druhu použitého sladidla. Možno použiť tradičný repný cukor, ale aj melasu alebo med.

Ako hotový kombucha nápoj skladovať?

Hotový nápoj by sa mal skladovať pri teplote 2–4 °C. Kombuchu je možné pasterizovať pri teplote 82 °C – už 15 sekúnd zamedzí zvyškovej fermentácii a produkcii alkoholu. Kombucha sa totiž komerčne musí predávať ako nealkoholický nápoj a obsah alkoholu nesmie prekročiť 0,5 %. Obsah alkoholu je aj dôvodom, prečo sa jeho konzumácia v tehotenstve neodporúča.


Tip: Otestujte si svoje novo získané znalosti v kvíze na konci článku.


Aké je odporúčané dávkovanie?

Odpoveď je pre každého iná – závisí od viacerých faktorov:

– Ako vaše telo na kombuchu reaguje
– Aký je váš vek a zdravotný stav
– Ako tolerujete kofeín a ďalšie zložky
– Či pijete kombuchu tradičnú, ochutenú alebo sýtenú

Všeobecne sa však odporúča piť pravidelne a dlhodobo aspoň 200 ml ráno nalačno, maximálne však štvornásobok tejto dávky. Ak s kombuchou začínate, zvoľte najskôr nižšiu dávku a pozorujte, ako na ňu vaše telo reaguje.

Hoci je proces výroby bezpečný a riziko kontaminácie vďaka produkcii alkoholu, kyselín a nízkemu pH v dôsledku fermentácie je veľmi nízke, nie je úplne nulové. Aby sa zabránilo rastu niektorých plesní, je veľmi dôležitá vysoká hygiena pri príprave čaju aj samotnej kombuchy.

Aké sú hlavné účinky kombuchy?

Niektoré benefity kombuchy vychádzajú z benefitov čaju samotného.

– Antioxidačné účinky: polyfenoly, flavonoidy, taníny alebo kofeín chránia pred pôsobením voľných radikálov a zabraňujú tak starnutiu organizmu a rozvoju niektorých chorôb
– Detoxikačné účinky: kyselina glukurónová vznikajúca počas fermentácie má schopnosť na seba viazať toxické produkty metabolizmu a podporuje ich odchod z tela cez obličky a črevá, pôsobí tak preventívne proti reume a dne, pomáha znižovať cholesterol
– Protizápalové a protirakovinové účinky: bol preukázaný aj pozitívny vplyv na priebeh liečby u pacientov s rakovinou prostaty
– Pozitívne účinky na trávenie: sú hojne popisované, chýba však zatiaľ dostatok údajov na to, aby sme mohli s istotou tvrdiť, ktoré probiotické kmene dokážu skutočne osídliť ľudské črevo
– U potkanov a myší sa preukázali pozitívne účinky kombuchy pri liečbe vysokého krvného tlaku, pri cukrovke a boli potvrdené aj ochranné účinky na pečeň. Na ich potvrdenie u ľudí však nie je dostatok relevantných štúdií.

Aj keď sa zdá, že pitie kombuchy má mnoho prínosov, je dôležité dbať na jej bezpečnú a hygienickú prípravu a užívať ju s mierou. Základom nášho pitného režimu by mala byť hlavne voda a kombucha by mala byť len doplnkom.

Otestujte si svoje novozískané znalosti v kvíze:

Kombucha je:
Druh huby
Fermentovaný nápoj z čaju
Tradičný nápoj z morských rias kombu

Correct!

Wrong!

Obsahuje kombucha alkohol?
Áno, je to alkoholický nápoj
Obsahuje malé množstvo alkoholu, takže by ju nemali konzumovať tehotné ženy
Nie, nápoj neobsahuje alkohol

Correct!

Wrong!

Ktoré zložky sú zodpovedné za pomerne bezpečný proces výroby?
Etanol a kyseliny
Vitamín C
Cukor

Correct!

Wrong!

Aké sú zdravotné prínosy kombuchy?
Používa sa pri liečbe vírusových ochorení
Pomáha z tela odstraňovať toxické látky
Zabraňuje vzniku zubného kazu

Correct!

Wrong!

Akú sú účinky kombuchy na organizmus?
Podporuje dobrý spánok
Obsahuje vitamín D
Je bohatým zdrojom antioxidantov

Correct!

Wrong!

Vyhodnocení je dostupné až po přihlášení

Přihlášení uživatelé mají přístup ke kompletnímu obsahu tohoto webu. Pokud se přihlásíte, můžete také objevit řadu výhodných nabídek UNIQA a našich partnerů.
Zaregistrujte sa bezplatne

Share the quiz to show your results !

Subscribe to see your results

SK Kvíz: Kombucha a jej účinky

Máte %%score%% z %%total%% odpovědí správně

%%description%%

%%description%%

Loading...


Andrea Jakešová a Veronika Pourová sú nutričné terapeutky a zakladateľky českého projektu Ne hladu. Tím Ne hladu spája vysokoškolské vzdelávanie v oblasti nutričnej terapie na lekárskych fakultách a vášeň pre boj s výživovými mýtmi. Andrea a Veronika vedú poradne v Prahe, Brne a Pardubiciach a snažia sa šíriť informácie o výžive aj prostredníctvom sociálnych sietí, médií, webinárov a dvoch kníh – „O výživě“ a „Vyváženě“ (vyšli v češtine). Pravidelne vydávajú aj podcast Ne hladu podcast o výživě.


 

 

Zdroje:
https://sci-hub.se/10.1016/B978-0-12-816397-9.00012-1
https://sci-hub.se/10.1016/B978-0-12-815260-7.00008-0
https://sci-hub.se/10.1016/B978-0-12-816842-4.00016-2
https://sci-hub.se/10.1016/B978-0-12-815271-3.00010-5
https://sci-hub.se/10.1016/B978-0-12-815270-6.00010-4
https://sci-hub.se/10.1016/j.ijgfs.2020.100272

Foto: Unsplash.com, Nehladu.cz