Sú už klimatické zmeny nevratné? Vypočujte si rozhovor s klimatológom Pavolom Faškom

Životný štýl
Klimatické zmeny ovplyvňujú počasie po celom svete. Ako sa nám zmení život za desať rokov, kedy sa očakáva oteplenie planéty o 1,5 stupňa? Máme ešte čas urobiť opatrenia, ktoré nebudú bolieť, alebo je už neskoro? Vypočujte si podcast s uznávaným klimatológom RNDr. Pavlom Faškom, CSc., zo Slovenského hydrometeorologického ústavu.

Už aj počasie v strednej Európe je zásadne ovplyvňované klimatickými zmenami. Škody následkom ničivých víchríc, búrok či krupobitia každoročne stúpajú do miliónových čiastok. Psychológovia dokonca evidujú pacientov s diagnózou zvanou ako klimatická úzkosť. V téme, ktorá nás stále rozdeľuje a je plná emócií je najlepšie, ak zaznejú fakty. Vypočujte si uznávaného klimatológa RNDr. Pavola Faška, CSc. Zistite, či je pesimista alebo ešte vidí svetlo na konci tunela. 

Stále je veľké množstvo ľudí, ktorí neveria globálnemu otepľovaniu, spochybňujú a bojkotujú opatrenia, ktoré sa zavádzajú, aby pomohli tento stav zvrátiť. „Dôležité je to, aby si väčšina ľudí na svete uvedomila, do akého stavu sme sa v súčasnosti dostali a ako sa to každého konkrétne môže v najbližšej budúcnosti dotknúť. Ak by si toto ľudia uvedomili, bolo by to pre súčasnú situáciu veľmi dobré,“ vysvetľuje Pavol Faško, čo je dôležitým faktorom, ktorý by pomohol spojiť celý svet v boji proti klimatickým zmenám. Hoci súčasný stav klímy nie je dobrý, je dôležité, aby sa k nemu každý postavil čelom. „Niektorí ľudia si povedia: ja ako jedinec nič nezmôžem. Ale to je tá chyba. Ešte stále máme čas adaptovať sa na aktuálnu situáciu a konať,“ dopĺňa odborník. 

Podcast Lepší život môžete počúvať v podcastových aplikáciách. 

Foto: Denník N