Pokiaľ hovoríme o Slovákoch a problémoch s jedlom, nehovoríme len o tých, ktorí sa prehnane úpenlivo snažia zhodiť nadbytočné kilá, ktoré ale veľakrát vidia iba oni sami. Tisíce z nás totiž nebojujú len s mentálnou anorexiou alebo bulímiou, ale aj s psychogénnym prejedaním a ďalšími poruchami. A ako ukazujú dáta a štatistiky, za posledných 5 rokov pribúda Slovákov s poruchami príjmu potravy. Navyše každý tretí Slovák trpí nadváhou či rovno obezitou.
Keď trpí hlava aj telo
Vianoce sú pre mnohých sviatky, počas ktorých si jednoducho doprajú a neriešia, čo im príde do úst. Sú predsa len raz za rok. Toho sa ale často držíme len do chvíle, než nás prepadne panika, doženú fotky modeliek a fitness ľudí na sociálnych sieťach či články so zaručenými tipy, ako vianočné kilá rýchlo zložiť dole. Práve v takej chvíli môžu v hlave začať vyskakovať myšlienky na čo najrýchlejšie chudnutie a môže sa začať rozbiehať problém, ktorý sa potom v hlave usídli na roky.
Lenže zhadzovanie kíl je beh na dlhú trať a nie šprint. Všetko má svoj čas a neradno sa zahrávať s extrémnymi metódami a diétami, ktoré sa týkajú nielen ženských tiel a myslí. Dlhodobé prieskumy ukazujú, že 0,5 až 3,7 percenta žien sa v priebehu života potýka s mentálnou anorexiou a tri percentá s bulímiou, teda prejedaním spojeným často s núteným vracaním.
Poruchy príjmu potravy ale dávno nie sú len “výsadou” nežného pohlavia. Dôraz na estetickú krásu privádza do problémov aj mužov.
Hoci u nás pribúda aj ľudí s psychogénnym prejedaním spojeným so stresom, sústreďme sa teraz na poruchy, ktoré sa po sviatkoch spájajú s pôstom.
Všetko nemusí byť tak, ako to vyzerá
Posledné tri desiatky rokov ukázali, že perfekcionistov aj ľudí s poruchami príjmu potravy pribúda. Neustále. Prečo? Obklopujú nás masové médiá a sociálne siete. Práve tie môžu byť, a často sú, zdrojom frustrácie, ktorá v nás vyvoláva potrebu byť lepší ako kolega, krajší ako dievča na druhom konci sveta, vypracovanejší než fitness chlapík, čo zdvihne 150 kíl na benchi, a chudší než speváčka, o ktorej sa napísalo, že má veľký zadok.
Lenže sociálne siete nám ukazujú iba to pekné, úspešné a to, čo má byť vidieť. Reálny svet je tak koľkokrát na kilometre vzdialený, no nie každý sa nad tým pozastaví.
Ako teda vlastne poruchy príjmu potravy vznikajú? Odborníci a lekári dnes už vedia, čo im nahráva a s čím sa často v dnešnom virtuálnom svete stretávame:
Kult štíhlosti:
Identifikácia s nesprávnymi vzormi, ako sú vychudnuté celebrity a modelky, a snaha podobať sa im. Propagujú ho médiá, ale aj módne domy a ich návrhári.
Prehnaná sebakontrola:
Štíhle telo, podľa súčasného diktátu “dokonalé”, je často považované za dôkaz úspešnej sebakontroly bez ohľadu na to, akou cestou sa k nemu došlo. Neustále ospevovanie štíhlosti potom toto správanie len umocňuje.
Túžba po zdraví:
Niektorí ľudia s poruchou príjmu potravy zdôvodňujú svoje patologické jedálenske správanie tým, že chcú byť zdraví.
Strach z jedla:
Éčka v potravinách, modifikovaná zelenina, hormóny a antibiotiká v mäse a tak ďalej. Mnohým môžu tieto aféry poslúžiť ako zámienka k odmietaniu jedla.
Genetika:
Najvyššie riziko sa týka osôb ženského pohlavia.
Povahové črty:
Perfekcionizmus, sebakritika, puritánstvo, ale aj impulzívnosť.
Mnoho podôb, rovnaké riziko
Či už potrebujeme chudnúť alebo nie, nech je po Vianociach alebo iných sviatkoch, vždy hrajú úlohu zdravý rozum spolu s primeranými a reálnymi cieľmi. Aj keď sa môže zdať, že anorexia, bulímia alebo psychogénne prejedanie majú jasné fyzické príznaky, podľa ktorých tieto choroby možno spoznať, je tu aj mnoho atypických foriem a novopomenovaných problémov, ktoré do skupiny porúch príjmu potravy spadajú.
Napríklad atypická mentálna anorexia a bulímia nespĺňajú všetky kritériá tradičnej klasifikácie, ale inak vykazujú typický klinický obraz a, predovšetkým, liečba je rovnaká. V primárnej starostlivosti sa vyskytujú častejšie ako klasické formy týchto chorôb.
Človek tak nemusí byť nutne podvyživený, ale môže vykazovať napríklad anorektické správanie týkajúce sa jedla.
V neposlednom rade existujú menej známe, ale o nič menej závažné poruchy, ktorými sú ortorexia a bigorexia. Ortorexia je patologická závislosť na zdravom stravovaní a biologicky čistej strave. Chorí – ortorexici – jedia len biopotraviny, odmietajú konvenčné potraviny obsahujúce aditíva a kontaminanty, či potraviny z geneticky upravovaných surovín. Medzi ohrozené skupiny patria tiež ortodoxní vyznávači alternatívnych výživových smerov. Bigorexia, niekedy nazývaná tiež Adonisov komplex, je ďalšou formou. Jedinec má pocit, že je nedostatočne svalovo vyvinutý. Poruchou trpia prevažne muži.
S psychikou si neradno zahrávať. A aj keď má každý z nás občas pocit, že by na sebe niečo mal vylepšiť, vždy je potrebné sa zamyslieť nad možnosťami a cestami. A pretože ani pomeriavanie sa s tabuľkami BMI nie je úplne smerodajné, riaďte sa hlavne potrebami svojho tela a zdravým úsudkom.
Psychickú rovnováhu považujeme všetci za samozrejmosť. Pokiaľ ju máme. Bohužiaľ niektoré zákutia mysle si občas robia, čo chcú, bez ohľadu na naše priania alebo predstavy. Ľudskej psychike a duševnému zdraviu sme sa podrobne venovali na našej špeciálnej microsite. Preskúmajte jej interaktívne časti a vyskúšajte si simulátory rôznych psychických porúch.