Najlepšia rada na zlepšenie vašej rannej výkonnosti je jednoduchá: Znížte príjem kofeínu a nezabíjajte tak svoju produktivitu. To sa milovníkom kávy ľahšie povie, ako urobí. Ale našťastie existujú ešte ďalšie alternatívy.
Ak chcete skoncovať so závislosťou od kávy, skúste to napríklad pomocou zeleného čaju. Ten obsahuje teín, ktorý vás povzbudí podobne ako káva. Látky v zelenom čaji navyše dokážu stimulovať mozog a koncentrácia trvá dlhšie. Štúdia publikovaná v časopise Psychopharmacology tiež zistila, že zelený čaj pomáha zlepšovať pamäť.
Zelený čaj má veľa druhov. Medzi ne patrí napríklad aj tradičný japonský čaj Matcha. Ten je bohatý na vlákninu a aminokyseliny. Odporúča sa ako zdroj energie a fyzickej i psychickej pohody. Čaj Matcha je dokonca až desaťkrát účinnejší ako sypané zelené čaje, pretože sa pripravuje z veľmi jemne mletých lístkov čajovníka. Okrem výluhu totiž konzumujete aj samotné lístky. Oproti káve sa energia z čaju Matcha uvoľňuje postupne počas štyroch až šiestich hodín a je tak pre naše telo šetrnejšia.
Možno by vám to nenapadlo, ale ráno vás dokáže naštartovať aj obyčajná voda s citrónom. Rozhodujúcu úlohu hrá kyselina citrónová. Posilňuje imunitný systém, vyrovnáva hladinu pH
a vyplavuje nahromadené toxíny, čím pomáha zvýšiť hladinu energie. Ak potrebujete ráno povzbudiť, vypite šálku teplej citrónovej vody.
Nemôžeme zabudnúť ani na populárne Yerba maté. Sušené a drvené lístky cezmíny paraguajskej pochádzajú z Argentíny, Brazílie a Paraguaja. Maté je prírodný stimulujúci nápoj, ktorý na rozdiel od priemyselne vyrábaných energetických nápojov neobsahuje žiadne konzervanty ani iné problematické látky. Je vhodný pre študentov alebo ľudí, ktorí potrebujú doplniť energiu či byť dlho hore, napríklad vodičov. Navyše nemá žiadne vedľajšie účinky, ako sú búchanie srdca, vysoký tlak, nervozita alebo podráždenie žalúdka, ktoré často spôsobuje práve káva.
Základom každého úspešného dňa je v prvom rade kvalitný spánok. Jeho nedostatok je pre naše telo nebezpečný. Unavení robíme viac chýb, klesá naša výkonnosť aj schopnosť sústrediť sa. Ak spíte menej ako sedem hodín denne, zamyslite sa. Pred driemaním na pracovnej porade vás žiadne životobudiče nebudú zachraňovať večne.