Videolekcia: Kardio tréning pre štíhle telo a výkonnejší mozog

Pohyb
Vedeli ste, že po tridsiatke postupne dochádza k úbytku mozgového tkaniva? Našťastie výskumy dokazujú, že poklesu kognitívnych schopností sa dá účinne predchádzať kardio cvičením. To nám vďaka účinnému spaľovaniu tukov dopomôže nielen k vysnívanej postave, ale posilní aj pamäť, zlepší koncentráciu a zbystrí myseľ. Zacvičte si kardio lekciu s trénerom Davidom a trénujte mozog aj svaly.

Pozitívne účinky kardio tréningu na psychické rozpoloženie už boli predmetom mnohých odborných štúdií. V jednej z nich mali účastníci trpiaci depresiou 10 dní polhodinku denne chodiť na bežiacom páse. U všetkých sa potvrdilo výrazné zníženie depresívnych symptómov.  

Kardio tréning navyše zmierňuje reakciu nášho mozgu na stres a robí nás voči nemu odolnejšími. Už jedno jediné cvičenie môže ovplyvniť, akým spôsobom budeme riešiť vypätú situáciu – či sa pustíme do hádky, alebo ju zvládneme s chladnou hlavou. Okrem toho, že kardio cvičenie udržuje našu myseľ v dobrej kondičke do vysokého veku, skvalitňuje aj spánok.

kardio cvičení

Za kardio a aeróbne cvičenie sa považuje fyzická aktivita, pri ktorej sa zadýchame a zvýši sa naša srdcová frekvencia. Odborníci odporúčajú venovať sa aeróbnej aktivite v miernom tempe aspoň 150 minút týždenne – vhodná je aj prechádzka alebo pohodová jazda na kolieskových korčuliach. O niečo svižnejšou alternatívou je 75 minút náročnejšej aeróbnej aktivity týždenne, napríklad behu alebo intenzívneho fitness kardio tréningu.

Nech je váš cieľ akýkoľvek – posilniť mozog novými synapsiami, vyčistiť si hlavu od každodenných starostí alebo pred letom postavu trochu vyformovať do plaviek – priblížite sa k nemu pomocou nasledujúcej lekcie kardio tréningu s trénerom Davidom.

Kardio trénink: 

  • 10 cvikov 
  • každý cvik sa cvičí približne 40 sekúnd
  • medzi cviky vkladať 20 sekundové pauzy na odpočinok
  • trénink cvičiť minimálne trikrát týždenne  

„Vyhnite sa však stereotypu. Najneskôr po dvoch týždňoch predĺžte intervaly cvičenia a skráťte pauzy alebo si celý kardio tréning strihnite aj dvakrát za sebou, nech sa latka zvyšuje a telo dostáva nové impulzy,“ radí fitness tréner David Racocha.

Foto: Pexels.com

Prémiový článok

Čítajte viac ZADARMO!

Stačí jednoduchá bezplatná registrácia vašej
e-mailovej adresy a získate prístup ku kompletnému obsahu stránky. Po prihlásení budete získavať body a ďalšie výhody – zľavy na poistenie UNIQA a služby a tovar našich partnerov.
Zaregistrujte sa bezplatne