Pozitívne účinky kardio tréningu na psychické rozpoloženie už boli predmetom mnohých odborných štúdií. V jednej z nich mali účastníci trpiaci depresiou 10 dní polhodinku denne chodiť na bežiacom páse. U všetkých sa potvrdilo výrazné zníženie depresívnych symptómov.
Kardio tréning navyše zmierňuje reakciu nášho mozgu na stres a robí nás voči nemu odolnejšími. Už jedno jediné cvičenie môže ovplyvniť, akým spôsobom budeme riešiť vypätú situáciu – či sa pustíme do hádky, alebo ju zvládneme s chladnou hlavou. Okrem toho, že kardio cvičenie udržuje našu myseľ v dobrej kondičke do vysokého veku, skvalitňuje aj spánok.
Za kardio a aeróbne cvičenie sa považuje fyzická aktivita, pri ktorej sa zadýchame a zvýši sa naša srdcová frekvencia. Odborníci odporúčajú venovať sa aeróbnej aktivite v miernom tempe aspoň 150 minút týždenne – vhodná je aj prechádzka alebo pohodová jazda na kolieskových korčuliach. O niečo svižnejšou alternatívou je 75 minút náročnejšej aeróbnej aktivity týždenne, napríklad behu alebo intenzívneho fitness kardio tréningu.
Nech je váš cieľ akýkoľvek – posilniť mozog novými synapsiami, vyčistiť si hlavu od každodenných starostí alebo pred letom postavu trochu vyformovať do plaviek – priblížite sa k nemu pomocou nasledujúcej lekcie kardio tréningu s trénerom Davidom.
Kardio trénink:
- 10 cvikov
- každý cvik sa cvičí približne 40 sekúnd
- medzi cviky vkladať 20 sekundové pauzy na odpočinok
- trénink cvičiť minimálne trikrát týždenne
„Vyhnite sa však stereotypu. Najneskôr po dvoch týždňoch predĺžte intervaly cvičenia a skráťte pauzy alebo si celý kardio tréning strihnite aj dvakrát za sebou, nech sa latka zvyšuje a telo dostáva nové impulzy,“ radí fitness tréner David Racocha.
Foto: Pexels.com