Plápolajúce sviečky, romantická hudba, hlboké pohľady do očí… Stop! Je toto naozaj to, čo mladí muži 21. storočia čakajú od vzťahu? Možno tak v období zamilovanosti a dvorenia. Vtedy hormóny šalejú a emócie by sa dali doslova krájať. Všetko je krásne a nádejné. Lenže život je krutý. Skôr či neskôr tokajúci mladík aj tak spadne z ružového obláčiku priamo do jamy životnej reality.
Čo sa stalo? – Ale nič! – parafrázujme slová jeho partnerky, ktoré mu príliš nenapovedia a nechajú ho tu stáť len tak v boxerkách, zmäteného a neschopného pochopiť, prečo je zrazu zle. Vidí, že dievča je rozladené, naštvané a celkovo negatívne, ale netuší, chudák, prečo. Možno má PMS. Možno si vyprala obľúbenú bielu halenku s červenými ponožkami. Možno sa pohádala s matkou alebo nestíha v práci. Možno nemá čo na seba… možností je milión.
Mladý muž nevie. A do duše sa mu vtiera neodbytný dojem, že za to môže on. Že niečo spravil, ale nevie čo. Rád by to aj napravil, ale nikto mu nenapovie. Ako vzdialená je táto prax svetu, ktorý tak dôverne pozná a ktorému rozumie! Svetu v kruhu kamarátov z volejbalu, kolegov z práce alebo kamošov-motorkárov. Keď sa niektorého z nich spýta, čo sa stalo, vždy dostane jasnú odpoveď. „Pohádal som sa s manželkou.“ „Bolí ma zub.“ „Nemôžem prísť na to, prečo mi nedržia otáčky na voľnobehu.“ „Šéf mi nechce pridať.“
Potom to spolu preberú, kamarátovi sa uľaví a náš mládenec netrpí pocitmi viny, pretože už dávno vie, odkiaľ pramení rozladenosť jeho priateľa. Ba naopak. Keď sám má nejaké trable, vyrieši ich „s chalanmi“, zapijú to pár dvanástkami a panákom, a je vyriešené…
Prečítajte si tiež: Aj muži majú svoje biologické hodiny, tvrdí štúdia
Ak máš niečo na duši, zver sa svojmu kamošovi
A práve tento vzťahový rozpor si vzala na mušku nedávna britská štúdia. Väčšina z heterosexuálnych mladých mužov, ktorí sa jej zúčastnili, priznala, že kamarátske kontakty („bromance“) ich emocionálne uspokojujú omnoho viac než vzťahy s opačným pohlavím („romance“).
Podľa autora štúudie Adama Whitea, ktorý je lektorom športu a telesného vzdelávania na University of Bedfordshire vo Veľkej Británii, tkvie hlavné jadro problému – teda rozdiel medzi „romancou“ a „bromancou“ – v tom, že vzťah so ženou je všeobecne omnoho komplikovanejší. Nesie so sebou neustále riziko hodnotenia, tém, o ktorých by sa chlapi radšej nerozprávali, alebo nutnosť vyjadrovať emócie. A to nie je žiadna sranda!
Prečo je to s kamošom jednoduchšie? „Títo muži majú pocit, že svojmu kamarátovi môžu zveriť svoje najhlbšie, najčiernejšie a najcitlivejšie tajomstvá, pretože sú si istí, že ich za to neodsúdi, nebude sa ničomu diviť a nepochopí to inak, než to v skutočnosti je myslené,“ uviedol Adam White magazínu Live Science.
Chlapi neplačú… a nepočúvajú pop
Oproti tomu vo vzťahu muž-žena sa súčasní mladí muži cítia byť tlačení do toho, aby udržiavali istý štandard, čo často znamená pravý opak. Teda držať svoje emócie pekne pod pokrievkou a neotvárať sa partnerke viac, než je nevyhnutne nutné. Často práve z obavy, že si tým zmienený jedinec môže v jej očiach výrazne pohoršiť.
Čo celkom trefne vystihol jeden z účastníkov štúdie, ktorý vyhlásil, že so svojim kamarátom sa môže baviť o všetkom úplne bez obmedzení, ale sú veci, ktoré by svojmu dievčaťu nikdy ani za nič nepovedal. Práve preto, že by ho už potom napríklad nemala rada.
A že pritom nemusí ísť o nič pikantné, ako napríklad BDSM záľuby alebo státisícové dlhy, dokumentuje príklad, ktorý tento mladík uviedol. Povedal výskumníkom, že pred partnerkou tutlá svoje obľúbené hudobné interpretky, konkrétne Taylor Swift a Beyoncé, lebo má strach, že by jeho hudobný vkus nepripadal slečne dostatočne mužný. Maličkosť? V očiach toho mladého muža problém ako hrom.
Podľa Whitea tu však zďaleka nejde len o emócie. Aj keď pripúšťa, že vo vzťahoch medzi mužmi a ženami môže tento novodobý postoj narobiť v budúcnosti skôr problémy, nachádza tu aj jednu dobrú správu.
Pokiaľ totiž sú muži ochotní hovoriť otvorene o svojich problémoch, ktoré im spoločenské pomery v minulosti nariaďovali ukrývať a zamlčiavať, aspoň so svojimi kamarátmi, potom sa blýska na lepšie časy. Dopad na mužské telesné alebo duševné zdravie majú „bromance“ vcelku pozitívny, a to nie je málo.
Ľudská psychika je komplikovaná a bohatá na najrôznejšie zákutia, o ktorých existencii často nemáme ani tušenia. My sme sa do nich podrobne ponorili a vytvorili pre vás špeciálnu microsite vrátane simulátorov niekoľkých psychických porúch. Vyskúšajte si, ako duševne chorí vidia svet, a možno že si potom budete vedieť lepšie predstaviť, čím prechádzajú…
Prečítajte si tiež: Mladí sú lapení v sociálnych sieťach a čím ďalej osamelejší. Majú vedci pravdu?