Novinka pre športovcov aj leňochov: fasciálna joga

Pohyb
Cítite sa stuhnutí ako štolverka a vaše napäté svaly prahnú po uvoľnení? Alebo ste skôr športový typ a potrebovali by ste zlepšiť výkon či urýchliť rekonvalescenciu? Zamerajte sa na fascie. Poradíme vám, ako sa o ne starať.

Svaly, kosti… okej, ale fascie? 

V posledných rokoch o nich počúvame často, ale priznajme sa, často tápame, čo si pod týmto názvom máme vlastne predstaviť, z hodín biológie sa nám nič nevynára. „Fascia je spojivové tkanivo tvorené hlavne kolagénom a vodou. Obaľuje a pretkáva každý náš sval, kosti a šľachy. Je to akási trojrozmerná sieť, ktorá nás drží pohromade,“ vysvetľuje Nikol Maio, lektorka fasciálnej jogy.

Stále si nie ste istí, ako si fasciu predstaviť? Keď v kuchyni spracovávate surové mäso, určite ste si všimli blanky, ktoré ho obaľujú – presne to sú fascie na povrchu svalu. Trochu zjednodušený opis, ale na predstavu by mohol stačiť.

Uvoľnenie až do špiku kostí 

Podobne ako svalom, aj fasciám prospieva pravidelný pohyb: „Keď máte pohybu málo alebo je jednostranný, fascie majú tendenciu tuhnúť a ‚lepiť‘ sa na svalovú hmotu. Sval potom nedokáže dostatočne plniť svoju funkciu – kontrahovať sa, ani uvoľniť,“ vysvetľuje Nikol.

Technikami zameranými na fascie tak podľa nej môžeme zlepšiť nielen držanie tela, ale zbaviť sa aj bolestí spôsobených sedavým životným štýlom.

Zlepší sa pružnosť, rozsah pohybu či športový výkon, ale túto techniku oceníte aj vtedy, keď sa vrátite z triednych schôdzok ratolestí a cítite sa ako zbitý ako pes. Ženy zrejme ocenia aj vedľajší estetický efekt – takáto joga podľa niektorých pomáha zbaviť sa celulitídy.

Trocha iná joga 

Fasciálna joga je ideálna pre tých, ktorí pravidelne športujú a chcú zlepšiť svoj výkon či urýchliť rekonvalescenciu. Veľmi príjemná môže byť aj pre tých, ktorí hľadajú skôr pomalšie štýly jogy a telo chcú uvoľniť do hĺbky.

Počas lekcie vás čaká iný zážitok než pri obľúbenejších power alebo vinyasa jogách. Aj keď sa môžete tešiť na klasické zostavy a pozície od pozdravu slnka po bojovníkov, hlavnú úlohu zohrávajú iné aspekty. „Dôležitou súčasťou je automasáž – svojpomocná alebo s pomôckami, napríklad masážnymi loptičkami alebo valcami. Niektoré miesta môžu byť také stuhnuté, že ich cvičením alebo preťahovaním neuvoľníte. Často sa to týka trapézov alebo bočnej strany stehien,“  hovorí Nikol Maio.

Lektorka k tomu pridáva, že sa vo fasciách nachádzajú tzv. mechanoreceptory, ktoré zaznamenávajú každé mechanické podráždenie, zmenu tlaku, bolesť a napätie. „Masážnymi technikami alebo odt’ahovaním kože či jej posúvaním po svaloch a kostiach tak pôsobíte priamo na počiatočný bod našich fyzických pocitov a prechádzate príjemným procesom od jemnej bolesti alebo stuhnutosti po postupné uvoľňovanie a úľavu.“


Mohlo by vás tiež zaujímať: Keď uvoľníte týchto 5 miest, pocítite obrovskú úľavu. Videolekcia vrátane návodu na uvoľnenie fascií na pažiach. 


Zvuk a intuitívne pohyby 

Ďalšou špecialitou fasciálnej jogy je zvuková zložka: „Fascie tvorí prevažne voda, preto sú ovplyvniteľné vibráciami, ktoré vznikajú pomocou zvukov. Preto pri lekciách na intenzívne uvoľnenie využívam aj silu vibrácií vlastného hlasu,“ hovorí Nikol. Príkladom využitia hlasu je tzv. zrkadlový dych, ktorý si môžete vyskúšať v našej videolekcii.

Do tretice uvádza lektorka pandikuláciu. Vraj ste o tom nikdy nepočuli? Dosiaľ ani my, ale lektorka Nikol nám to vysvetlila: „Pandikulácia sú intuitívne pohyby a precvičovanie podľa toho, ako sa práve cítime. Robíme spontánne to, čo nám napadne, pretože sami najlepšie vieme, čo práve potrebujeme – preťahujeme sa, zívame, vyklepávame končatiny a podobne. Tieto pohyby robia fasciám dobre.“

Vraj sme objavili teplú vodu a že takto cvičíte odjakživa? Tak hlavne neprestávajte, vaše telo to ocení. Ak si zapamätáte aj ten krkolomný názov, môžete aspoň pred okolím trocha zamachrovať. Uvidíte, ako sa vaši blízki zatvária, keď ráno zahlásite: nerušte ma, idem pandikulovať.  

Prémiový článok

Čítajte viac ZADARMO!

Stačí jednoduchá bezplatná registrácia vašej
e-mailovej adresy a získate prístup ku kompletnému obsahu stránky. Po prihlásení budete získavať body a ďalšie výhody – zľavy na poistenie UNIQA a služby a tovar našich partnerov.
Zaregistrujte sa bezplatne