Ikigai – nájdite zmysel svojho života

Psychická pohoda, Životný štýl
Väčšina z nás sa v určitom bode života spýta sama seba, čo je dôvodom našej existencie. Aký zmysel má náš vlastný život a čo nás popoháňa, aby sme sa ho snažili žiť čo najlepšie. Tajomstvo spokojného, naplneného a šťastného života vám môže pomôcť nájsť japonská metóda Ikigai.

Aký to má zmysel? 

Môžete mať zdanlivo všetko – úspechy v práci, spokojnú rodinu a silné sociálne väzby. To je predsa recept na šťastný život. Tak prečo sa vám stále zdá, že vám niečo chýba? To „niečo“ môže byť váš vlastný zmysel života.

Zmysel života je niečo viac než len sen alebo nedosiahnuteľný ideál. Pomáha vám určiť ciele, ktoré si v živote kladiete, je dôvodom vašej existencie a pomôže vám prežiť život lepšie aj zdravšie. Preto je také dôležité nájsť ho, no nie je to niečo, čo si ľahko a rýchlo vymyslíte.

Podľa výskumu publikovaného na stránkach ScienceDaily je jasne definovaný zmysel života úzko prepojený s lepším zdravím. Naopak u ľudí, ktorí ho nemajú, je dvakrát vyššia pravdepodobnosť, že zomrú predčasne. Podľa inej štúdie uverejnenej na webe JAMA Current Open, platí toto spojenie bez ohľadu na sociálno-ekonomickú situáciu, pohlavie i dosiahnuté vzdelanie.

Metóda Ikigai

Slovo Ikigai (生き甲斐) sa z japončiny prekladá ako „zmysel bytia“ (iki znamená „žiť“ a kai „dôvod, zmysel“). Je to hnací motor, dôvod, ktorý vás každé ráno motivuje, aby ste vstali z postele. Táto vyše tisíc rokov stará myšlienka nám ponúka odpoveď na otázku, prečo žijeme. Podľa nej je všetko prepojené, a preto našim životom dáva zmysel iba po všetkých stránkach vyrovnaný životný štýl.

Ikigai každého z nás je spojenie vášne a elánu, spokojnosti, profesie a hodnôt, a hlavne naplnenie všetkého z toho. Všetky tieto zložky musia byť vo vzájomnom súlade. Aby táto metóda priniesla výsledky, treba sa viac sústrediť na to, aby sme všetko robili poriadne. Kladie totiž väčší dôraz na proces ako na dosiahnutie vytýčeného cieľa.

Zmysluplný život

Keď nájdete zmysel svojho života, bude pre vás jednoduchšie naplniť životné ciele, ale zároveň môžete pochopiť i to, prečo sú niektorí ľudia za inak rovnakých podmienok, najmä vo vyššom veku, zdravší.

Hľadanie zmyslu života neznamená iba nájsť činnosť alebo zamestnanie, ktoré zaplní váš čas. Znamená to, že idete za cieľom, ktorého dosiahnutie vás osobne rozvíja. Môžete sa pokúsiť odpovedať na nasledujúce otázky:

  • Čo je pre mňa dôležité? Táto otázka je asi najťažšia. Pri hľadaní odpovede si pomôžte konkrétnejšími podotázkami: Aké sú vaše sny? Na akých hodnotách vám záleží? Ktorí ľudia sú pre vás najdôležitejší?
  • V čom som naozaj dobrý? Každý z nás má niečo, čo mu ide naozaj dobre. Pre niekoho je to komunikácia s ostatnými. Iný je dobrý učiteľ, niekto kreatívec, ďalší má zas dobré analytické schopnosti. Pre niekoho je druhou prirodzenosťou myslieť na ostatných, ďalší má silnú vôľu a disciplínu alebo dokáže všetko opraviť.
  • Aký je môj potenciál? Kým prvé dve otázky zisťujú skôr, kto sme, táto vám ukáže, kým sa môžete stať. Možností aj ciest je viac: môžete svoj život prijať taký, aký je, alebo sa naopak vydať na úplne novú cestu. Cieľom je uvedomiť si, akým človekom chcete byť a čo ešte chcete dosiahnuť.

Alebo využite nasledujúci obrázok a napíšte tri veci do každého kolieska. Čo máte naozaj radi – LOVE? Čo potrebuje svet okolo vás – NEEDS? Čo vás uživí – MONEY? V čom ste dobrí – SKILLS? A hľadajte ich vzájomné prieniky. Zručnosti a peniaze definujú vaše ideálne zamestnanie. Zručnosti, ktoré využívate na to, čo máte naozaj radi, definujú váš elán. Preťali sa vám všetky štyri? Gratulujeme, práve ste našli svoje Ikigai!

Cestou k dlhšiemu a zdravšiemu životu nie je len vyvážená strava a dostatok pohybu, ale aj nájdenie zmyslu života, ktorý vás bude posúvať vpred. Ak však práve nechcete riešiť hlboké otázky týkajúce sa zmyslu svojho života, môžete pomocou nášho testu v priebehu niekoľkých minút zistiť, do akej miery ste ohrození stresom.