Horí ohník horí

Bývanie
Určite poznáte historky, ktoré začínajú vetou „Mám kamarátku...“. Každý z nás asi takú kamarátku alebo kamaráta má. A akého nešťastníka máme na mysli tentoraz? Takého, ktorý musí pred odchodom z domu minimálne trikrát skontrolovať, či vypol rýchlovarnú kanvicu. Alebo žehličku. Alebo čokoľvek iné, fungujúce na elektriku.

Je to neuróza alebo obsesia? To už necháme na odborníkoch. Ale vracať sa štyrikrát po zamknutí bytu späť a presviedčať sa, či je NAOZAJ vypnutá kanvica, žehlička, kulma či sporák, je na porazenie. Čierne kroniky nás však majú v hrsti, správy o požiaroch v domácnosti počúvame skoro každý deň. Namiesto rozprávania o „kamarátke“ si radšej vstúpme do svedomia a sústreďme sa na prevenciu.

Sviečky, cigarety a neplánované flambovanie (nielen jedla) – ako predchádzať požiaru v domácnosti
Najčastejšie príčiny požiarov v domácnosti: nedbalosť pri varení, fajčenie, otvorený oheň (sviečky alebo použitie nevhodného podpaľovača pri zapaľovaní ohňa v kachliach či kozube). Aj malá nedbalosť môže spôsobiť veľkú katastrofu! Ako požiar čo najrýchlejšie a najefektívnejšie uhasiť?

„Stačí duchaplne priklopiť plameň väčšou pokrievkou alebo zamedziť prívodu vzduchu pomocou namočenej utierky či uteráka. Oheň nikdy nehaste vodou! Môže to skončiť výbuchom plameňa; okrem popálenín, ktoré môžete utrpieť, hrozí aj to, že sa požiar ľahko a rýchlo rozšíri na zariadenie okolo,“ radí pplk. Ing. Jozef Vadovič z Prezídia Hasičského a záchranného zboru v článku pre Dnes.sk.

Často má požiar na svedomí „len“ nedostatok informácií. Vedeli ste, že ohrievače a dymovody sa musia pravidelne kontrolovať? „Komíny preto nechávajte pravidelne čistiť. Popol ukladajte na bezpečné miesto,“ upozorňuje pplk. Ing. Vadovič.

Určite to nepodceňujte, pretože nedôslednosť napr. pri čistení spalinových ciest môže vašu domácnosť premeniť na časovanú bombu plnú horľavých textílií a matracov. Nemusíte však panikáriť! Základom je dôsledná prevencia.

Kontrola komínov, vykurovacích telies, dymovodov alebo hlásičov požiaru by mala byť každoročnou rutinou. Rovnako aj kontrola elektrospotrebičov, a to nielen veľkých, ale aj malých. Máte pocit, že sa vám podozrivo často prehrieva fén? Kúpili ste si ho síce pomerne nedávno, ale pri sušení vydáva čudné zvuky? Nemusí vás hneď mátať film Sklenené peklo, ale fén dajte radšej skontrolovať alebo si rovno kúpte nový.

Mýtami opradená rýchlovarná kanvica

 Nehoda je náhoda, alebo za ňu môže hlavne naša nepozornosť? Požiare, ktoré zapríčinila práve rýchlovarná kanvica, sa síce z času na čas stávajú, ale neľakajte sa, určite nie sú pravidlom. Faktom je, rýchlovarná kanvica môže mať skrat a zapnúť sa, aj keď je prázdna. To môže samozrejme skončiť katastrofou. Preto často ľudia kanvice pred odchodom vyťahujú zo zásuvky. Ak však spotrebič nechávate pravidelne kontrolovať, pravdepodobnosť eventuálnej nehody minimalizujete. Keď odchádzate na dlhšiu cestu, je samozrejme lepšie aj tento spotrebič vypojiť. Rovnako ako napríklad predlžovačky.

 Ako nevyhorieť?

Pár základných rád, ako sa správať k spotrebičom a ako ich vyberať, aby ste minimalizovali pravdepodobnosť, že k vám na kávu namiesto kamarátky prídu hasiči.

  • Elektrospotrebiče nakupujte od overených predajcov. Skontrolujte záručný list a certifikáciu „CE“.
  • Vždy čítajte návody a riaďte sa nimi.
  • Spotrebiče používajte len na účel, na ktorý sú určené (neohrievajte večeru fénom a v rýchlovarnej kanvici nevarte párky).
  • Aby ste sa vyhli skratu, zásuvky a predlžovačky nepreťažujte.
  • Zapnuté spotrebiče nenechávajte zapnuté bez dozoru!
  • Dávajte pozor na vlhkosť a vodu (hlavne pri elektrických zásuvkách).
  • Raz za čas ich skontrolujte (hlavne káble a súčiastky, ktoré majú tendenciu sa prepaľovať). Ak sa vám niečo nezdá, nechajte ich odborne opraviť.
  • Udržujete poriadok. Nesmejte sa, aj pravidelné upratovanie patrí k protipožiarnej prevencii.

Čo poviete? Nie je to žiadna veda, ani vám to nezaberie veľa času.