Hlavnou hrozbou nášho zdravia sú choroby z blahobytu

Život, Životný štýl
Na raňajky rožok s nutellou, na obed bôčik. V diári aspoň päť schôdzok denne. Zaháňanie stresu cigaretou a večný nedostatok času. V tridsiatich prvá dovolenka v Karibiku a za desať rokov prvý infarkt. A v päťdesiatich pohreb spolužiaka, ktorý podľahol rakovine. Deti chytajú alergiu, len čo sa na ne pozrie mačka. Na ktoré choroby by ste si mali dávať pozor?

Choroba mladých ľudí
Roztrúsená skleróza útočí najčastejšie medzi 20. a 40. rokom života. Patrí do skupiny autoimunitných ochorení a jej presná príčina je zatiaľ tajomstvom. Podstatou choroby je úbytok myelínu, čo je tuková substancia, ktorá obaľuje a vyživuje nervové vlákna. Zjednodušene povedané – pri roztrúsenej skleróze sa vlastne zblázni imunitný systém a bojuje proti vlastnému telu. Napriek tomu, že vývoj ide neustále dopredu, liek, ktorý by túto chorobu dokázal vyliečiť alebo aspoň pozastaviť, zatiaľ neexistuje.

Sclerosis multiplex môže mať rôzne ťažký priebeh. Existujú ľudia, ktorí sú niekoľko rokov schopní vykonávať svoje povolanie. Postupom času vás však choroba pripraví o cit v rukách, ostrý zrak a veľmi často človeka úplne upúta na invalidný vozík. Typické príznaky sú rôzne, ale choroba obyčajne začína zápalom očného nervu, pre ktorý je typická bolesť “za očami”. Niektorí chorí pri prvom ataku náhle čiastočne ochrnú, alebo im akosi čudne brnia končatiny. Pravdepodobnosť, že roztrúsenou sklerózou ochoriete, je 1 k 1000, čo nie je oproti iným chorobám až toľko. Pokiaľ ale začnete mať pochybnosti, neváhajte s návštevou neurológa.

Strašiak rakovina
Vedeli ste, že za nádorovým ochorením stoja genetické predpoklady len v desiatich percentách prípadov? Hlavnou príčinou je životný štýl, stres, príšerné stravovacie návyky, alkohol a fajčenie. Každý rok si diagnózu niektorého zo zhubných nádorov vypočujú desiatky tisíc Slovákov. A takmer 14 000 z nich rakovine za rok podľahne. Ženy bojujú najčastejšie s nádorovým ochorením prsníka a muži s rakovinou pľúc. Smutná štatistika hovorí, že s rakovinou sa stretne každý tretí občan našej krajiny. Väčšina ľudí si myslí, že boj s rakovinou skončí buď smrťou, alebo úplným uzdravením. Tí, ktorí chorobu porazia, sa však do práce v plnom nasadení vracajú len zriedka. A čiastočných pracovných úväzkov je u nás ako šafranu.

Napríklad polovica žien po rakovine prsníka zostáva v invalidnom dôchodku, ktorého priemerná výška dosahuje okolo 350 eur mesačne.

Táto suma ale obvyklé náklady na živobytie zďaleka nepokryje. Takže radosť z toho, že človek porazil vážnu chorobu, až príliš často vystrieda tvrdá realita finančných ťažkostí.

Choroby obehovej sústavy
Predovšetkým ale dnes žijeme v dobe, keď nás zabíjajú choroby, ktorých sa naši predkovia obyčajne nedožili. Alebo ich poznali z rozprávania. Smutným víťazom medzi príčinami smrti sú kardiovaskulárne ochorenia. Pravdepodobnosť, že na niektoré z nich zomrieme, je až 1 : 2. Na niečo sa určite umrieť musí. Je ale smutné, keď sa tak stane v produktívnom veku. Genetická predispozícia hrá u týchto ochorení dôležitú úlohu, otázkou však je, či to tak nie je aj kvôli stravovacím návykom, ktoré preberáme z rodiny.

Kritickej situácii v podobe infarktu alebo mŕtvice väčšinou predchádza ateroskleróza. To je dlhoročný proces, počas ktorého sa do cievnych stien ukladá tuk. Hlavným vinníkom v kauze kôrnatenia tepien je fajčenie a “zlý” cholesterol.

Takže kto chce zostať fit, nech oželie smažené, langoše, jaterničky a cigaretku.

Ako spoznáte infarkt alebo mŕtvicu? Pre infarkt býva typická silná pálčivá bolesť na hrudníku, ktorá sa môže rozšíriť aj do krku, čeľuste alebo do rúk. Mŕtvica sa zvyčajne prejaví ťažkosťami s chôdzou a nezrozumiteľnou rečou. Častá je aj náhla a silná bolesť hlavy alebo ochrnutie časti tváre. V oboch prípadoch na nič nečakajte a volajte záchranku! Mrknite sa na náš podrobnejší článok, kde nájdete presné rady, ako infarkt alebo mŕtvicu spoznať aj u mladších ľudí.

Tiež máte zlú životnú poistku?
Ďalších civilizačných chorôb, ktoré sa predtým prejavovali skoro výhradne u ľudí v dôchodkovom veku, ale postupom času trápia čoraz mladších ľudí, bohužiaľ neustále pribúda. No môžeme sa im často brániť a do značnej miery sa im vyhýbať. A tiež sa dobre poistiť. V súčasnosti má však väčšina Slovákov životnú poistku nastavenú zle. 75 % zmlúv si ľudia uzatvárajú na trvalé následky spôsobené úrazom, hoci v skutočnosti je len 15 % trvalých následkov spôsobených úrazmi. Poistky na následky chorôb sú naopak hlboko podhodnotené. A navyše ich má len 40 % ľudí napriek tomu, že spôsobujú 85 % invalidít.

#Markéta Schinkmannová

Prečítajte si tiež: Prečo má väčšina Slovákov zlé životné poistenie?