Grilujte a vychutnávajte alebo abeceda bezpečného grilovania

Všetko o jedle
A je to tu – sezóna oficiálne začala! Barbecue a grilovanie, lepšie je než milovanie! Ospravedlňujeme sa za takýto nadšený tón, ale stačí sa pozrieť z okna a začína nás z toho všadeprítomného slniečka štekliť na jazyku, ako sa nám zbiehajú slinky na nejakú dobrotu z grilu. Vám snáď nie? Tak vidíte, ideme to zapáliť.

Skôr než hodíme plátok mäsa na rozpálenú mriežku, naložíme baklažány a cukety, očistíme šalotky, vyladíme marinády, zapálime oheň a tuhý podpaľovač, pozrieme sa na to, ako grilovať, aby sa nikomu nič nestalo. Proste aby sa vlk nažral… No a park nezhorel a my alebo naša terasa tiež.

Ako na to

  1. Pred grilovaním i po ňom gril riadne vyčistite, ale pozor – vždy ho nechajte celkom vychladnúť, aby ste si neurobili pľuzgiere a nezačala vám horieť handra.Ide najmä o to, že z iskry môže vzniknúť plameň! 
  2. Máte plynový gril? Pred i po grilovaní vždy najskôr pripojte / vypojte prívod plynu na fľaši a po grilovaní vypnite horáky. Plynové bomby dokážu človeku riadne podkúriť, nakoniec to majú v samotnom názve. S bombami teda vždy opatrne a v rukavičkách. 
  3. Dogrilované? Na gril nasaďte poklop a zatvorte všetky vetracie otvory. Je to tak, musíte ich zatvoriť! 
  4. Je to dosť logické, ale človek nikdy nevie. V každom prípade zlaté pravidlo grilovania znie: nikdy negrilujte vo vnútri. Žiadne uzavreté priestory a už vôbec nie bez okien. Mohli by sme zostaviť zoznam top miest, kde rozhodne NEGRILOVAŤ: v podzemných garážach nákupného centra, v pivničných kójach panelových domov, v hudobnej skúšobni, v umyvárni, v kancelárii, v nákladnom výťahu, na povale alebo v komore na náradie. 
  5. Ku grilu sa pristupuje s rešpektom a vo vhodnom oblečení. Neexistuje grilovacia uniforma, ale obsluha grilu by mala mať kvalitnú zásteru a ideálny outfit, ktorý nie je z umelých vlákien. Ani chemlonové vrkôčiky nie sú tou najlepšou voľbou pre majstra grilovača (alebo skôr kráľovnú grilu). Čo si budeme hovoriť, všeobecne nie sú tou najlepšou módnou voľbou, ale proti gustu… 
  6. Okrem zástery by ste sa nemali púšťať do žiadnych väčších akcií, pokiaľ nemáte dlhé kliešte a žiaruvzdorné rukavice. Berte to ako uniformu grilovacieho superhrdinu. A je jedno, či sa chystáte pracovať s grilom plynovým alebo na drevené uhlie. 
  7. Deti, mačky, psy, morčatá, andulky by mali byť v bezpečnej vzdialenosti. Človek nikdy nevie… Ak teda nechcete napríklad grilované morča na cesnaku, pozor na to. A s deťmi to platí dvojnásobne! Rýchle pohyby, nečakané výpady, ručičky, ktoré všetko chytajú, a nehoda je na svete
  8. Podpaľujte bezpečne. Žiadne kúzla čary a už vôbec nie lieh či benzín, alebo domáca pálenka. Podpaľujte len a len certifikovanými podpaľovačmi, ktoré sú určené priamo na grilovanie. 
  9. Za chodu s grilom nehýbte a nepremiestňujte ho. Pri lacnejších plechových a podobných griloch pozor na celkovú stabilitu, asi bude lepšie, keď nebudete okolo tancovať kruhový tanec a lambadu si dáte v bezpečnej vzdialenosti. Poznáte to príslovie? Prevrhnutý gril, sedem rokov nešťastia (alebo spálený trávnik). 
  10. Plamene šľahajúce z plynového grilu alebo horiaci tuk sa nehasí vodou! K výbave grilmajstra by mal patriť vhodný hasiaci prístroj. Vyberajte ho podľa typu grilu. 
  11. Pokiaľ máte plynový gril, pozor na fľaše! Plynové fľaše by nikdy nemali stáť na slnku, skladujte ich v chlade. Ako sme už spomínali, plynové bomby to majú priamo v názve. Berte ich vážne, nie sú to hračky. 
  12. Po použití grilu (plynového) ihneď zavrite všetky kohútiky! Opakujeme, s plynom nie sú žarty. 
  13. Keď skladujete plynové fľaše v uzavretej miestnosti, hrozí riziko požiaru, takže pozor na to! 
  14. Okrem plynových existujú aj elektrické grily – tu si dajte pozor na elektrický prúd a ako pri každom elektrickom spotrebiči nepodceňujte kontrolu. Gril by mal mať riadne pripojený a nepoškodený prívodový sieťový kábel. Je to ako s rýchlovarnou kanvicou, chvíľu sa venujete niečomu inému a odrazu je problém. Pravidelné kontroly sa môžu zdať ako zbytočné zdržovanie od dobrej zábavy, ale sú lepšie, než potom plakať nad rozliatym mliekom. 
  15. Elektrické grily nerozpaľujte blízko horľavých látok (papiere, záclony, textílie a pod.) 
  16. Pozor na balkón! Terasy a balkóny sú na grilovanie ideálne, pokiaľ ich plocha nemeria iba meter štvorcový. Ideálny balkón alebo terasa by mali mať dostatočne veľkú plochu, aby ste sa tam pohodlne vošli i s grilom. Vyvarujte sa toho, aby v tesnej blízkosti grilu stálo látkové ležadlo, prútené kreslo a slnečník. Stačí závan a mohol by z toho vzniknúť požiar. 
  17. Priestor na gril a rovnako aj ohľaduplnosť by mali byť základom každej úspešnej domácej grilovačky na terase. K ohľaduplnosti patrí dohoda so susedmi, ktorých môže dym obťažovať. Náš tip? Jednoducho ich pozvite na vašu grilovačku – ideálny spôsob, ako sa zoznámiť a pobaviť! 
  18. Skôr než začnete pozývať susedov, zistite si, či je grilovanie u vás v dome povolené, obvykle si túto možnosť schvaľujú sami obyvatelia domov v rámci domového poriadku. 
  19. Čo s uhlíkmi, keď ste dogrilovali? Pokiaľ máte gril na uhlie, nechajte ho úplne vychladnúť a uhlíky následne vyhoďte do kontajnera. Áno, za studena!

Čo keď nastane problém?
Keby sa čokoľvek prihodilo, musíme to riešiť. Viete, že zo zákona máte povinnosť nahlásiť každý požiar? Tak teraz to viete! Azda sme vás veľmi nevystrašili a neodradili od grilovania! V každom prípade len bezpečná grilovačka stojí za to. Uvidíte, že s nami nevyhoríte.

Pokiaľ hľadáte tipy, kde grilovať napríklad vo väčších mestách, v Bratislave alebo Prahe, potom vedzte, že každé väčšie mesto má svoje špeciálne grilovacie zóny, najčastejšie v rámci mestských parkov a niektoré poskytujú aj skvelé zázemie a základnú výbavu pre všetkých, ktorí obľubujú gril a chill. Pozrite sa na web vašej mestskej časti, zožeňte si kvalitnú zásteru, bezpečný gril a dajte sa do toho. Nevyhladli ste ešte?