Finančná gramotnosť je základ. Naučte sa, ako ju sprostredkovať deťom

Financie
Deti a finančné vzdelanie. Téma, ktorú postupom času začne riešiť každý rodič. Radi by sme deti čo najlepšie pripravili na život, v ktorom finančné záležitosti riešime prakticky každý deň. Rozumieme však sami dobre všetkým finančným pojmom? A akým spôsobom to deťom sprostredkovať tak, aby si z toho čo najviac odniesli?

Najlepšia investícia je investícia do vzdelania. Rokmi omieľaný citát, ktorý v prípade finančného vzdelávania platí dvojnásobne. Hoci si to Slováci málokedy priznávajú, s úrovňou finančnej gramotnosti na tom nie sme práve najlepšie. Požičiavame si radi a veľa. Bohužiaľ, každý rok dochádza k masívnemu zadlžovaniu, neschopnosti splácať a z toho vyplývajúcim finančným problémom. Zvyšovanie finančnej gramotnosti a  učenie detí už odmala, je nevyhnutný krok na to, aby k týmto situáciám dochádzalo čo najmenej a naše ratolesti sa im vyhli. 

Našťastie je finančná gramotnosť už pár rokov povinnou súčasťou vyovania, problémom však je, že každá inštitúcia si môže osobitne zvoliť štýl výučby a jej zaradenie do vzdelávacieho plánu. Učitelia často bojujú so správnou prípravou témy a  vyučujú ju odlišne. Ako to nakoniec vyzerá? Priestor, ktorý by finančné vzdelávanie potrebovalo, nestačí. 

Buďte vzorom a odovzdajte deťom sami čo najviac. Nebojte sa, netreba byť hneď expertom na financie. Stačí oprášiť všeobecné znalosti a doplniť si medzery. Kde je možné dozvedieť sa viac a osvojiť si správne triky, ako finančné vzdelávanie trocha okoreniť? Zdrojov je neúrekom. 

Hľadajte informácie online  

FINinfo 

Nie ste si istí, ako na tom vlastne ste? Zdá sa vám, že pri hospodárení s financiami máte rezervy? Portál Ministerstva financií SR FINinfo ponúka veľa návodov, vysvetlení, rád i trikov, ako si finančnú gramotnosť rozšíriť. Navyše si môžete sami otestovať, ako to vyzerá s vaším FIQ – finančným IQ.   

Národná banka Slovenska 

Nájsť užitočné informácie a učiť sa zábavnou formou možno aj vo vzdelávacej sekcii Národnej banky Slovenska, a to v troch sekciách – pre deti, študentov i učiteľov. Nudiť sa nebudete. Pomocou hier o  inflačných príšerách, komikse o falšovaní bankoviek, kvízov až po študijné materiály a užitočné prezentácie. 

Finančné vzdelávanie  

Nahliadnutie do sveta financií ponúka aj server Finančné vzdelávanie. Sú tu zhrnuté informácie potrebné vkaždodennom živote a  sú podané jednoduchou formou. V sekcii „deti a financie“ nájdete rady, ako s deťmi rôzneho veku o peniazoch diskutovať.  

Nebuď labuť  

Česká stránka Nebuď blbej radí, ako sa vyhnúť nesprávnemu rozhodnutiu v dôležitých finančných otázkach, či už ide o hypotéku, pôžičku, alebo sporenie na dôchodok. Rekapituluje body, na ktoré treba myslieť, na čo si dať pozor a na čo sa opýtať tak, aby ste svoje rozhodnutia v budúcnosti neoľutovali.  

Tipy tajného učiteľa  

Blogovať sa dá o všetkom, aj o financiách. O tom, že nejde len o teóriu, ale hlavne prax, hovorí na blogu tajný učiteľ. Vďaka jeho tipom si možno vyskúšať všetko prakticky a učiť sa hrou.  

 

Kúp mi knihu 

Kde rastú peniaze  

Umenie múdro sa starať o svoje financie je jedným z najdôležitejší krokov k samostatnosti. Vtipná knižka rozpráva príbehy so situáciami z každodenného života a dáva deťom základy finančnej gramotnosti. Možno vám pomôžu aj odpovede na otázky typu „Prečo nemôžeme nechať celý deň tiecť vodu, aj keď tečúcu má naša mačka najradšej?“ alebo „Prečo mi nemôžeš zvyšovať vreckové každý mesiac, keď som zase o niečo starší?“ 

Naučme sa hospodáriť 

Praktická knižka sľubuje, že naučí deti zdravé finančné návyky a zvýši ich finančnú gramotnosť nielen vďaka vysvetleniu základných pojmov, ale aj pomocou praktických úloh odzrkadľujúcich najnovšie trendy. 

 

Škola hrou  

Saver & Spender  

Pre prípad, že sa rozhodnete vzdelávať už drobcov. Veď čím skôr, tým lepšie. Mobilná aplikácia je určená deťom od 5 do 11 rokov a snaží sa zábavnou formou rozvinúť chápanie významu peňazí. Hlavnými postavami sú sporivý a opatrný Saver a nerozvážny a márnotratný Spender, ktorí cestujú po galaxii a zažívajú vesmírne dobrodružstvo. Pustite sa do hry spolu s deťmi a obohaťte hru vlastným komentárom. Deti pochopia princípy lepšie a rýchlejšie.

Finančná odysea 

Škola hrou pre deti i dospelých. Stolná hra o živote a financiách, pri ktorej cieľom je dosiahnuť finančnú slobodu a patričný pasívny príjem. Či sa vám to podarí a či uspejete, závisí hlavne od toho, ako finančne hospodárite a ako sa staráte o svoj majetok.