, Image: 279809829, License: Royalty-free, Restrictions: , Model Release: yes, Credit line: Profimedia, Caia Image

Domáca arteterapia alebo ako môže umenie rozžiariť váš život

Psychická pohoda, Život, Životný štýl
Keď sa povie umenie, väčšine ľudí sa vynorí Da Vinci, Monet alebo Picasso. Ale ako povedal posledný menovaný: „Keby som vedel, čo je to umenie, nikdy by som sa tým netajil.“ Každý z nás má v sebe štipku umelca. Umelecký výtvor nemusí vznikať v ateliéroch, ale môže sa narodiť vo vašej obývačke. A nemusí skončiť v múzeu: rovnako dobre sa bude vynímať na vašej chladničke. Zistite, čo môže štipka umenia priniesť do vášho života.

Ste smutní? Trpíte depresiami? Ste permanentne v strese? Nemôžete sa rozhodnúť? Máte zmätok vo svojom živote? S tým všetkým vám umenie môže pomôcť.

Umenie lieči.

V posledných rokoch pribúda výskumov, ktoré to dokazujú. Napríklad keď si zájdete do múzea a skutočne si užijete prehliadku obrazov, posilníte svoj imunitný systém. Ešte zdravšie je ale umenie tvoriť. Akékoľvek.

Nikdy neexistovala civilizácia bez umenia. Nikdy neexistovala civilizácia bez poézie. Nikdy nebola civilizácia bez hudby. Umenie nám musí dávať niečo, čo naše psyché nevyhnutne potrebuje,povedal americký kritik a básnik Edward Hirsch.

Prečítajte si tiež: Vaše mladšie ja na to išlo správne: vyfarbovanie zvyšuje psychickú pohodu

Ako umenie pomáha
Umenie nám pomáha zbaviť sa stresu a úzkosti, posilňuje pozitívne emócie, kreativitu, spontánnosť, rozptyľuje naše myšlienky od nepríjemných vecí, znižuje depresie a pomáha nám vstúpiť do „flowu“ – stavu, keď podávame najlepšie výkony, akých sme schopní.

Zostaňme ešte chvíľu pri Picassovi a jeho slovách: „Umenie z nás zmýva prach každodenného života.“

Až sa teda vrátite domov unavení z práce, skúste si vytiahnuť ceruzku a papier, kanvas a tempery alebo otvorte karaoke na YouTube. Užite si svoju malú domácu arteterapiu. Nepotrebujete k tomu profesionála, ktorý vám povie, čo robiť, bohato si vystačíte sami.

Nechystáme sa tvoriť vysoké umenie kladúce ohľad na formu a štýl. Naopak. Chceme tvoriť srdcom, bez súdov a očakávaní, z obyčajnej radosti. Tak ako deti.

Ako si prestávame maľovať
Ako deti čmárame pastelkami a hrdo rodičom ukazujeme ufónov, ktorých vyhlasujeme za „mamičku, otecka a sestričku“. Alebo spievame, bez toho aby sme čokoľvek vedeli o „falošnosti“, či sa točíme dokola a je nám úplne jasné, že tancujeme.

Ako starneme, vytráca sa z umenia radosť. Kladieme na seba očakávania, učíme sa forme, súdime sa (alebo sme súdení) za to, že naše obrazy nie sú dosť pekné, tóny čisté, pohyby ladné. Forma získava nadvládu nad srdcom.

Aj v pilovaní formy sa môže ukrývať radosť, ale pre arteterapiu nie je podstatná. Dovoľte si tvoriť zase ako deti. Pre jednoduchosť budeme pracovať len so základnými umeleckými formami: maľovaním a modelovaním, písaním, hraním, spievaním a tancovaním.

Čmáranie, maľovanie, modelovanie
Je skvelé si počas pracovných stretnutí a prednášok len tak čmárať. Kolieska, krížiky, srdiečka, postavičky, čokoľvek chcete. Váš náprotivok to môže považovať za znak nepozornosti, ale opak je pravdou – čmáranie vám pomáha sa sústrediť. Nedovoľuje vašej mysli, aby sa zatúlala. Zároveň nerobíte nič tak mentálne náročné, aby sa tomu váš mozog musel venovať naplno.

Ľudia, ktorí si počas prednášok čmárajú, si zapamätajú až o 30 % viac informácií než tí ostatní.

Čmáranie vám pomáha zostať v tom úžasnom priestore medzi ‚počúvam veľa‘ a ‚počúvam veľmi málo‘,“ hovorí profesorka Jesse Prinzová. Maľovanie nám pomáha dostať zo seba veci, ktoré nemajú formu a tvar, ale napriek tomu sú vo vnútri nás, ťažké a nepostihnuteľné. Sú to veci, ktoré zo seba nie sme schopní dostať slovami, ale (často k vlastnému prekvapeniu) zistíme, že ich môžeme vyjadriť inými spôsobmi.

Môžete si vziať ceruzku a papier, vodovky, tempery, či, ak ste viac motorický typ, môžete maľovať prstami. Ak radi cítite materiál, s ktorým pracujete, môžete sa pustiť do modelovania.

Akékoľvek vizuálne umenie vám pomáha zlepšiť spojenie vnútri mozgu.

Je podobné dennému snívaniu. Pomáha vám lepšie plánovať a vizualizovať si veci. Počas tvorby sa navyše na niekoľko desiatok minút alebo aj na niekoľko hodín uzavriete do vlastného kreatívneho sveta a oddýchnete si od všetkého okolo. „Tento stav koncentrácie je nazývaný alfa; jedna časť zodpovedná za tvorbu mozgu je aktívna, druhá časť mozgu posunie zvyšok sveta do podvedomia,“ vysvetľuje umelkyňa Jeannine Blancová.

Písanie
Vypísať sa zo svojho života by mohlo vyhovovať viac racionálnym typom, ľuďom, ktorí sa radi hrajú so slovami, a tým, ktorí sa boja maľovať alebo prejavovať fyzicky.

Arteterapeutické písanie môže mať veľmi jednoduchú formu: napíšte list svojmu budúcemu ja, veďte si denník, píšte básničky, tvorte príbehy. Pomôže vám to pozrieť sa na váš životný problém z iného uhla, analyzovať ho, získať perspektívu. 

Vyjadrovanie sa slovami o emocionálnych záležitostiach vás tiež učí rozpoznávaniu emócií a ich pomenovávaniu; zvyšuje vašu emocionálnu inteligenciu a na cestu pritom priberá aj kreativitu.

Arteterapeutka Lisa Mitchell odporúča skombinovať písanie s maľovaním. „Keď zapojím aj písanie, moji klienti zistia, že ich kreatívne sebavyjadrenie (cez písanie i maľovanie) má väčší efekt,“ napísala. Môžete sa napríklad pozrieť na svoj obrázok a zapísať si: „Keď sa pozerám na svoj obrázok, pripadá mi dôležitý, pretože“ alebo „Keď načúvam svojmu umeniu, hovorí mi…“

Hranie a spievanie
Spev nám umožňuje vypustiť zo seba emócie, ktoré inak držíme vnútri. Poznáte tie chvíle, kedy máte pocit, že budete kričať, alebo plakať, ale kvôli spoločenskému kontextu si to nedovolíte?

Spev vám umožňuje kričať spôsobom, za ktorý vám ľudia tlieskajú.

Väčšina ľudí sa k tomu ale neodhodlá, pretože sa bojí, že spieva falošne a niekto ich počuje. Tak teda, spievanie pod sprchou je tiež alternatíva. Či už vám má pomôcť vypustiť zo seba zlú náladu, alebo má naopak posilniť vašu dobrú náladu.

Hranie na hudobný nástroj predstavuje neuveriteľný boost pre mozog. Deti, ktoré sa v mladosti učili hrať na hudobný nástroj, sú zvyčajne oveľa inteligentnejšie. Učiť sa hrať ale môžete  kedykoľvek. Hudobný nástroj si vyžaduje sústredenie, ktoré odvádza vašu pozornosť od čohokoľvek iného, a zároveň vám umožňuje vkladať do hrania, akékoľvek emócie práve cítite.

Tancovanie
Tancovanie je čisto fyzická záležitosť, takže má milión benefitov už len preto, že sa aktívne hýbete: vyplavuje vám z tela stresový hormón kortizol, plní vás dopamínmi, endorfínmi atďMoja skúsenosť s formálnym tancom je ale do značnej miery opačná: vždy som bol v strese, či vykonávam pohyb správne, či robím správne kroky.

V rámci arteterapie by ste nemali chodiť do krúžku tanca. Proste si pri sebe v obývačke pustite hudbu, aká zodpovedá vašej nálade, a začnite sa krútiť, hýbať a skákať akokoľvek potrebujete.

Tancujte, ako keď sa nikto nepozerá. Vďaka tomu budete schopní vyjadriť cez pohyb svoje emócie bez súdov a očakávaní.

Tipy na domáce arteterapie
Urobte si koláž zo starých fotografií. Maľujte na seba. Vyrobte si lapač snov. Namaľujte svoje sny. Urobte mentálnu mapu problému, ktorému čelíte. Nakreslite všetky pozitívne veci vo vašom živote. Napíšte a ilustrujte rozprávku sami o sebe. Namaľujte / popíšte miesto, kde sa cítite bezpečne.

Došli vám nápady? Požiadajte o radu deti – určite vám rady pomôžu.

Ak sa práve nechystáte spievať, hrať či tancovať, môžete si zvoliť vhodné hudobné pozadie, ktoré vás podporí vo vašej práci. Nič príliš hlučné a rozptyľujúce: meditatívna muzika, zvuky prírody alebo dažďa budú väčšinou ideálne.

#Vojtech Žák 

Ľudská psychika je komplikovaná a bohatá na najrôznejšie zákutia, o ktorých existencii často nemáme ani tušenia. My sme sa do nich podrobne ponorili a vytvorili pre vás špeciálnu microsite vrátane simulátorov niekoľkých psychických porúch. Vyskúšajte si, ako duševne chorí vidia svet, a možno že si potom budete vedieť lepšie predstaviť, čím prechádzajú…

Prečítajte si tiež: Prečo sami sebe dlhujeme polhodinu denne?