Digi vychytávky pre zdravú domácnosť

Bývanie
Digitálna revolúcia vniesla do našich životov veľa technologických výstrelkov. Niektoré z nich sú užitočné, iné zas vyvolávajú prinajmenšom množstvo pochybností a otázok pátrajúcich po zmysle ich existencie. Vybrali sme pre vás niekoľko noviniek do domácnosti, ktoré si kladú za cieľ podporiť zdravie a fyzickú kondíciu. Možno ich poznáte, možno nie, možno vás nadchnú alebo nad nimi len začudovane zdvihnete obočie. Uvidíte sami.

Zhlboka dýchať
Každý, kto trpí nejakou alergiou (vraj u nás je to každý tretí človek), by sa mal zamyslieť nad kvalitou vzduchu, ktorý doma dýcha. Čistička vzduchu môže byť spásou pre všetkých astmatikov i chronických kýchačov. Aj kompletné informácie o zložení našej domácej atmosféry sa zídu.

Prístroj Netatmo, okrem toho, že dokáže veľa vecí, dokáže monitorovať kvalitu vzduchu v miestnosti, úroveň jeho vlhkosti, hluk i teplotu a zároveň poskytovať personalizované tipy na to, ako podmienky v interiéri zlepšiť. Keď budete dodržiavať odporúčania, malo by sa vám uľaviť nielen pri príznakoch alergie a astmy, ale aj pri bolestiach hlavy, kašli aj únave.

3, 2, 1… spím
Kvalita spánku dokáže ovplyvniť naše pracovné a športové výkony i to, ako sa cítime. Ľudia, ktorí dobre spia, bývajú zdravší a spokojnejší. Ak patríte k šťastlivcom, ktorí každý večer zaspia ako dudok a ráno sa prebúdzajú ako škovránok, gratulujeme. Ak nie, máme pre vás tip.

Zabudnite na lieky na spanie a pollitrový hrnček kávy, dajte šancu moderným technológiám. Robotický vankúš Somnox v tvare fazule je vyvinutý tak, aby vám večer pomohol rýchlo a pokojne zaspať. Svojím pohybom imituje dýchanie človeka a jeho tvorcovia sa vraj pri výrobe inšpirovali technikami budhistických mníchov. Okrem toho dokáže Somnox tiež prehrávať príjemné zvuky a ráno vás zobudiť príjemným vrtením. Single život už nikdy nebude ako predtým.

Už žiadna uschnutá pažítka
K zdravému životnému štýlu samozrejme patrí aj správne stravovanie. Kedysi ľudia pestovali oveľa viac vlastných potravín, dnes si radšej zájdeme do hypermarketu. Alebo nie?
V spoločnosti už cítiť určité zmeny, trendy hlásajúce návrat k prírode a ruka v ruke s tým aj návrat k pestovaniu vlastných byliniek či zeleniny.

Keď však nemáte záhradu, ako to skĺbiť so životom v byte? Opäť pomocou technológií. Aspara je inteligentná domáca záhrada, ktorá nepotrebuje veľa miesta a okrem počiatočnej investície už nič nevyžaduje. Obsahuje inteligentné senzory, ktoré monitorujú podmienky rastliniek.

Ich rast podporuje inteligentné osvetlenie a dostanete k nej aj aplikáciu, kde si svoje pestovateľské úspechy môžete starostlivo zaznamenávať. Aspara je ešte len na Kickstarteri, zatiaľ sa nepredáva. Ale aj v prípade, že v rámci verejnej zbierky neuspeje, možno očakávať, že sa podobné koncepty začnú v domácnostiach objavovať čoraz častejšie.

Ktože by sa váhy bál
To, že ste už roky nenašli odvahu postaviť sa na váhu, neznamená, že je všetko tak, ako má byť. Je to podobný prístup ako keď si malé deti zakrývajú oči a myslia si, že ich nikto nevidí. Až sa dostanete do fázy, keď si uvedomíte, že musíte so sebou niečo robiť (a čím skôr, tým lepšie!), môžete začať premýšľať nad správnou motiváciou.

Trebárs začnite tým, že starú nepoužívanú ručičkovú váhu hodíte do skrine a zaobstaráte si úplne novú, inteligentnú. Múdra váha od Huawei je prepojená s aplikáciou v telefóne, takže rovno zaznamenáva všetky vaše pokroky. Hlavne je schopná merať aj podiel tuku v tele (pretože chudnutie nie je len o úbytku hmotnosti), BMI alebo množstve vody.

Piť znamená žiť
Keď už konečne začnete cvičiť, treba myslieť aj na dostatočné zavlažovanie organizmu. Ak budete piť dosť vody, budete mať viac energie, zlepší sa vám pamäť aj koncentrácia a zároveň budete ľahšie chudnúť.

Veľa ľudí má však problém spomenúť si, že by sa mali napiť, ak práve nie sú smädní. Pri tom môže pomôcť tzv. múdra fľaša, ktorú nemusíte mať len doma, ale môžete ju nosiť všade so sebou. Hidrate Spark 2.0 vám oznámi, že by ste sa mali napiť veľmi špecifickým spôsobom – rozsvieti sa. Navyše ju môžete synchronizovať s mnohými mobilnými aplikáciami. Každý váš dúšok monitoruje senzor vo fľaši a zaznamená ho do vašej fitness aplikácie.

Pre zdravie ráno aj večer
Pomóc, zubár! Prečo nemá zubárov nikto rád? Asi je zbytočné hľadať odpoveď, lepšie je zamyslieť sa nad tým, ako sa kazom v ústach vyhnúť. Colgate Connect E1 je elektronická kefka na zuby s umelou inteligenciou a senzormi.

Monitoruje spôsob, akým si čistíte zuby, a cez mobilnú aplikáciu vám poskytne spätnú väzbu a rady, ako zlepšiť ústnu hygienu. E1 má pod kontrolou každý váš zub. Ak ste jeho čistenie doteraz flákali, E1 už neprekabátite. Uvidíte, nabudúce budete odchádzať od zubára s úsmevom.