Coronavirus 2019-nCov novel coronavirus concept resposible for asian flu outbreak and coronaviruses influenza as dangerous flu strain cases as a pandemic. Microscope virus close up. 3d rendering. ; Shutterstock ID 1625951248; PO: Bernd Nowak - Bernd.Nowak@AXA.DE; Job: AXA Germany; Client: 2099097500 DE40AXAV22

Dezinformácie a klamstvá o koronavíruse

Príspevky, Životný štýl
Jedným z vedľajších prejavov krízy spôsobenej novým koronavírusom je to, že sa o ňom, hlavne na internete, začalo šíriť veľké množstvo nepravdivých správ.

Ľudia sú z nich často zmätení, preto Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) na svojich internetových stránkach vyhradila celú sekciu, ktorá sa venuje ich uvádzaniu na pravú mieru. Aby ste im nepodľahli ani vy, pripravili sme nasledujúci prehľad.

Všetci sme neustále bombardovaní čo najrýchlejšie aktualizovanými informáciami, ktoré však nie sú vždy pravdivé. Každá nová situácia okamžite generuje milióny spravodajských výstupov z rôznych informačných zdrojov: či už ide o tradičné (rozhlas, televízia, noviny a časopisy) alebo digitálne médiá.

Ani súčasnej celosvetovej kríze súvisiacej s koronavírusom sa táto informačná záplava nevyhýba. Každý deň vzniká po celom svete obrovské množstvo obsahu, ktorý sa venuje covid-19, na ktorého spracovanie a analýzu nemá náš mozog kapacitu. Dochádza potom k tomu, čo v roku 1999 Alfons Cornella nazval „infoxikáciou“ čiže informačným zahltením.

Nepravdivý obsah týkajúci sa nového koronavírusu

V rovnakom čase, keď sa objavil covid-19 a vydesil celý svet, sa rozšíril aj ďalší typ vysoko nákazlivého „vírusu“, ktorý sa dá len ťažko zastaviť: nepravdivý obsah či dezinformácie o koronavíruse šírené na sociálnych sieťach a na internete.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) preto založila na svojich webových stránkach sekciu, kde vyvracia niektoré dezinformácie, ktoré kolujú po internete, a teda aj medzi ľuďmi. Patria sem:

1. Dezinformácie o tom, ako sa nový koronavírus šíri:

Koronavírus šíria 5G siete. OMYL. Vírusy sa nešíria pomocou rádiových vĺn ani mobilných sietí. Covid-19 sa šíri kvapôčkami, ktoré sa do vzduchu dostávajú, keď infikovaný človek kašle, kýcha alebo hovorí. Ľudia sa môžu nakaziť aj vtedy, keď sa dotknú kontaminovanovaného povrchu a potom neumytými rukami očí alebo úst.

Koronavírus sa nešíri v oblastiach s teplým a vlhkým podnebím. OMYL. Vedecké štúdie ukazujú, že vírus sa prenáša vo všetkých podnebných pásmach, teda aj tam, kde panuje teplé a vlhké podnebie.

Koronavírus prenášajú komáre. OMYL. Neexistujú žiadne štúdie, ktoré by to dokazovali. Nový koronavírus je typom respiračného vírusu a šíri sa primárne kontaktom s infikovanou osobou prostredníctvom kvapôčok, ktoré vznikajú pri kašli, kýchnutí alebo pri tvorbe slín či nosového sekrétu.

Koronavírus sa prenáša na topánkach. OMYL. Podľa Fabrizia Pregliasca, virológa z univerzity v talianskom Miláne, je síce pravda, že vírus môže prežívať aj niekoľko dní, ale v takom prípade je vírusová záťaž minimálna. A ďalej vysvetľuje: „Špina môže určitým spôsobom umožniť prežitie mikroorganizmu, ale množstvo, ktoré môže byť na topánkach, je skutočne nevýznamné“.

Rúška chráni pred nákazou. OMYL. Rúška bráni šíreniu nákazy od toho, kto má rúšku na sebe. Pred nákazou chránia masky typu FFP2 alebo FFP3.

2. Dezinformácie o tom, ako časť populácie nový koronavírus ohrozuje:

Koronavírusom sa nakazia len starší ľudia. OMYL. Novým koronavírusom (2019-nCoV) sa môžu nakaziť ľudia všetkých vekových kategórií, aj keď doterajšie skúsenosti ukazujú, že u starších ľudí a u pacientov trpiacich niektorými chorobami (astma, cukrovka alebo srdcové ochorenia) je vyššia pravdepodobnosť, že ak dôjde k nákaze, bude u nich priebeh choroby vážnejší.

3. Dezinformácie o tom, ako sa chrániť pred nákazou:

Očkovanie proti zápalu pľúc chráni pred novým koronavírusom. OMYL. Nie, vakcíny proti zápalu pľúc, ako sú pneumokokové vakcíny alebo vakcíny proti Haemophilus influenzae typu B (Hib), pred novým koronavírusom nechránia. 2019-nCoV je natoľko odlišný, že je potrebné vyvinúť špeciálnu vakcínu.

Kúpeľ v horúcej vode chráni pred infekciou. OMYL. Telesná teplota sa pohybuje medzi 36,5 °C a 37 °C, a to bez ohľadu na to, akú teplotu má sprcha alebo vaňa. Neexistujú teda žiadne dôkazy, že by horúca voda mohla nový koronavírus zničiť.

Pitie horúcich nápojov, napríklad čaju, zabraňuje vniknutiu vírusu do tela. OMYL. Vysoké teploty môžu naopak uľahčiť jeho prienik sliznicou pažeráka a žalúdka.

Je dobré pravidelne preplachovať nos soľným roztokom a chrániť sa tak pred infekciou novým koronavírusom. OMYL. Neexistujú žiadne dôkazy, že by tento postup chránil pred infekciou spôsobenou novým koronavírusom či inými respiračnými infekciami.

Konzumácia cesnaku chráni pred infekciou. OMYL. Cesnak je zdravý a môže mať isté antimikrobiálne účinky, ale nebolo preukázané, že by jeho konzumácia chránila pred novým vírusom.

Antibiotiká sú účinné pri prevencii a liečbe infekcie spôsobenej novým koronavírusom. OMYL.Antibiotiká sú účinné proti baktériám, ale nie proti vírusom. Nový koronavírus (2019-nCoV) je vírus, a antibiotiká by sa teda nemali používať ani na prevenciu, ani na liečbu infekcie spôsobenej koronavírusom. Samozrejme, ak sa nakazíte a budete hospitalizovaní, môžete dostávať antibiotiká, aby sa zabránilo vzniku bakteriálnej infekcie.

4. Dezinformácie o tom, ako sa dá nový koronavírus zničiť:

Chlad a sneh s ním zatočia. OMYL. Ľudské telo má stálu teplotu, ktorá sa pohybuje medzi 36,5 °C a 37 °C, a to bez ohľadu na vonkajšiu teplotu či poveternostné podmienky. Odborníci nemajú žiadne dôkazy o tom, že by nový koronavírus mohol byť zničený chladom.

Nový koronavírus je možné zničiť sušičom rúk. OMYL. Nie je to pravda. Sušiče rúk nemôžu nový koronavírus zničiť. Ako prevencia pôsobí dôkladné umývanie rúk mydlom alebo dezinfekciou.

Na rukách je možné nový koronavírus zničiť UV lampou. OMYL. UV lampu sa neodporúča používať na sterilizáciu rúk ani iných častí tela, pretože UV žiarenie môže spôsobiť začervenanie alebo podráždenie kože.

Nový koronavírus je možné zničiť tým, že na telo použijeme postrek s alkoholom či chlórom. OMYL.Táto metóda neslúži na zničenie vírusov, ktoré už prenikli do tela. Postrek z týchto typov látok môže navyše poškodiť odev či sliznice (oči, ústa…). Alkohol a chlór možno použiť na dezinfekciu povrchov pri dodržaní všeobecných odporúčaní.

Nezabudnite, že je dôležité mať nielen dostatok informácií, ale aj poznať ich zdroje. V opačnom prípade môžete podľahnúť dezinformáciám, a navyše nimi budete zahltení.