Detoxikujte sa už za jeden týždeň!

Všetko o jedle, Životný štýl
Vianočné pečivo, zemiakový šalát, pohárik sem, pohárik tam – veď sviatky a prelom roka sa musia poriadne osláviť. Medzi novoročné predsavzatia tak často patria tzv. suché februáre či rôzne detoxikácie.

Kým v prvom prípade je úloha jednoduchá – nepiť alkohol, v tom druhom si môžeme vybrať medzi rôznymi návodmi, ako očistiť telo zvnútra.

Keď však zo dňa na deň prestanete jesť a energiu získavate iba pitím ovocných a zeleninových štiav, pripravíte telu poriadny šok. Nehovoriac o tom, že ľudia často volia detoxikáciu ako odpustok za nezdravý životný štýl, ku ktorému sa potom aj tak vracajú. Nebolo by teda oveľa lepšie urobiť pár malých, dlhodobých zmien, pri ktorých sa nebudeme cítiť ako biblickí mučeníci?

Voda 

Na internete koluje vtip, že na správnu detoxikáciu potrebujete len dve veci – funkčnú pečeň a obličky. Aj tým však musíme pomôcť dodržiavaním pitného režimu. Samozrejmosť, ktorú ani nemusíme zmieňovať, alebo nie? Podľa prieskumu agentúry TNS Slovakia však viac ako tretina Slovákov nedodržiava odporúčaný pitný režim. Ak nám chýba voda, môžeme byť unavení, bolí nás hlava alebo nám lieta  krvný tlak. Z dlhodobého hľadiska nám viac vráskavie koža a koledujeme si aj o rôzne choroby. 

Ak na pitie vody často zabúdate, môžete skúsiť jednoduché pravidlo. Každý deň si prichystajte dvojlitrovú fľašu a snažte sa ju do večera vypiť. A ak sa nechcete vzdať kávy, nezabudnite, že váš obľúbený nápoj sa do denného príjmu tekutín nepočíta. Naopak, podporuje ich vylučovanie, a tak by ste ku každej kávičke mali vypiť aj pohár vody.

Ovocie a zelenina  

Už spomínané ovocné a zeleninové šťavy do svojho dňa pokojne zapojte. Dodajú vám veľké množstvo vitamínov a antioxidantov, ktoré sa ľahko vstrebávajú do tela. Ak však budete žiť len na nich, pripravte sa, že vás môžu potrápiť hnačky a bolesti brucha. Pri ovocných šťavách tiež hrozí, že to preženiete s cukrom.  V zeleninovo-ovocných šťavách nenájdeme ani veľa aminokyselín, látok, ktoré podporujú činnosť pečene, a teda aj čistenie organizmu.

No šťavám nemožno uprieť jednu podstatnú výhodu. Pre milovníkov farieb a chutí je prázdny mixér maliarskym plátnom, v ktorom môžu vytvoriť zakaždým iné umelecké dielo. Tak čo, urobíte si šťavu z melóna a jahôd alebo radšej zaexperimentujete s cviklou, banánom a zázvorom?

Čas bez nerestí 

A teraz to najťažšie – zbavovanie sa zlozvykov. Nepredpokladáme, že by ste sa len tak zo dňa na deň vzdali mliečnej čokolády, cigaretky, sladených malinoviek a fasfoodových jedál. Na začiatok by ste si však mohli vybrať aspoň nejakú časť dňa, keď sa budete snažiť nezdravým lákadlám odolať.

Hovorí sa, že pevná vôľa všetko zdolá. Ak ste čokoholici, s kúskom kvalitnej čokolády občas zhrešte, ale dajte si záväzok, že po šiestej večer si už nedáte ani sústo. Vyznávači fastfoodu si môžu stanoviť čas obeda, keď namiesto rýchleho lovu kebabov s predstihom zavolajú do blízkej reštaurácie, aby im jedlo pripravili na určitú hodinu.

Pôst pre zdravý rast 

Keď už sme pri tom obmedzovaní, na chvíľu sa môžeme vyhnúť takmer všetkému. Pôst môže vyzerať ako drastická metóda, ktorú propagujú ľudia, čo nepotrebujú energiu na prácu, ale opak je pravdou. V mnohých kultúrach je bežnou súčasťou života. Aj keď zlaté prasiatko asi ani tak neuvidíte, podľa niektorých vedeckých štúdií môže mať primeraný pôst veľa benefitov od lepšieho fungovania metabolizmu, väčšej psychickej pohody po vyššiu neuroplasticitu mozgu, teda schopnosť mozgu vyvíjať sa aj počas života.

Ak sa do pôstu chcete pustiť, presvedčte sa, že je to pre vás naozaj to pravé, nemáte nejaké zdravotné obmedzenia a zvoľte radšej miernejší variant pôstu. Najlepšie sa začína malými krôčikmi, na začiatok môžete skúsiť pôst na jeden deň. Po prebudení vypite nesladenú vodu s citrónovou šťavou alebo pomarančom a pôst ukončite zeleninovou polievkou. Druhý deň jedzte len ľahšie jedlá, aby sa telo pripravilo na bežnú stravu. Uvidíte, ako sa potom budete cítiť a či to budete chcieť robiť pravidelnejšie.

Cvičenie robí majstra 

Ak fajčíte, často hýrite až do noci alebo ste zvyknutí denne konzumovať čipsy a jedlo z fasfoodu, len ťažko sa vaše telo očistí za pár dní, keď budete piť litre zeleninových štiav. A hoci je detoxikácia skôr marketingovou než zdravotnou záležitosťou, nemusí byť úplne na škodu. Riaďme sa sedliackym rozumom a vyberme si to, čo považujeme za vhodné. Najviac svojmu telu totiž prospejeme, keď sa oň budeme starať pravidelne a dlhodobo, nie v nárazových vlnách.