Pitie alkoholických nápojov sa ale môže rýchlo vymknúť z rúk. Z jedného malého piva je ich päť a z pár pohárikov vína sú fľaše vypité v osamotení doma. Závislosť na alkohole prináša okrem tých zjavných fyzických problémov, ako sú napríklad zlyhávajúca pečeň, i tie psychické.
Na génoch záleží
„Alkohol okrem iného spôsobuje i depresiu a tiež ničí neurotransmitery v mozgu potrebné pre reguláciu vašej úzkosti,” uviedla doktorka Jacobsonová v rozhovore pre magazín Vice. „Takže pokiaľ si dáte pohárik alebo dva po práci na uvoľnenie, má to presne opačný efekt. Ak máte naviac akékoľvek psychické ochorenie ako napríklad úzkosť či bipolárnu poruchu, všetky návykové substancie ako napríklad práve alkohol ich zhorušujú. Stačí i len genetický predpoklad k psychickým ochoreniam, ktoré sa môžu rozvinúť práve kvôli drogám alebo alkoholu,” varuje doktorka.
Začarovaný kruh
Ak si pravidelne doprajete väčšie množstvo alkoholu, ste tiež viac ohrození prepuknutím depresie. Pitie totiž ovplyvňuje chemickú rovnováhu mozgu a znižuje zároveň hladinu serotonínu. Ten je dôležitý pre reguláciu nálad a je zodpovedný za radostné pocity. Ľudia, ktorí už depresiami alebo úzkosťami trpia, siahajú po alkohole ako po prostriedku pre uvoľnenie. To je však začarovaný kruh. Nadmerné užívanie alkoholu situáciu len zhoršuje. Vzťahy s rodinou či priateľmi potom bývajú často poznamenané konfliktami vyvolanými závislosťou. Klesá výkonnosť v práci, pribúdajú výkyvy nálad a prejavy depresie.
Ako keby som vôbec nešiel spať
Ako ale spoznáme prvotné symptómy toho, že je naše psychické zdravie ohrozené nadmerným pitím? Jedným z hlavných ukazovateľov, ktoré by nás mali varovať, je narušenie kvality spánku. Alkohol spôsobuje, že spíte kratšiu dobu a často sa ráno prebudíte ešte vyčerpanejší než večer. Negatívnym dôsledkom môže byť i nočné vstávanie na záchod alebo nepríjemné chrápanie. Ďalším príznakom je nadmerná únava spôsobená opicou spolu s celkovo zlou náladou a depresívnymi stavmi. To by nás malo varovať, že by sme mali obmedziť príjem alkoholu.
Posledným varovným signálom je zhoršujúci sa pocit úzkosti v situáciách, ktoré nám nikdy nerobili problém.
Všetko to sú však nebadané zmeny, ktoré častokrát pripíšeme na úkor stresu či nadmernej pracovnej záťaži. Uvoľnenie hľadáme vo fľaši vína, čo situáciu ďalej len zhoršuje.
Koniec sveta teraz a tu
Nadmerné pitie tiež zhoršuje našu pamäť. Dobre známe opilecké okná nie sú nič iné než zlyhanie našej krátkodobej pamäte. Pokiaľ pijeme dlhodobo, môže dôjsť k narušeniu chemickej rovnováhy v mozgu a procesov ovplyvňujúcich našu pamäť. I v prípade, že jeden deň nebudeme vôbec piť, sa nám môže stať, že si nespomenieme ani to, čo sme celý deň robili. Výskumy tiež ukázali, že sme viac ohrození psychózou, ktorá môže niekedy viesť až k samovražde. Pod vplyvom alkoholu totiž jednáme impulzívnejšie a iracionálnejšie. Niektoré situácie sa nám tak pod vplyvom alkoholu môžu zdať omnoho horšie a neriešiteľnejšie, než naozaj sú.
Dýchať a cvičiť
Čo by sme sa ale mali naučiť, pokiaľ chceme vplyv alkoholu na našu psychiku obmedziť? Prvým krokom je riešenie úzkostí a nepríjemných stavov inak než pitím. Pomôcť nám môže napríklad cvičenie, ktoré vyplavuje mysli prospešné endorfíny, alebo meditácia. Naučte sa relaxovať po dlhom dni i inak než s pohárom v ruke. Ak sa stavy úzkosti stále nelepšia, skúsiť môžete i dychové cvičenia na celkové skľudnenie organizmu. Nájdite si tiež niekoho, s kým môžete o svojich obavách hovoriť. To môže byť nielen vaša kamarátka či kamarát, ale napríklad i profesionálny psychológ či terapeut. Dôležité je si tiež uvedomiť, prečo vlastne toľko pijeme, a to, že alkohol nie je jediné možné riešenie. Obmedzenie, či dokonca abstinencia potom môže zlepšiť našu psychickú pohodu.
Ako vrátiť čas?
To potvrdzuje i Bob, ktorý svoje skúsenosti s nadmerným pitím a s následným detoxom popísal časopisu Vice: „ Predtým som často pil a rekreačne užíval drogy. Každý víkend som o sebe nevedel. Zároveň som od mladého veku bral antidepresíva a trpel stavmi úzkosti,” priznáva. To sa ale zmenilo, akonáhle obmedzil pitie a svoje deštruktívne chovanie: „ Behom prvých troch mesiacov abstinencie som rýchlo schudol a začal som vyzerať o päť rokov mladšie.
To, čoho som si ale okamžite všimol, bolo to, ako mi začal zrazu fungovať mozog. Prišiel som si najmenej o päťdesiat percent rýchlejší a chytrejší než normálne.
Začal som lepšie organizovať svoj život, zlepšil vzťahy so svojou rodinou a priateľmi. Celkovo som šťastnejší, než som kedy bol,” uzaviera.
Menej hádok, viacej pohody
I po krátkom období abstinencie tak môžete pozorovať, že sa vaše reakcie skľudňujú a podráždenosť mizne. Kvalita spánku sa zlepšuje a ani ranné vstávania nie sú tak ťažké. S tým ide ruka v ruke vyššia výkonnosť v práci, ktorú určite ocenia vaši nadriadení a kolegovia. Vo vzťahoch k ostatným ľuďom ubudne konfliktov a hádok, ktoré boli často vyhrotené práve alkoholom. Prestanú tiež výkyvy nálad, ktoré neobťažovali len vás, ale i vaše okolie. Dokážete potom lepšie odhadnúť svoje schopnosti a budete za každých okolností pánmi situácie. Bez opileckých výstupov sa vám nestane, že by ste si druhý deň niečo nepamätali či niečoho ľutovali. Vyradiť alkohol zo života je ťažké, tieto pozitívne dopady ale zažijete i vtedy, pokiaľ ho len obmedzíte. V pití, rovnako ako v mnohých ďalších veciach, platí zásada „hlavne s mierou”.
Ľudská psychika je krehká a komplikovaná a bohužiaľ nikto nikdy nevie, čo sa môže zvrtnúť. Duševným chorobám sa podrobne venujeme na našej špeciálnej microsite. Pozrite sa na množstvo zaujímavých dát a vyskúšajte simulátori tých najznámejších psychických porúch.
Prečítajte si tiež: Vyskúšajte digitálny detox. Budete in a ešte uľavíte svojej hlave