Deti. Koniec zábavy alebo nový začiatok?

Budúcnosť, Životný štýl
Dnešní mladí ľudia sa do založenia rodiny väčšinou veľmi nehrnú. Kým privedú na svet potomka, chcú si toho pokiaľ možno čo najviac zažiť, užiť, precestovať. Skrátka zobrať si od života, čo to dá. Majú totiž často strach, že sa prípadný potomok stane žabou na prameni ich osobného šťastia. Lenže, čo ak je to naopak? Samozrejme […]

shutterstock_239647627

Dnešní mladí ľudia sa do založenia rodiny väčšinou veľmi nehrnú. Kým privedú na svet potomka, chcú si toho pokiaľ možno čo najviac zažiť, užiť, precestovať. Skrátka zobrať si od života, čo to dá. Majú totiž často strach, že sa prípadný potomok stane žabou na prameni ich osobného šťastia. Lenže, čo ak je to naopak?

Samozrejme sú ľudia, ktorí majú úplne jasno v tom, že žiadne potomstvo nechcú. A majú na to plné právo. Potom je tu ale veľká skupina tých, ktorí si deti prajú, avšak svoje rodičovstvo odkladajú. Na neurčito. Z najrôznejších dôvodov. Štatistiky hovoria jasne: Stále pribúda prvorodičiek nad 35 rokov. Aké sú typické odpovede tridsiatnikov na otázku, prečo ešte nemajú deti?

Príliš malý byt, vyhliadky na povýšenie, vychudnuté porcelánové prasiatko alebo naplánovaná polročná cesta po Tichomorí. Iní proste nestretli toho správneho človeka, s ktorým by toho potomka chceli mať. Možno by potom všetky výlety za dobrodružstvom, kariérne skoky či vysnené haciendy radi vymenili za kúpacie boje s batoľaťom v umakartovej kúpeľni.

 

Koniec sveta? Ale nie.
Napriek tomu v našej krajine nájdete veľa párov, ktoré sa budia v noci spotení hrôzou z nočnej mory o plienkach, kočíkoch a jednotvárnych dňoch medzi kuchynskou platňou a plyšákmi. Je to naozaj tak, že s dieťaťom končí sranda? Možno sa práve vy bojíte, že sa ako mama a otec už nikdy nikam nepozriete. Že sa každé rodičovské ráno priviažete ku kočíku šnúrkami od topánok. Že bude navždy koniec fandeniu na štadióne a babským posedeniam vo vinárničkách. Že váš život skončí. Pravdepodobne to ale nakoniec bude všetko inak!

Väčšina ľudí to “riskla” a rodinu založili, najradšej spomínajú práve na okamžiky, ktoré prežili so svojimi deťmi. Na prvých priečkach ich najkrajších spomienok sa prežúrované noci s kamarátmi za slobodna umiestňujú zriedka. A keď sa povie napr. Chorvátsko, skôr si vybavia prvé krôčiky svojho batoľaťa po pláži ako večierok pod palmou, na ktorom sa sťali mojitom. City, ktoré k deťom chováme, sú tie najhlbšie z najhlbších Čo si budeme hovoriť, krv nie je voda.

Len počkaj, keď budeš mať svoje
Pokiaľ deti nemáte, možno sa vám to zdá byť sci-fi. Je to skúsenosť ako každá iná, a teda neprenosná ako električenka. Rodičovstvo vám niečo zoberie, ale omnoho viac dá. Trebárs novú životnú dimenziu. S deťmi totiž spoznáte úplne nový druh lásky. Takej tej, čo sa o nej píše v “duchovných” knižkách. Nepodmienenej. Takej, ktorá vám dá zabudnúť na vlastné ego a rozlíši podstatné veci od banalít. Nehovorí sa nadarmo, že deti sú našimi najlepšími učiteľmi. Pomáhajú nám rásť a dozrievať, učia nás trpezlivosti, tolerancii a empatii.

Vlastné deti tiež často zlepšia náš vzťah k vlastným rodičom, pretože konečne pochopíme niektoré motívy správania, ktoré nás v puberte tak dráždilo. Častokrát svojich rodičov doceníte, až keď sa v úlohe mamy a otca ocitnete sami. A babička s dedkom sú ako priatelia na telefóne tou najlepšou pomocou v ťažkostiach!

S deťmi sa toho veľa zmení, to je bez debaty. Ale k lepšiemu. A rozhodne nič nekončí! Cestovať sa dá i s deťmi, stačí len chcieť. Dieťaťu je totiž fuk, či spí doma v izbičke alebo či mu urobíte ležovisko v stane. Hlavné totiž je, že je s vami a máte sa spolu dobre. Kamarátky si časom možno nejaké to dieťa tiež obstarajú a množstvo vinární má i nefajčiarsky salónik. A otcovia získajú zase parťáka na futbal a ospravedlnenku pre výlety do detských čias. Takže ak je strach jediný dôvod, prečo ešte netlačíte kočík, zavrite oči a skočte do rodičovstva rovnými nohami! Stojí to za to.

Štatistiky bábätiek
Podľa Národného centra zdravotníckych informácií sa v roku 2013 narodilo 54 000 detí. Najčastejší vek maminiek bol 25-29 rokov (31%) a 30-34 rokov (30%). Podiel mladších rodičiek sa i naďalej znižuje, viac rodia staršie ženy vo veku 35-39 a 40-44 rokov.

 

#Markéta Drahoňovská