cvičenie deti

Cviky a triky, ako rozhýbať deti

Pohyb, Životný štýl
Ronaldo. Selena Gomez. Harry Styles. A vy. Zoznam najväčších vzorov vášho dieťaťa je krátky a aj keď vás to možno prekvapí, vy na ňom nechýbate. Ako využiť rodičovskú autoritu a naučiť svoju ratolesť, že pasívne vysedávanie pri počítači jej lajky neprinesie? Máme pre vás tri videocviky a pár ďalších tipov, ktoré vám pomôžu potomka rozhýbať. Možno sa však popritom zapotíte aj vy, ste pripravení?

Dnešné deti sa málo hýbu a obéznych detí stále príbúda.[1] Na poplach bijú aj tréneri a učitelia, pretože vidia, že sa kondícia detí z roka na rok zhoršuje. Nedostatok pohybu a nadváha so sebou prinášajú celý rad zdravotných problémov, ktoré deti často sprevádzajú až do dospelosti.

Buďte príkladom

Nie nadarmo sa vraví: Čo sa v mladosti naučíš, na staré kolená akoby si našiel. Náš vzťah k jedlu a pohybu významne ovplyvní, aký život budú mať naši potomkovia. Podľa odborníkov dieťa, ktorého jeden z rodičov je obézny, má až 50 % šancu, že bude tiež trpieť obezitou. Ak sa problém týka oboch rodičov, pravdepodobnosť stúpa až na 80 %.[2] Keď budete vo forme vy, budú aj vaše deti. Pohyb a zdravá strava sú základom zdravého životného štýlu. Ak svojim deťom vštepíte v tomto smere aktívny prístup, budú z toho profitovať celý život.

Nečakajte na školu

Ľudské telo je stvorené na pohyb. Ak sa nehýbe, trpí a chátra. Vychovávajte preto deti tak, aby si na pravidelný pohyb zvykali už od útleho detstva a aby ho brali ako samozrejmosť. Budú zdravšie a odolnejšie nielen fyzicky, ale aj psychicky. Ak budete čakať na začiatok školskej dochádzky a dúfať, že sa všetko naučia na hodinách telocviku, môže byť už neskoro.

Pohyb a rozvoj hrubej motoriky má vplyv na mozog a kognitívny vývoj detí.[3] Už najmenšie bábätká podporujte v pohybe – nemali by byť pevne stiahnuté v zavinovačke, ale mali by mať možnosť kopkať nôžkami a spontánne sa hýbať.

Športová všestrannosť

Už s dojčatami môžete chodiť na plávanie alebo cvičenie rodičov s deťmi. Deťom dajte šancu vyskúšať rôznorodé športové aktivity. Existuje množstvo krúžkov, ktoré sa venujú športovej zdatnosti. Deti môžu spočiatku cvičiť s rodičmi. Nie je vhodné sa už v predškolskom veku upnúť na jeden šport a zubami nechtami sa ho držať až do puberty.


Tip pre vás:
Gymnathlon – pod týmto názvom nájdete krúžky, ktoré zaisťujú komplexný športový rozvoj detí od 2,5 do 9 rokov. Tréningy prebiehajú po celom Slovensku.
SportAnalytik – celosvetový program, ktorý pomáha deťom odhaliť ich pohybový talent a vybudovať si vzťah k športu.


Väčších detí sa spýtajte, akým športovým a pohybovým aktivitám by sa chceli venovať počas týždňa a zaraďte ich do rodinného kalendára. Snažte sa motivovať svoje deti, aby viac cvičili a aspoň jednou z týchto aktivít robte spoločne, či už je to bicyklovanie, korčuľovanie alebo spoločný výlet.

Hýbte sa, kde sa dá

Vysávanie, prechádzka so psom, vešanie bielizne, hrabanie lístia – príležitostí na pohyb je neúrekom. Ak to vaše milé ratolesti vidia inak, motivujte ich prostredníctvom sledovania pokroku a vzájomného hecovania sa. Víťaz si samozrejme zaslúži drobnú odmenu.

Každá príležitosť sa ráta

Zahrňte pohyb do všetkých bežných aktivít. Zabudnite, že máte výťah, dajte si preteky z garáže domov, urobte zopár drepov pri čistení zubov, nenápadne poskakujte v nekonečnom rade alebo ráno pustite nahlas hudbu a do nového dňa veselo vtancujte.


Tip:
Doma si s deťmi môžete pustiť niektorú z relácií, ktoré vás zdvihnú zo stoličky, napr. Telesná na doma.


Stačí málo

Ak sa vašim ratolestiam nechce naozaj nič robiť, dohodnite sa aspoň na piatich minútach. Päťminútové bicyklovanie alebo indiánsky beh zvládne každý. Stačí už päť minút, aby sa dieťa spotilo a ak ho bude aktivita baviť, dobrovoľne sa jej bude venovať dlhšie.

Cvičiť môžete aj spoločne. Tieto tri cviky vyzerajú možno smiešne a jednoducho, ale len na prvý pohľad…

Gepard

Tip: Pri cvičení si zahrajte slovný futbal. Ak začnete slovom ultravákuum, čas prestanete vnímať.

Medveď

Tip: Zahrajte sa na slepú babu, ale namiesto „slepej baby“ sa pohybujte ako medveď. Uvidíte, že všetci hráči budú spať ako nemluvňatá.

Žabiak

Tip: Pripraviť sa, pozor, teraz! Kto prvý doskáče do cieľa, rozhodne, čo bude na večeru. A posledný odprace veci zo stola.

Športu zdar!

Zdroje:

1. Situácia na Slovensku je ZLÁ: Nový prieskum ŠOKOVAL, obéznych detí rapídne pribúda. Plus jeden deň. Dostupné z: https://www1.pluska.sk/rady-a-tipy/situacia-slovensku-je-zla-novy-prieskum-sokoval-obeznych-deti-rapidne-pribuda
2. UCSF Benioff Children’s Hospitals. Dostupné z: https://www.ucsfbenioffchildrens.org/conditions/obesity
3. VELDMAN, Sanne L.C. and others. Associations between gross motor skills and cognitive development in toddlers. Early Human Development, Volume 132, May 2019, Pages 39-44. Dostupné z: https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0378378218307461

 

Foto: Gymbee, Pexels.com