Woman exercising with a resistance band outdoors.

Cvičenie s elastickými popruhmi: nohy, ruky a brušné svaly

Život
Chcete posilniť svalstvo, ale nechcete fučať v posilňovni s činkami? Skúste elastické popruhy. Tie sa používajú nielen na posilnenie jednotlivých svalov, ale aj na prevenciu a regenerácii po zranení. Okrem iného pomáhajú zlepšiť flexibilitu, výdrž, koordináciu a rovnováhu. Ak túto metódu cvičenia ešte nepoznáte, je náš článok presne pre vás. Ukážeme vám, ako s popruhmi správne cvičiť, a vysvetlíme, na čo by ste si mali dať pozor.

Čo sú to elastické popruhy

Sú to popruhy vyrobené z elastického a odolného latexu, ktoré sa používajú pri cvičení naposilnenie konkrétneho svalstva a tiež na prevenciu a regeneráciu zranení.

Cvičenie s elastickými popruhmi spočíva v prekonaní odporu, ktorý nám elastický popruh kladie pri konkrétnom pohybe, ktorým môže byť ohnutie alebo natiahnutie končatiny, upaženie a pod.

Prínosy cvičenia s popruhmi

Cvičení, ktoré možno robiť s elastickými popruhmi, je nekonečne veľa, sú jednoduché a veľmi účinné. Vaším cieľom je:

 • Vykonávať cviky na zlepšenie výdrže.
 • Zlepšiť
 • Zlepšiť koordináciu a rovnováhu.
 • Doplnkové cvičenia k posilňovaniu s činkami.
 • Prevencia úrazov. Preto ich možno využívať pri funkčnom tréningu.

Pri cvičení s elastickými popruhmi sa zlepšuje výdrž, a to aj pri prerušení pohybu. Preto je cvičenie s popruhmi také efektívne. Okrem toho sú popruhy univerzálne, ľahko prenosné a lacné.

Robí vám cvičenie s popruhmi ťažkosti?

 • Aby bol váš výkon optimálny, musíte sa naučiť popruhy používať správne.
 • Pri nesprávnom použití sa môžete zraniť.
 • Popruhy môžu prasknúť.

Cvičenie s elastickými popruhmi

Cvičenie s elastickými popruhmi na posilnenie paží, nôh a brušných svalov.

Rozlišujeme medzi cvičením s popruhmi pripevnenými k stene –TRX alebo inak závesnými popruhmi, keď okrem ich odporu pracujete ešte s vlastnou váhou – a cvičením s elastickými popruhmi, ktoré sú voľné.

Cvičenie s elastickými popruhmi na posilnenie rúk

 • Posilňovanie deltového svalu. Oboma nohami sa postavte na popruh a rukami chyťte konce popruhu. Stojte s nohami pri sebe a s rukami natiahnutými pozdĺž tela. Upažte, aby boli vaše ruky rovnobežné s podlahou. Zostaňte v tejto pozícii niekoľko sekúnd a potom pomaly spusťte ruky dole.
 • Každou rukou chyťte jeden koniec popruhu. Stojte s nohami pri sebe. Šliapnite na popruh. Prsty rúk smerujú von. Ohnite paže tak, že sa päsťami dotknete hrude.
 • Pravou nohou sa postavte na jeden koniec popruhu. Druhý koniec chyťte pravou rukou a omotajte si ho okolo ruky, aby vám neskĺzol. Zdvihnite ohnutú pažu a lakťom sa dotknite ucha. Dlaň je za hlavou. Naťahujte a ohýbajte ruku tak, že hýbete iba predlaktím. Cvičenie opakujte s druhou rukou.

Cvičenie s elastickými popruhmi na posilnenie brušných svalov

 • Posilňovanie brušných svalov v sede. Nohy sú mierne pokrčené. Popruh umiestnite pod nohy a držte ho obidvomi rukami. Oprite sa dozadu, chrbát je rovný, a pomaly naťahujte nohy. Keď dvíhate a spúšťate nohy, vtiahnite brušné svalstvo.
 • Posilňovanie brušných svalov v ľahu. Ležíte na chrbte. Nohy sú natiahnuté. Elastický popruh natiahnite cez chodidlá a držte ho oboma rukami. Mierne nadvihnite trup tak, že zatnete brušné svaly. Trup položte, ale nedotýkajte sa pritom úplne podložky.

Cvičenie s elastickými popruhmi na posilnenie nôh

 • Ľah na boku. Zviažte popruhom nohy k sebe vo výške členkov. Snažte sa roztiahnuť nohy, kým nie je popruh natiahnutý. Opakujte s druhou stranou.
 • Pozícia na kolenách. Popruh pretiahnite pod chodidlom jednej nohy a konce popruhu držte pod rukami. Natiahnite nohu dozadu, kým sa noha nezastaví. Opakujte s druhou stranou.
 • Ľah na chrbte. Nohy zdvihnite do vzduchu v pravom uhle. Popruh je uviazaný medzi nohami vo výške lýtok. Hýbte nohami od seba a k sebe, čo najviac to pôjde. Popruh vám bude klásť odpor.

Tieto cvičenia môžu byť také rozmanité, ako vám len napadne. Nájdite si cvičenia, ktorá vám najviac vyhovujú, a rozhodnite sa, s akou intenzitou ich chcete cvičiť.