Čo pomôže, keď sa bojíte lietať? Vedomosti, hlboké dýchanie a žiaden alkohol

Príspevky, Psychická pohoda, Životný štýl
Strach z lietania nie je trapas. Je to problém, ktorému čelí mnoho ľudí - možno až tretina populácie - a ktorý môže mať najrôznejšie tváre. Nie je dobré ho podceňovať, ale ešte horšie je mu úplne podľahnúť. Našťastie existujú techniky, ako ho zvládať lepšie a lepšie.

„Ľudia sa stále sťažujú, že museli dlho čakať na letisku alebo na ranveji. Pritom lietanie je niečo úžasné. Divím sa, že všetci celú cestu nevykrikujú: Pane bože, to je niečo! Veď sedíte na stoličke vo vzduchu!Takto entuziasticky popísal lietanie komik Louis C.K. v známom monológu. Lenže pre každého sedenie vo vzduchu, niekedy až dvanásť kilometrov nad zemou, až takým skvelým zážitkom nie je.

Za pojmom strach z lietaniasa toho skrýva mnoho: úzkosti, panické záchvaty, obava zo straty kontroly a veľa ďalších fóbií. Od klaustrofóbie, ktorá sťažuje pobyt na palube, alebo akrofóbie, teda chorobného strachu z výšok, po nezvládateľnú hrôzu z toho, že sa lietadlo pokazí, spadne, nabúra, vybuchne alebo ho niekto unesie.

Dokopy sa im hovorí tiež aviofóbia a podľa niektorých štatistík ňou trpí až štvrtina alebo dokonca tretina pasažierov. Presné číslo sa tak ľahko stanoviť nedá: u niekoho môže ísť o sprievodný jav ďalších neuróz, niekoho trápia úzkosti pár dní predtým, než do lietadla nasadne, niekto naopak zle nesie ten samotný pobyt na svojej stoličke vo vzduchu.

Žiadny prejav nie je dobré podceňovať. Pokiaľ vám obavy z lietania výrazne sťažujú život, stojí za to vyhľadať psychiatra, ktorý vám môže pomôcť i vhodnými liekmi, alebo psychoterapeuta, ktorý obvykle ponúkne dlhodobejšie riešenie. Niektoré preverené obranné techniky a triky ale môžete vyskúšať aj sami.

Preskúmajte svoj strach
Neznamená to analyzovať a dookola si v hlave prehrávať každučkú myšlienku. Skôr sa v dobe, kedy akurát nikam neletíme a cítime sa vyrovnaní, zamyslieť nad tým, ktoré situácie vás pri cestovaní lietadlom desia a ako na ne reagujete.

Vyvádzajú vás z rovnováhy spomienky na katastrofické filmy alebo na teroristický útok, o ktorom ste čítali v novinách? Zviera vám žalúdok z pobytu v malej, vydýchanej kabíne? Bojíte sa pozrieť z okienka? Identifikujte čo najkonkrétnejšie spúšťače, z ktorých vám je úzko, odporúča Americká asociácia pre úzkosť a depresie: Keď zistíte, čo vás vyvádza z miery, bude jednoduchšie sa od toho odpútať.

Veľmi častým spúšťačom úzkostí alebo paniky je pocit, že nad situáciou nemáme kontrolu.

Každý, kto nasadá do lietadla, ju tak trochu stráca a predáva zodpovednosť niekomu inému – pre niektorých ľudí tá predstava môže byť ťažko stráviteľná. Pomôže, keď sa naučí „odovzdať sado rúk pilota vedome a v kľude. Napríklad pomocou uvoľňujúceho dychového cvičenia.

Relaxujte, meditujte, dýchajte
Austrálčan Tim Benjamin, ktorý stojí za projektom Fear of Flying School, sa na triky pre nervóznych pasažierov opýtal desiatok najsledovanejších psychoterapeutov na Twitteri. Zďaleka najčastejšia odpoveď? Uvoľniť sa pomocou osvedčených relaxačných techník.

Nahrajte si do mobilu alebo do prehrávača nahrávky s relaxačnými a meditačnými cvičeniami,poradil známy americký terapeut Earl Heslin. S pravidelným tréningom je podľa neho najlepšie začať dlho pred samotným letom. Do meditatívneho stavu sa potom dostanete raz dva.

Jeho kolegyňa Keely Kolmes klientom odporúča, aby si cvičenie tiež vytlačili na papier. Pri odlete a pristávaní väčšinou nemôžete mať sluchátka a práve vtedy sa vám bude hodiť takéto záložné riešenie.

V situáciách, keď cítite príchod úzkosti alebo paniky, môžu pomôcť tiež jednoduché dychové cvičenia.

Nadýchnite sa zhlboka do brucha a počítajte pri tom do štyroch. Potom pomaly vydýchnite a počítajte do šiestich. Ako keby ste sfúkavali sviečku. Naštartuje to váš parasympatický nervový systém, ktorý vám na oplátku pomôže sa ukľudniť,popisuje psychoterapeutka Melanie Greenberg.

Pozor na to, čo pijete
Telesná pohoda výrazne prispieva k tej psychickej a naopak. Aby ste sa vyhli celkovému nekľudu, úzkosti a nervozite, nepite pred letom a počas neho alkohol, kávu, energy drinky ani iné stimulanty. Niekedy sa dokonca odporúča vynechať ich až dva-tri dni pred cestou. Čo vás naopak skľudní? Čaj z medovky, harmančeka alebo levandule, teplé mlieko (napríklad s kurkumou) alebo chmeľové nápoje bez alkoholu. Dajte si ich doma pred odletom, do lietadla vám potom bude stačiť fľaša vody – tú si práve vďaka bezpečnostným opatreniam, ktoré by vás tiež samy o sebe mohli o čosi viac ukľudniť, budete môcť zakúpiť až v odletovom priestore.

Letecká doprava je najbezpečnejším spôsobom transportu. A navyše sa na ňu dobre pozerá.

Naštudujte si fakty
Úzkosti a fóbie sú iracionálne a keď sa rozbehnú, zdravý rozum na ne veľmi neplatí. Zato konkrétne, podrobné vedomosti môžu fungovať ako dobrá prevencia. Najlepšie je načítať si fakty o leteckej doprave v dobe, kedy sa akurát nikam nechystáte. Tak sa vám uložia do podvedomia. Katastrofické romány a filmové rekonštrukcie výnimočne tragických prípadov radšej vynechajte – zamerajte sa na technické detaily, princípy fyziky a dôveryhodné štatistiky.

Možno už ste počuli teóriu, že skôr zahyniete pri ceste autom na letisko než pri samotnom lete. Niečo na nej je. Magazín Lifehacker cituje Davida Ropeika, ktorý vyučuje krízové riadenie a komunikáciu na Harvarde a uvádza, že pravdepodobnosť smrti pri autonehode je asi 1 : 5000. Pravdepodobnosť úmrtia pri leteckom nešťastí je len 1 : 11 000 000. Ako sa vyrovnať s úzkosťou pri jazde autom, to už bohužiaľ nehovorí…

Psychoanalytik David Landau povzbudzuje cestujúcich počas kurzu Virgin Airlines Lietajte bez strachu.

Späť k faktom o lietaní. Spoločnosť Virgin Airlines dokonca cestujúcim ponúka kurzy, na ktorých si ich vypočujú priamo od špecialistov na leteckú dopravu. Redaktorka denníka Telegraph Nicole Ettinger tak zistila, že motory značky Rolls-Royce, ktoré sa používajú v lietadlách, sú spoľahlivé na 99,9999 percenta. Keby sa predsa len taký motor pokazil, lietadlo sa premení na vetroň, s ktorým je stále možné bezpečne pristáť.

Zistila tiež, že turbulencie, ktoré desia toľkých ľudí, sú úplne bežnou záležitosťou, nie známkou ohrozenia, a lietadlo pri nich nijak neutrpí, pretože je na ne stavané.

Tieto geniálne stroje boli vraj navrhnuté tak, aby prežili akýkoľvek rozmar matky prírody. A že napríklad britský občan má rovnakú šancu stať sa premiérom alebo premiérkou svojej krajiny, ako že si sadne do lietadla, ktoré bude mať nehodu.

Nevzdávajte to s lietaním
Kurz u Virgin Airlines zakončujú účastníci tridsaťminútovým letom v okolí letiska Gatwick. Samozrejme pod dohľadom odborníkov a so špeciálnym komentárom, ktorý ich v priebehu ukľudňuje. Zaberá to – ale strach z lietania je potrebné prekonať vedome v priebehu celého života. Množstvo ľudí zisťuje, že čím častejšie sa na cesty vydávajú, tým menej sú nervózni.

Vystaviť sa dobrovoľne tomu, čoho sa bojíme, je kľúčové pri liečbe akejkoľvek fóbie.

Taký let nebude žiadna sranda. Pri každej malej turbulencii vám poskočí srdce. Ale časom budú úzkostné stavy miernejšie, pretože mechanizmy vo vašom mozgu sa naučia, že lietadlo samo o sebe nesignalizuje nebezpečie,vysvetľuje Art Markman, profesor psychológie z Texaskej univerzity v Austine.

Hovorte o svojom strachu
Pokiaľ cítite, že sami taký tlak nezvládnete, je dobre svoje experimenty konzultovať s odborníkom, ktorý sa špecializuje na kognitívno-behaviorálnu terapiu. Na mieruvám pomôže nájsť spôsoby, ako obavám čeliť, a techniky, ktoré môžete používať pri panike alebo úzkosti. Počítajte s tým, že vás do lietadla určite pošle. Pomôcť môže tiež skupinová terapia, kde svoje pocity a obavy môžete zdieľať s ďalšími ľuďmi.
Nezabudnite o nich povedať tým, čo cestujú s vami. Jasne im popíšte, čo vás desí, v ktorých situáciách sa cítite nesvoji a ako sa majú chovať v prípade, že dôjde na skutočný záchvat paniky. Mnohým ľuďom pri nej najviac pomôže, keď sa ich ostatní nesnažia zachraňovať”. Pokiaľ letíte sami a viete, že ataky môžu prísť, je dobré o tom informovať človeka, ktorý sedí vedľa vás.

#Marie Barvínková

Prečítajte si tiež: Bigorexia: závislosť na posilňovni, o ktorej sa nehovorí