Chystáme sa na prvý triatlon

Rozhovory, Staň sa športovcom
Keď sme s Patrikom Čurilom prvýkrát robili rozhovor, pôsobil energicky a nadšene. To z neho vyžarovalo aj teraz napriek opätovnému zatvoreniu bazénov a iných reštrikcií, s ktorými sa musí ako výkonnostný športovec a vlastník triatlonového klubu vysporiadať. Ak vás náš seriál „Staň sa športovcom“ motivoval zúčastniť sa prvých pretekov, Patrik má pre vás niekoľko rád a tipov, ako všetko čo najlepšie zvládnuť.

Aké tipy triatlonov existujú? 

Triatlony sa rozdeľujú podľa vzdialenosti na krátke a dlhé. Medzi krátke patria šprint triatlon a olympijský triatlon. Pri šprinte sa jedná o 750 m plávania, 20 km cyklistiky a 5 km behu. Pri olympijskom triatlone ide o dvojnásobnú vzdialenosť. Medzi dlhé triatlony patrí stredne dlhý triatlon a dlhý triatlon, teda polovičný ironman 70.3 a ironman 140.6. To sú štyri základné typy. Organizátori triatlonových podujatí zvyknú organizovať aj ďalšie typy triatlonov, ako napríklad super šprinty alebo hobby triatlony, kde sú vzdialenosti jednotlivých disciplín ešte kratšie ako pri šprint triatlone.

Hobby triatlon už podľa názvu bude asi najlepší pre začiatočníkov, však? 

Spoločne s variantov šprint sú hobby triatlony obľúbeným vstupom do sveta triatlonu. Pre väčšinu bežnej populácie je najväčším strašiakom plávanie. 750 metrov na otvorenej vode (napríklad jazere) pri šprint triatlone nie je až tak málo. Keď však človek túto disciplínu pár mesiacov potrénuje, mal by to bez problémov zvládnuť. Zvyšných 20 km na bicykli a 5kilometrový beh nie sú až takým problémom.

Pri hobby triatlonoch a superšprintoch si organizátori prispôsobujú vzdialenosti podľa toho, ako im to vyhovuje. Napr. v Šamoríne robia hobby triatlon pre začiatočníkov, kde sa pláva 200m v bazéne, bicykluje 10 km a beží iba 2 km. Tento typ triatlonu vie byť zaujímavým ako pre začínajúceho športovca tak pre vrcholového triatlonistu, keďže takýto superkrátky triatlon môže odpretekať v maximálnej rýchlosti a intenzite. 

A môžu si začiatočníci trúfnuť hneď na variantu šprint? 

Áno. Som dokonca názoru, že práve šprint triatlon je najvhodnejšou vzdialenosťou a vstupom do sveta skutočného triatlonu. V našich končinách sa jedná o najpopulárnejšiu aj najčastejšie organizovanú disciplínu, v ktorej sa schádzajú masy ľudí a iba pár percent z nich tvoria profesionáli. Väčšinu skupiny tak tvoria ľudia, ktorí majú triatlon ako voľnočasovú aktivitu alebo tí, čo si ho chcú iba vyskúšať.

Už pri plávaní sa dostanete do svojej výkonnostnej skupiny. Na týchto pretekoch ľudia často plávajú aj prsia, takže sa nemusíte stresovať, že by ste si urobili hanbu, keď celý úsek nezvládnete plávať kraulom. Aj pri cyklistickej časti nájdete športovcov na horskom bicykli, hoci celá trasa je na spevnenom povrchu, napríklad na ceste, kde by bol cestný bicykel vhodnejší. A pri behu sú často k dispozícii občerstvovacie stanice, takže naozaj sa nie je čoho báť.

Keď si chcem triatlon vyskúšať, kde sa mám porozhliadnuť? 

Na Slovensku preteky zastrešuje Slovenská triatlonová únia, ktorá okrem triatlonu zastrešuje aj multišportové preteky, ako sú aquatlon (plávanie a beh) či duatlon (cyklistika a beh). Keď si ešte úplne neveríte v plávaní, môžete sa pustiť do duatlonu. Ďalšou možnosťou, ktorá sa teší veľkej obľube, sú krosové multišportové preteky organizované v horských terénoch, na ktoré potrebujete horský bicykel. V Česku preteky zastrešuje Česká triatlonová asociácia, konkrétne Českú triatlonovú sériu, ktorá má až 100 – 150 pretekov ročne.

Odporúča sa, aby triatlonom začali ľudia, ktorí v živote nešportovali? 

Určite je dôležité na začiatku správne zhodnotiť svoju fyzickú výkonnosť. Najmä pri plávaní. Keď sa však človek začne zaujímať o triatlon, predpokladá sa, že už sa predtým jednému z týchto športov venoval a hľadá nové výzvy. Pre takéhoto človeka je triatlon dobrodružstvom, osobným meraním síl a nemal by to byť problém.

Čo by si odporučil urobiť ako prvý krok, keď sa človek rozhodne pre triatlon? 

Na začiatku roka sa pozrite na rozpis pretekov a vyberte si jedny či dvoje, ktorých sa chcete zúčastniť. Najlepšie s kamarátmi či známymi, pretože potom máte oveľa vyššiu motiváciu. Keď si poviete, že s kamarátom pôjdete v apríli na šprint triatlon v Prahe a v auguste na olympijský triatlon v Bratislave, máte pred sebou jasné ciele. Stanovený cieľ vás už vtiahne do procesu plánovania, tréningu a do úkonov, ktoré vám zabezpečia jeho úspešné zvládnutie.

Keď teda vezmeme do úvahy šprint triatlon, ako často mám trénovať, aby som sa naň pripravil? 

Pre väčšinu ľudí je najväčší problém plávanie, preto odporúčam minimálne dvakrát do týždňa ísť do bazéna pod dohľadom trénera alebo s tréningovou skupinou. Tréner mi pomôže zlepšiť techniku, ktorá je mimoriadne dôležitá. Potom dvakrát týždenne si ísť zabehať a raz vyraziť na bicykel. Týchto päť tréningových jednotiek podľa mňa zvládne aj bežne pracujúci človek. Áno, možno si budete musieť privstať či si nájsť čas po práci, ale tréningy nemusia byť dlhé, často stačí polhodinka.

Kedy zistím, že som pripravený na preteky?  

Ak aspoň v jednom tréningu dokážete odplávať naraz 300 – 400 metrov, či už kraul alebo prsia, vôbec by som sa toho nebál. Stojí zato zaplávať si štvrťhodinku na otvorenej vode, aby ste si na to zvykli, pretože je to trocha iné ako v bazéne. Hoci som plávanie spomenul už viackrát, určite to nie je taký strašiak. Veľa ľudí si ide svoj prvý triatlon vyskúšať s tým, že najazdia na bicykli pár desiatok kilometrov, dokážu behať pol hodiny a chvíľu poplávajú kraul a chvíľu prsia, alebo len prsia.

Aké boli tvoje prvé preteky? 

Ja som bol presne ten prípad, ktorý som pred chvíľou spomenul. Týždeň potom, čo som si kúpil cestný bicykel, som sa postavil na štart šprint triatlonu v Žiline. Prvú pätinu som plával kraul, pretože tam boli diváci, a zvyšných 80 percent, keď ma už nevideli, som plával prsia. (smiech). Na cestnom bicykli som sedel asi tretíkrát. Päť kilometrov behu som zvládol približne za 25 minút, takže summa summarum na dvadsaťdvaročného športovca tento výkon nebol žiadna sláva. Na druhej strane som si vyskúšal všetky tri disciplíny za sebou a nadchlo ma to.

Mal by som pred pretekmi meniť svoj zabehnutý tréningový režim? 

Závisí to najmä od náročnosti pretekov. Ak je mojím cieľom absolvovať šprint triatlon a nechcem podávať vrcholový výkon, nemusím zabehnutý režim meniť. Určite však neuškodí, keď si mesiac pred pretekmi sadnete a spíšete základný plán, čo budete jednotlivé dni robiť. Dva až tri týždne pred pretekmi môžete zaradiť atletické a intervalové tréningy, aby si aj telo uvedomilo, že ho čakajú preteky, a bolo pripravené na intenzívnejší výkon.

Ty si pred pretekmi upravuješ jedálny lístok. Odporučil by si zmeny aj amatérskym pretekárom? 

Záleží na tom, ako sa pri športe cítite. Keď sa pri športovaní a tréningu cítite dobre a vyhovuje vám vaša váha, nemusíte sa zaoberať šialeným chudnutím alebo upravovaním jedálnička. Skôr sa v rámci stravy zamerajte na pestrú stravu, dostatok pitného režimu a aby vaše telo dostávalo dostatok kvalitných živín, a mohlo tak kvalitne regenerovať, čím predchádzate zraneniam.

K triatlonu patrí i vybavenie. Čo všetko potrebujem a na čo by som si mal pri výbere dať pozor? 

Počiatočná investícia do triatlonu je samozrejme vyššia, pretože ide o tri športy. Na začiatok vám však stačí horský bicykel, na ktorom bežne chodíte na výlety. Keď vás to však nadchne a chcete sa tomu dlhodobo venovať, na plávanie si určite kúpte neoprén. Ten plávanie uľahčuje a keď je chladnejšie, patrí medzi nutnú výbavu na štart na pretekoch. Plavecké okuliare odporúčam zaobstarať si rovno dvoje, pretože sa môže stať, že pred štartom pretekov jedny stratíte, poškodíte alebo zistíte, že vám do nich tečie. Čo sa týka plaveckého tréningu, odporúčam kúpiť si plavecké pomôcky, ako sú plutvy, packy, piškóta alebo bojka. 

Čo sa týka cyklistiky, oceníte cestný bicykel, prilbu a určite vám pomôže, keď si na bicykel kúpite tretry. Pri behu sú základom kvalitné bežecké topánky. Pouvažujte aj o triatlonovom drese, čo je celotelové oblečenie respektíve kombinéza, ktorá má na zadku cyklistickú vložku. Tá je menšia ako pri cyklistických gatiach, pretože v drese aj plávate a bežíte. Šetríte tak čas, ktorý by ste inak strávili prezliekaním v depách.

Na čo si dať pozor pri prechode medzi jednotlivými disciplínami? 

Depá sú pomyselnou štvrtou disciplínou triatlonu a odporúčam si ich naštudovať. Pred prvými pretekmi je vždy možnosť si ich vyskúšať a natrénovať v triatlonovom klube alebo s niekým skúsenejším. Depá majú totiž pravidlá, ktoré musíte dodržiavať, inak vás čaká penalizácia alebo diskvalifikácia. Napríklad pri prechode z cyklistickej časti na bežeckú nemôžem s bicyklom zájsť rovno do depa, ale musím zastaviť pred špeciálnou čiarou. Aj bicykel musím do depa uložiť určitým spôsobom a takýchto špecifík je viac.

Okrem pravidiel ide aj o efektivitu. Keď si prechody v depách natrénujete, presne viete, čo v nich robiť, a taktiež si vyskúšate, aký je pocit prechodu medzi jednotlivými disciplínami. Napríklad beh po bicykli je mierne odlišný ako samotný beh s oddýchnutými nohami.

Koľko sekúnd sa dá ušetriť pri natrénovanom prechode v depách? 

Pre ľudí, ktorí s triatlonom začínajú, je dôležité neponáhľať sa za každú cenu. Všeobecné pravidlo hovorí, že triatlony sa v depe nevyhrávajú, ale môžete ich tam prehrať. Keď tam urobíte nejaký kiks, môže to dopadnúť aj tak, že kvôli tomu preteky nedokončíte.

Keď sa po plávaní prezlečiete trocha pomalšie, poriadne sa obujete, zapnete prilbu, venujete sa výberu bicykla a všetkým veciam tak, aby ste nedostali penalizáciu, môžete síce stratiť minútu, ale tá vás vo výsledku nezabije, ak nebojujete o medailové pozície. To isté platí o prechode z bicykla na beh. Pokojne v depe spomalíte, zosadnete z bicykla, oblečiete si ponožky, topánky, všetko skontrolujete a až potom vybiehate na bežeckú trať. Aj tu platí zlaté pravidlo, že pomaly ďalej zájdeš.

Čo by si chcel na záver odkázať všetkým, ktorí sa pripravujú na svoj prvý triatlon? 

Určite sa nebojte, choďte do toho a vyskúšajte si to. Nikto sa vás na pretekoch nebude snažiť utopiť alebo zhodiť z bicykla. Keď preteky dokončíte, zistíte, že je to zábava a dobrodružstvo a že dokážete viac, ako ste si mysleli. Triatlon dáva životu šťavu!