I keď sa to nezdá, o vlastnostiach farieb sa v našej histórii prelo veľa bystrých hláv. Bodaj by nie. Maliarstvo zaujalo pozíciu toho najposvätnejšieho druhu umenia. Majstrovsky namaľované obrazy fascinovali každého. Bez rozdielu pohlavia, vzdelanosti a skúseností. Podstata dokonalosti spočíva v obratnom používaní farieb. Ale tých správnych! Že nerozumiete, čo chcel svojím obrazom maliar vyjadriť? Vôbec nevadí. Stačí sa nechať unášať pocitom, ktorý sa vás vo chvíli pozorovania pomaly zmocňuje. A za ním stojí práve mágia, ktorú farby vyžarujú.
Každé oko vníma inak
Tieto podivnosti lomcovali s hlavou nejedného vedca. Farebnosťou sa zaoberali vedci odpradávna. Ako vždy to vo veľkom rozbehli v antike starí dobrí filozofi. Nič im neuniklo. Ani to, že každý vidí farby trochu inak. Ale ten, kto sa zasadil o prvé prielomové prieskumy, bol až Isaac Newton. Skúmal fyzikálne vlastnosti telies a jednou z nich bola aj ich farebnosť. Tvrdil, že predmety farbu neobsahujú. Všetko vzniká pôsobením svetla na sietnicu. „Farby predmetu teda nie sú ničím iným než schopnosťou odrážať ten či onen druh lúča,” píše veľký fyzik vo svojej práci. To sa ale nezdalo milovníkovi poézie, minerálov, antiky a žien, J. W. Goethemu.
Mení osobnosť
Ten okrem svojich monumentálnych literárnych počinov pracoval aj s pôsobením farieb na ľudskú dušu. To u fyzikov nebolo nikdy príliš trendy. Dôkladnými pokusmi vymedzil niekoľko farieb, ktoré nám prospievajú a naopak. K pozitívnym farbám podľa neho patrí žltá, červenožltá, žltočervená. Samé veselé farbičky. Na druhej strane, k negatívnym sa radí modrá, červenomodrá a modročervená. A potom existuje ešte tretia skupina neutrálnych tónov a do tej spadá zelená. Jednotlivé farby podľa Goetheho a antických mysliteľov, o ktorých opieral svoje štúdie, silno ovplyvňujú našu osobnosť.
Dokážu liečiť!
Na výskumy veľkého majstra nadviazali ďalší a ďalší bádatelia. V minulom storočí sa postupom času zakotvili jednotlivé vlastnosti všetkých farieb, ktoré ľudské oko dokáže rozoznať. Napríklad vedec Niels Finsen, pôsobiaci na prelome 19. a 20. storočia, dostal za svoje hry s účinkami farieb dokonca Nobelovu cenu. Jeho výskumy jasne dokázali, že každá farba má svoje vlastné chvenie. A to môže v človeku vyvolať fyzické i psychické reakcie. „Moja choroba, chudokrvnosť, mi pomohla vo výskumoch. Vďaka nej som zisťoval, aký vplyv má svetlo v rôznych podobách na zdravotné stavy. Využil som pokusy ku zlepšeniu svojej choroby,” vyhlásil bádateľ v období svojej najväčšej slávy. Ako na nás teda jednotlivé farby pôsobia?
Červená
Medzi všetkými farbami je kráľovnou. Oslovuje ľudí sebestačných, silných a sebavedomých. Dodáva energiu, aktivuje zahrievanie a predstavivosť. Zvyšuje vzrušenie a dráždi zmysly. V maľbe je spájaná predovšetkým so symbolikou vášne a kráľovstva. Jej provokatívny efekt sa najlepšie dokazuje na divokej reakcii býkov – a hoci u nich bola potvrdená farbosleposť, legenda trvá.
Modrá
Goethe ju nazval „pôvabným ničím”. Jej krása a sila spočíva v kľude a uvoľnení. Pokiaľ máte problém s komunikáciou, voľte modrú, vo všetkých odtieňoch. Nadýchanosť a istota pomôžu prekonať psychický blok. Nadmerné použitie modrej sa však pretaví do pocitu chladu. V kresťanskej symbolike sa radí k mariánskym farbám.
Zelená
Najprirodzenejšia. Odtieň prírody a života. Spája sa predovšetkým s čuchom a kreativitou. Aká iná farba by mohla napomáhať tvorivosti, ak nie tá, ktorú vyžaruje každé steblo trávy a list stromu. Len si skúste sadnúť do stredu zelenajúceho poľa. Prepadne vás pocit úplnej vyrovnanosti.
Žltá
Slnko. Pôvodca života. Číra energia prúdi spolu s vlnami žltých farieb. Zaháňa únavu. Spája sa s duchovnom. Budhisti pracujú so žltou ako s farbou pokory a askézy.
Oranžová
Slávnostná farba. Vyvoláva pocit radosti a chuť oslavovať. Ide o najoptimistickejšiu zo všetkých farieb. Znamená nový začiatok, štart. Pozrite sa v ranných hodinách na východ slnka a nechajte so sebou mávať pocitom víťazstva. Pretože svetlo vždy porazí tmu! A práve oranžová hlása vyhratý boj!
Tyrkysová
More, exotika. Pomáha uzdravovať boľavé srdce i telo. Dlhodobý vplyv tyrkysovej zlepšuje zdravotný stav. Symbolizuje hygienu a čistotu.
Biela
Pusto, neistota a začiatok. V niekom dokáže vyvolávať pocit kľudu, v inom zase znepokojenie. Odraz pôsobí podľa stavu mysli prijímateľa. Farba nekonečna a rozjímania. Pohanské pranárody si ju spájali s mystikou smrti.
Čierna
Noc a neistota. V čiernej sa schovávajú tie najdesivejšie predstavy. Zavrite oči: Počas tmy sa vynoria strasti a smútky. Spolu s bielou tvoria jin a jang. Podstatu bytia. Spôsobuje nekľud. Európska kultúra s ňou pracuje ako so symbolom smrti a konečnosti.
Sivá
Centrum rovnováhy. Vzniká zmiešaním základných farieb čiernej a bielej. Neexistuje vyrovnanejšia farba s najviac neutrálnym účinkom. Navodzuje pocit nudy a pokory.
Fialová
Melanchólia skrytá v kúzelnom tajomstve. Znepokojuje zmysly. Poukazuje na niečo, čo nepatrí do nášho sveta vnemov. Veľmi často je spájaná s náboženstvom, vierou a tajomnom.
Hnedá
Realita a pevný bod. Kmene stromov nesú rôzne odtiene hnedej. Sú základným pilierom. Stabilitou vo svete neistoty. Farba vám pomôže cítiť sa doma ako doma.
Ružová
Neha a jemnosť. Kombináciou bielej a červenej sa krotí červená divokosť. Neexistuje nadýchanejšia farba. Zvádza k túžbe milovať. Symbolizuje panenskú lásku. Sentimentálny náboj ružovej omladzuje.
Experiment nado všetko
Už viete, ktorá farba patrí práve vám? Pokiaľ nie, nevadí! Experimentujte. Rovnako tak, ako mnoho ľudí nielen v medicíne. Dávajte pozor na modrú. Slepcovi, ktorý bol zavretý v modrej miestnosti, sa znížila telesná teplota o niekoľko desatín stupňa. Pri presune do oranžovej sa naopak ohrial. S farbami sa pracuje dokonca i v terapeutickej praxi. Coloroterapiou sa ukľudňujú rôzne neduhy mysle.
Nájdite si ideálne vlnenie, ktoré vášmu telu prospieva, a pokúste sa vystavovať sa mu čo najviac. Predovšetkým v práci, kde vám pomôže prekonať psychickú i fyzickú únavu!
Prečítajte si tiež: Vyskúšajte digitálny detox. Budete in a ešte uľavíte svojej hlave