Buďte svojim vlastným hrdinom

Psychická pohoda, Životný štýl
„Nikto vás nepríde zachrániť,“ povedala Lauren Zanderová, americká koučka, podnikateľka a lektorka zo Stanfordovej univerzity. „Platí to najmä v oblastiach, ktoré by ste zo svojho života najradšej vymazali, ako napríklad vášho manžela, nefungujúce vzťahy, všetko, s čím sa nechcete zaoberať,“ dodáva. Zoznámte sa s jej receptom na šťastie a naučte sa byť svojim vlastným hrdinom.

Svet nie je komiksová knižka, kde stačí zvolať „Pomoc!“ a z neba sa znesie Superman. Parkové lavičky sú plné kostier v svadobných šatách, ktoré čakajú na svojho princa na bielom koni. Poďte si zhodnotiť svoj život a zamyslieť sa nad tým, ako si ho vylepšiť. Vezmite si papier a ceruzku a zapíšte si tieto oblasti: kariéra, telo, priatelia, váš vzťah k sebe samým, zlozvyky, vzťah s partnerom, sex, láska, strach, rodina, peniaze, čas, domov, organizovanosť života, vzdelávanie, zábava, duchovno, zdravie.

Ako by tieto oblasti mali v ideálnom prípade vyzerať? Dajte svojej vysnívanej predstave desiatku…

…a ohodnoťte svoju aktuálnu situáciu na škále od 1 do 10. Ako ste na tom?

Ako to, že nie ste na desiatke?
V tomto okamihu väčšina ľudí spúšťa vodopád výhovoriek, prečo nemôžu byť tam, kde chcú. Na vine sú väčšinou tí druhí, okolnosti, smola. No najmä nikdy si za to nemôžu sami. Máte to tiež tak? Lauren Zanderová náš vnútorný hlas výhovoriek rozdeľuje do troch kategórií:

Zbabelec
„Ste zbabelci,“ povedala Lauren. „Keď si prejdete svoje odpovede, nájdete veľa výhovoriek, prečo nemôžete, prečo to nie je vaša vina, prečo by ste niečo nemali urobiť. ,Je to jeho chyba,‘ hovoríte si práve naopak. Prečo konečne nemôžete mať dôležitú konverzáciu s vašou matkou, prečo nemôžete dohovoriť svojmu manželovi, čo naozaj chcete, prečo, prečo, prečo? Prisahám, že ste plní zbabelých výhovoriek od nôh až po uši. Bez ohľadu na to, ako ste dospelí, zbabelec ovláda každú oblasť, ktorú ste ohodnotili menej ako 7 bodmi.“

A čo je Zanderovej rada? Začnite tomu hlasu načúvať. Nie sa ním riadiť, ale jednoducho počúvať; rozoznávať, kedy k vám hovorí. Až potom môžete konať – bez ohľadu na to, čo vám hovorí.

Nevychovanec
„Prečo ste nešli do posilňovne? Som si istá, že máte nejakú osvietenú odpoveď. Prečo ste nemali sex s manželom? Žiadny sex je skvelý recept pre fungujúce manželstvo, že?“ Vysmievala sa Zanderová ženskému publiku na konferencii TEDx v Amsterdame.

Nevychovanec sa vo vašej hlave ozýva zakaždým, keď by ste niečo mali urobiť, ale nechce sa vám, a celkom iste si nájdete výhovorku, prečo to neurobiť.

Meteorológ
Tretí hlas Lauren Zanderová nazýva meteorológom: „Viete, kto je meteorológ, že? Nemá absolútne žiadnu kontrolu nad počasím.“ Rovnako si aj my často nahovárame, že nad vecami nemáme kontrolu. Vyhovárame sa vetami ako: „Však ma poznáš, ja už som taký. Starého psa novým kúskom nenaučíš.“ Tak ako nad počasím, nemáte žiadnu kontrolu ani nad svojou osobnosťou, že? Alebo máte?

„Keby som vám dala 10 tisíc dolárov každý mesiac za dodržanie vašej diéty, už by ste s dodržiavaním diéty nemali problém. Povedali by ste si ‚To je super‘. A z ničoho nič by ste prišli na to, ako si udržať disciplínu,“ verí Lauren.

Osobná integrita
„Práve som vás všetkých obvinila z toho, že ste pre seba toxickí,“ dodala Lauren Zanderová. Načúvate vnútorným hlasom zbabelca, nevychovanca a meteorológa a nerobíte nič, aby ste svoj život zmenili.

Riešenie je pritom jednoduché: stačí si udržať osobnú integritu čiže schopnosť udržať sľuby, ktoré ste dali sami sebe. Čo nemusí byť ľahké. Pomôcť vám môže záväzok:

„Sľúbila som si, že budem mať s manželom sex dvakrát týždenne. Sme svoji 12 rokov, spolu sme 15 rokov a tento sľub je dôležitý, aby som udržala svoje manželstvo sexy, žeravé a zábavné. Čo sa stane, keď sľub nedodržím – pretože keby to bolo len na Lauren, radšej by som sledovala televíziu, išla sa zabávať do mesta, alebo sa hrala s deťmi… Existuje mnoho zaujímavejších vecí, než ísť do postele a spať s tým istým mužom,“ priznala sa Zanderová. Našla ale spôsob, ako sľub dodržať: Každý o jej záväzku vie.

A dala si aj trest, ak ho nedodrží: „Ak nemám sex dvakrát týždenne, nesmiem sa budúci týždeň pozerať na televíziu.“

Osobná zodpovednosť
Technika Lauren Zanderovej umožňuje prevziať kontrolu nad vlastným životom. Lenže s kontrolou preberáte aj zodpovednosť. Už sa nemôžete vyhovárať na svet okolo a užívať si svoje malé trápenia s vedomím, že za nič nemôžete, že za všetko môžu tí ostatní – čo, ako upozornil psychológ Barry Schwartz, je pre väčšinu ľudí veľmi pohodlné.

A ak preberiete osobnú zodpovednosť nad svojím životom, získavate možnosť voľby. Môžete veci zmeniť. „Je to na vás: zvolíte si radšej 100% zodpovednosť, alebo zostanete v tom, že ‚život sa mi stal‘ a nebudete mať možnosť voľby?,“ pýta sa kouč a firemný konzultant Russell Bishop.
Z pozície obete sa k nešťastnej situácii staviate porazenecky a nahnevane, ste smutní, viníte svet navôkol. Z pozície osobnej zodpovednosti sa zakaždým opýtate sami seba: „Čo som urobil a čo by som mohol urobiť lepšie?“

Aj keď vo vás všetko kričí, že na situácii nemáte najmenší podiel viny, stále máte príležitosť zamyslieť sa nad tým, čo by ste mohli urobiť lepšie. A takmer vždy na niečo prídete.

Buďte hrdinom
Ak chcete byť hrdinovia sami pre seba, stačí urobiť niekoľko krokov:

  • Udržte si osobnú integritu (t. j. dodržiavajte sľuby, ktoré ste dali sami sebe).
  • Zabite zbabelca.
  • Zabite nevychovanca.
  • Naučte sa ovládať počasie.
  • Dovoľte si snívať.
  • Nechajte svoju hlavu, srdce a činy, aby konali v súlade.

#Vojtech Žák 

Ľudská psychika je komplikovaná a bohatá na najrôznejšie zákutia, o ktorých existencii často nemáme ani tušenia. My sme sa do nich podrobne ponorili a vytvorili pre vás špeciálnu microsite vrátane simulátorov niekoľkých psychických porúch. Vyskúšajte si, ako duševne chorí vidia svet, a možno že si potom budete vedieť lepšie predstaviť, čím prechádzajú…