Pred viac ako sto rokmi Sigmund Freud a ďalší členovia psychoanalytického hnutia presadili rozvoj jedinečného prístupu v liečbe psychických porúch. Psychoanalýza prekonala v priebehu histórie veľa transformácií a pritom nikdy nestratila pôvodný zámer. Odkryť temné zákutia mysle, v ktorých sa skrývajú zárodky chorôb. Moderná psychoanalýza denne po celom svete skvalitňuje stovky životov, v mnohých prípadoch ich doslova zachraňuje.
Napriek tomu existujú také silné poruchy, na ktoré nestačí ona ani medikamenty. V takom prípade sa pristupuje, so súhlasom pacienta, k elektrokonvulzívnej terapii, známej tiež ako elektrošoková. Hoci ide o kontroverzný spôsob, dokáže niektorým pomôcť. Lenže nie všetkým.
Donedávna pre osoby s rezistentnou ťažkou depresiou, závažnými sklonmi k samovražde a nezvládnuteľnými úzkosťami neexistovala takmer žiadna nádej. Záblesk sa objavil s odkrytím účinkov ketamínu.
Prečítajte si tiež: Antropológ: Človek nemá šialenstvo, šialenstvo má jeho
Tlmič a droga
Ketamín sa v medicíne používa už dlhšiu dobu. Nie síce príliš vo svete ľudí – ako silné anestetikum ho využívajú najmä veterinári. Silné dávky vyvolávajú narkózu, čiže bezvedomie. Vzhľadom k vedľajším účinkom sa však nepoužíva k uspaniu človeka. No i tak má v nemocniciach svoje miesto. V malých dávkach sa používa ako analgosedatívum u detí, ktoré prekonali traumatické fyzické poškodenie, napríklad závažné popálenie. Upokojí myseľ a utlmí bolesť.
Ketamín sa však preslávil predovšetkým ako rekreačná droga. Užíva sa vnútrožilovo, nosom aj ústami. Utlmuje, vyvoláva halucinácie a spôsobuje depersonalizáciu, stav, keď sa „ja“ užívateľa dostane mimo telo. Práve tlmenie bolesti, fyzickej i psychickej, robí zo zneužívaného ketamínu jednu z najnebezpečnejších drog v rámci psychickej závislosti, ešte väčšiu ako u tvrdých drog typu heroín. A vždy hrá zásadnú úlohu množstvo.
Lekári totiž odhalili, že malé dávky výrazným spôsobom prebíjajú depresívne a úzkostné stavy, pričom priamo nevyvolávajú závislosť.
Obrana radosti
Ketamín vyniká rýchlosťou účinku. Súčasné antidepresíva zaberajú väčšinou po niekoľkých dňoch až týždňoch, ketamín do niekoľkých desiatok minút. Úľava nastupuje takmer okamžite. A ako funguje? To nie je celkom známe. Pravdepodobne blokuje NMDA receptory, ktoré zrejme stoja za depresiou. Nachádza sa v tzv. laterálnej habenule – časti mozgu súvisiacej so vznikom pocitu sklamania. Nadmerná aktivita potom spôsobuje potlačenie radosti z dosiahnutia cieľov, zabraňuje pocitovej odmene za úspešný výkon. Doteraz sa však neprišlo na presné príčiny. Ľudský mozog naďalej zostáva veľkou záhadou.
To ale nemení nič na tom, že ketamín nejakým spôsobom tlmí depresie, aj keď len krátkodobo.
Zatiaľ neoficiálne
K objaveniu takmer zázračných účinkov došlo už pred takmer dvadsiatimi rokmi. Výskum sa práve teraz dostáva do vrcholnej fázy. Momentálne stále nejde o všeobecne schválený liečebný postup, ale aj tak sa na niektorých miestach takáto liečba praktizuje. Napríklad v americkom Princetone v stredisku ACTIF, ktoré sa špecializuje na využitie ketamínu ako lieku rezistentnej depresie. „Sme odhodlaní dostať do povedomia verejnosti ketamínovú liečbu ako efektívnu alternatívu k bežne predpisovaným antidepresívam. Chceme pomôcť všetkým, ktorí trpia závažnými psychickými problémami,“ hovorí riaditeľ inštitútu a doktor Steve Levine. Aplikácia ketamínu nie je výmyslom len americkej lekárskej obce. Aj v susednom Česku prebiehajú intenzívne výskumy, konkrétne v Národnom ústave duševného zdravia v centre pre liečbu rezistentnej depresie.
Päťdesiat na päťdesiat
Výsledky testov sa v konkrétnych číslach líšia, ale približná zhoda vždy panuje. Zhruba polovica účastníkov výskumov preukazuje zlepšenie. Napríklad doktor Rupert McShane v štúdii z roku 2017 uvádza, že zo 101 pacientov trpiacich rezistentnou depresiou zareagovalo na ketamínovú liečbu 42 z nich. Už od roku 2011 sa McShane snaží vo verejnom prostredí propagovať látku, ktorá by podľa neho mohla zásadne ovplyvniť podobu budúcich antidepresív. Súčasné fungujú predovšetkým na báze serotonínu, ktorý pomáha budovať spomínaný pocit radosti. No ketamín pravdepodobne zasahuje priamo jadro problému.
Došlo by tak k zásadnému posunu smerom k pochopeniu psychických porúch a ich liečenia.
Háčik však zostáva v tom, že polovica pacientov s ťažkým ochorením na ketamín nereaguje a preto sa stále nedá konkrétne popísať, čo depresiu spôsobuje a ako ju v mozgu identifikovať a vyhnať. Druhým problémom sú vedľajšie účinky ketamínu. Momentálne nie je dostatočne pokryté pole vedľajších účinkov spojených s dlhodobým užívaním, pričom už teraz sa vie, že látka užívaná dlhšie vo väčšom množstve spôsobuje ťažkosti s udržiavaním moču a otupenosť voči fyzickej bolesti.
Problematické dávkovanie
Vedci sa teraz na problematiku zameriavajú a snažia sa vyvinúť nové lieky na báze tejto látky. Tak, aby účinkovali rovnako, ale bez vedľajších účinkov. Výskumné britské centrum na vysokej škole King’s College London sa zaoberá aj spôsobmi užívania. Zatiaľ sa javí najlepšou možnosťou podávanie ketamínu nosovým sprejom.
„U niektorých pacientov sa účinky pri orálnom užití lieku výrazne znižujú, u vnútrožilovo podávaného dochádza často až k prílišným účinkom. Aplikácia nosom sa zdá byť najlepšou možnosťou – látka sa dostane do tela rýchlo, ale nie tak veľmi ako v prípade injekcie,“ opisuje užívanie profesor Mitul Mehta. Prílišné množstvo totiž vyvoláva halucinácie, zrýchlený tep a nevoľnosť. Nájsť ideálny spôsob aplikácie látky bude momentálne kľúčom k tomu, aby sa ketamín stal novou oficiálnou alternatívou pre liečbu najťažších prípadov depresie. Do doby, než sa vyvinie plnohodnotné a bezpečné antidepresívum.
Ľudská psychika je komplikovaná a bohatá na najrôznejšie zákutia, o ktorých existencii často nemáme ani tušenia. My sme sa do nich podrobne ponorili a vytvorili pre vás špeciálnu microsite vrátane simulátorov niekoľkých psychických porúch. Vyskúšajte si, ako duševne chorí vidia svet, a možno že si potom budete vedieť lepšie predstaviť, čím prechádzajú…
Prečítajte si tiež: Koniec špekuláciám. Antidepresíva skutočne fungujú, aj keď im neveríte