bezpečná jazda

Bezpečná jazda: Týka sa každého, kto sedí v aute

Auto a mobilita
Moderné autá sú čoraz inteligentnejšie, ich hlavný „mozog“ však stále sedí na sedadle pri volante. A keďže stále nesie celú zodpovednosť za bezpečnú jazdu na svojich pleciach, nemal by pred „akciou“ či počas nej popíjať, zaháňať nervozitu tabletkami, v noci pred jazdou spať len 35 minút ani šoférovať v afekte. Ako si v aute nerozraziť nos či nedajbože ešte niečo horšie ani v prípade, že nie ste extra zdatný vodič?

V nasledujúcom článku zrekapitulujeme základné odporúčania bezpečnej jazdy, na ktoré by ste si mali pred cestou aj počas nej posvietiť. Niektoré sa vám možno budú zdať triviálne, opakovanie je však matkou múdrosti.

Svetlá svietia, stierače stierajú

Možno sa vám to bude zdať zbytočné kvôli bezpečnej jazde vám pred cestou odporúčame auto dôkladne skontrolovať. Svietia všetky svetlá a kontrolky tak, ako majú? Blikajúce kontrolky na palubnej doske by ste v žiadnom prípade nemali ignorovať.

* Máte dosť nafty/benzínu? Nenechávajte tankovanie na poslednú chvíľu (túto radu oceníte hlavne v zápche). Nezabudnite doplniť kvapalinu aj do ostrekovačov.

* Ako vyzerajú zrkadlá, sú dobre nastavené? Vidíte z auta dobre boky auta a máte dobrý výhľad na všetky strany? Aby bola jazda bezpečná, dávajte si pozor na mŕtve uhly!

* Nastavte si sedadlo: malo by byť dostatočne vysoko, aby ste videli na celú kapotu auta. Kolená by mali byť počas jazdy pohodlne pokrčené, aby ste z plynového pedála nedostali už po sto metroch kŕč do pravej nohy. Operadlo udržiava chrbát aj plecia vzpriamené, sedačka rovnomerne podopiera zadok aj stehná.

* Bezpečná jazda sa týka každého, preto si posuňte pás tak, ako potrebujete, mal byako potrebujete, mal by vám správne sedieť na pleci a prechádzať približne stredom kľúčnej kosti, nie po krku ani po ruke. Spodok pásu by mal viesť dole krížom cez panvu, nie cez brucho.

* Nastavte si volant. Väčšina áut umožňuje jeho pohyb nielen hore a dolu, ale aj dopredu a dozadu. Páčku nájdete pod volantom. Často sa odporúča pozícia rúk „na deviatke a na trojke“, lakte mierne pokrčené.

bezpečná vzdialenosť medzi vozidlami

Ostatní vodiči predstavujú potenciálne nebezpečenstvo

Šoférovanie vyžaduje našu stopercentnú pozornosť. Nepozorné šoférovanie je dokonca kategorizované: vizuálne – nepozeráte sa na cestu, manuálne – nemáte obidve ruky na volante alebo kognitívne – keď ste myšlienkami inde.

* Pred cestou by ste sa mali najesť a napiť, nešmátrať po fľaši s minerálkou počas jazdy. Pre bezpečnú jazdu by ste všetko, čo počas jazdy budete potrebovať, mali mať po ruke.

* Sú to síce dookola omieľané základné veci, veľa ľudí ich však nedodržiava – za volantom telefonujú alebo dokonca píšu esemesky, natáčajú sa pri speve na telefón, ženy sa zvyknú za volantom aj maľovať. Problémom tiež býva príliš rýchla alebo príliš pomalá jazda, najmä víkendového vodiča spoznáte podľa rýchlosti jazdy – v obci aj mimo nej chodí sedemdesiatkou.

* U ostatných vodičov sa snažte predvídať i to, čo je málo pravdepodobné. V zápche sa snažte udržať nervy na uzde, neprechádza divoko z pruhu do pruhu a aj sami sa snažte byť predvídateľní: najprv dajte smerovku, až potom vybočte z pruhu.

* Ideálne je udržiavať si minimálne dvojsekundový rozostup, za zlého počasia štvorsekundový, podobne aj v noci. Pri rýchlosti 130 km/h prejdeme vzdialenosť 72 metrov, čo je dĺžka asi 18 vozidiel.

* Jazdite len tak rýchlo, aby ste na vzdialenosť, ktorú vidíte, dokázali zastaviť, napríklad za hmly. Na rozhľad si dajte pozor aj vtedy, keď parkujete na sídlisku. Pri bezpečnej jazde počítajte s tým, že spomedzi áut môže kedykoľvek vybehnúť dieťa alebo pes.

* V ešte väčšom strehu by ste mali byť v období ruje jeleňov. Zrážka auta so zverou hrozí najmä na jeseň. Ak pôjdete pozdĺž lesa, kde nie sú zvodidlá ani plot, sledujte aj krajnicu, či v kroví neuvidíte svietiace lesknúce sa oči. Už táto predstava je strašidelná, o zrážke ani nehovoriac.

* Ak prší, jazdite ako keby snežilo, ak pre zmenu sneží, dávajte si pozor ako pri poľadovici. A keď je poľadovica? Zostaňte radšej doma! Hlavne v zime, keď je vozovka šmykľavá, s brzdou aj plynom treba zaobchádzať naozaj jemne.

bezpečná jazda s deťmi

Bezpečná jazda s deťmi

Z hľadiska bezpečnej jazdy sú deti v aute osobitná kapitola.

* Nekompromisne musia vždy sedieť v autosedačke adekvátnej pre ich vek a tak ďaleko od seba, aby sa nemohli pobiť a ideálne ani hádať, pretože hluk v aute rozptyľuje. Skúste im pustiť audiorozprávky.

* Bez ohľadu na to, či idete s deťmi alebo bez nich si dopredu naplánujte, kedy a kde zastavíte na cikpauzu, občerstvenie alebo si urobíte telefonické okienko.

* Pre každý prípad si pribaľte aj niečo pod zub, nikdy neviete, kde sa zaseknete. V zime prihoďte aj deku a teplé oblečenie.

* Ak váš potomok zostal doma, ale v aute veziete prázdnu sedačku, zaistite ju pásom. Platí to aj o inom náklade, ťažké veci nikdy voľne nevozte. V niektorých krajinách, napríklad v Rakúsku, za to hrozí aj pokuta.

Dozvedeli ste sa o bezpečnej jazde niečo nové? Ak aj nie, oprášenie týchto základných zásad nezaškodí. Úprimne odporúčame, aby ste ich dodržiavali, pretože prípadné autonehody môžu mať ďalekosiahle následky. Urobte maximum pre to, aby ste sa im vyhli. Oči na stopkách a ľahkú nohu na plyne majte nielen v mrazivom počasí.

Foto: Pexels.com