Audiolekcia: Najlepšia časť vašej dovolenky začína ešte predtým, ako vyrazíte

Psychická pohoda, Za hranicami
Ako prežiť dni do odchodu na vašu vysnívanú dovolenku, a dokonca si ich užiť? Predstavujeme meditačno-relaxačnú techniku, ktorá vás už teraz vyladí do pokojného dovolenkového módu a umožní vám na maximum si spríjemniť tešenie sa.

Pre mnohých z nás je tohtoročná dovolenka po roku reštrikcií a neistôt splneným snom. Lenže dni do odchodu sa vlečú. Keby ste mohli, neváhali by ste hodiť všetko za hlavu, zbaliť kufor a vyraziť hoci aj hneď. Aspoň by ste sa vyhli dňom tesne pred odchodom, keď situácia obvykle ešte graduje a pridá sa aj cestovná horúčka. Škoda hovoriť, pravdepodobne aj vám sa už stalo, že ste po takom martýriu boli prvé dni dovolenky úplne mimo – aj na pláži vás mátali neodoslané maily alebo ste rozmýšľali, či je garáž zamknutá a záchodové okienko zavreté.

Preto sme pre vás pripravili špeciálnu relaxačnú seansu, ktorou vás prevedie lektor jogy a meditácie Michal Večeřa. Pomôže vám prežiť čas „pred“ so zasneným úsmevom na perách a v pokoji. Tešenie sa je veľmi príjemná emócia a my ho vďaka tejto technike ešte znásobíme. Prázdninová radosť potom bude o to väčšia!

Kým sa vydáte na svoje vytúžené miesto, máme pre vás ešte inšpiráciu, vďaka ktorej si voľné dni užijete na maximum.

Plánujte nezáväzne 

Aby ste si vymedzený čas naozaj užili na maximum, pripravte si rámcový plán. Plánovanie však neodporúčame preháňať, aby ste sa necítili pod tlakom. Život je predsa plný prekvapení a nečakaných zmien. Stresovať sa pred dovolenkou či počas nej kvôli strachu, či všetko naplánované stihneme, je naozaj zbytočné.

Pevne plánujte len nutné aktivity, ako je rezervácia hotela. Okrem nich si pripravte len zoznam nápadov a možností, z ktorých potom môžete slobodne vyberať. Predstavte si, že ráno vstanete s čistou hlavou a počas pokojných raňajok sa podľa nálady rozhodnete, aký bude váš ďalší dovolenkový deň. Máte chuť na adrenalín, pôjdete do múzea alebo sa radšej vyvalíte na pláž? Žiadne výčitky, dovolenka je predsa hlavne o slobode.

Autentická inšpirácia 

Niekto má rád prekvapenia, ale asi väčšina z nás je zvedavá, ako vyzerá miesto, na ktoré sa chystáme. Keď si ho však jednoducho vyhľadáme cez Google, mnoho obrázkov nie je veľmi autentických. Bývajú upravené, dofarbené, podobajú sa ako vajce vajcu a nepôsobia reálne. Zbytočne nás môžu znervózniť alebo máme pochybnosti, či tam bude aj v skutočnosti tak pekne. To isté platí pre obrázky destinácií z katalógov cestovných kancelárií.

Skúste sa preto radšej poobzerať po amatérskych cestopisoch. Odporúčame zamerať sa na videá blogerov, ktorí sa odhodlajú iba s batohom na chrbte vydať kamkoľvek a podarí sa im presnoriť miesta, ktoré často nepoznajú ani domáci. Zamestnáte tak svoju myseľ vnemami, ktoré vám pomôžu naladiť sa na to, čo vás naozaj čaká. Budete si môcť predstaviť, ako sa na mieste vašej dovolenky žije a aká je tam momentálna atmosféra. 

Práca? Opraty máte v rukách vy!
O tom, ako sa postaviť k práci počas dovolenky, existuje veľa múdrych rád. Najlákavejšie samozrejme je, keď nebudeme vôbec na príjme, aby sme si naozaj oddýchli. Ak ste zamestnaní a môžete sa pred odchodom dohodnúť s kolegami, že určité úlohy vezmú za vás, máte v tomto smere vyhrané. „Ak však pracujete na voľnej nohe, môže byť predstava, že nemáte počas dovolenky kontrolu nad dôležitými vecami a že vás po návrate bude čakať ešte väčší stres, pomerne nepríjemná. To môže naozaj negatívne ovplyvniť vaše tešenie sa na dovolenku. Osobne si dovolenku užijem aj v kombinácii s prácou, všetko je to o správnej miere,” vysvetľuje Michal Večeřa.  

Nemusíte sa preto za každú cenu riadiť všeobecnou radou a úplne sa od práce odstrihnúť. Ste pánom svojho času – ako ho uchopíte, závisí len od vás. „Ak vám k lepšiemu pocitu z dovolenky pomôže ráno pred raňajkami venovať polhodinku vybavovaniu dôležitých mailov, kašlite na všetky múdre rady a urobte to. Potom mailovú schránku až do ďalšieho rána nekontrolujte a nerušene si užívajte prítomný okamih“ radí Michal na záver.