Audiolekcia: Ako v práci nevybuchnúť ako tlakový hrniec

Psychická pohoda
Určite ste to už zažili, videokonferencia sa z pôvodných tridsiatich minút pretiahla na dve hodiny a vás ide vychytiť, pretože neviete, čo skôr. Máme pre vás jednoduchú techniku, ako zvládnuť stres a udržať si nervy na uzde aj vo vypätých pracovných situáciách. Tak sa pohodlne oprite a ideme na to.

Každého z nás z času na čas čosi v práci rozčúli. Rozbúcha sa nám srdce, začnú sa potiť dlane, trasieme sa, zalieva nás horúčava alebo studený pot, sčervenieme a máme chuť skákať meter päťdesiat, dupať nohami a všetkých posielať, veď viete kam. Kým tresnete dverami, buchnete päsťou po stole alebo z úst vypustíte niečo, čo neskôr sakramentsky oľutujete, počkajte. Vyskúšajte nasledujúcu metódu učiteľa meditácie Michala Večeřu, ktorá vám pomôže zvládnuť situáciu s nadhľadom.

Pri technike ide o prehĺbenie dychu, ktorý sa vplyvom stresu stáva povrchným. To vyvoláva nepríjemné reakcie tela a vzniká tak začarovaný kruh. Ďalším krokom je uvedomiť si svoje emócie a pracovať s nimi, nie sa nimi nechať ovládať. A na koniec to najlepšie – pri vykonávaní tejto techniky sa nemusíte pohnúť zo stoličky.